Re: Ίσως σας ενδιαφέρει.

2
antqazjh0618 έγραψε:http://www.sportandbusiness.gr/paraskin ... sta-ximika
Αφορά την Σχολή Χημικών Μηχανικών του Ε.Μ.Π.

Νομίζω ότι ο κος Μασαβέτας πριν κρίνει τους φοιτητές με το κείμενο "προαγωγοί και προαγώμενοι" θα έπρεπε να κάνει πρώτα μια σχετική αυτοκριτική με τον ίδιο τίτλο καθώς κατάφερε να φτάσει στη βαθμίδα του καθηγητή με ανύπαρκτο ερευνητικό έργο και καθηγητικό έργο τουλάχιστον κάτω του μετρίου. Θεωρώ ότι τα κείμενα που έχει γραψει και υπάρχουν στον ισότοτοπο που αναφέρεται παραπάνω είναι τουλάχιστον προσβλητικά τόσο για τους άλλους όσο και για τον ίδιο.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Ίσως σας ενδιαφέρει.

3
Για όποιον βαριέται να διαβάσει 20 σελίδες Μασαβετα, λέει τελοσπαντων ότι έγιναν κάποιες (νόμιμες, αλλά εν αγνοια του) εξετάσεις από επιτροπή και περασαν έτσι 14 άτομα το μαθημα ΦΧΙ, που αυτός τους έκοβε συνέχεια..
Τίθεται έτσι το ερώτημα: είναι ηθικό αυτό που έγινε; Έπρεπε να πάρουν αυτά τα άτομα πτυχίο από το "παραθυράκι" ή να κόβονται συνέχεια και να μην πάρουν πτυχίο "ποτέ", ενώ χρωστούν μόνο ένα μάθημα;

Κραυγές τύπου "But... MUH PUBLICATIONS" είναι ad hominem που δεν έχουν και σχεση με το θέμα μας (που δεν ειναι ο μασαβετας). Το ίδιο ερώτημα θα μπορούσε να είχε θέσει και άλλος καθηγητής, για το δικο του μάθημα.

Re: Ίσως σας ενδιαφέρει.

4
qwerty έγραψε: Τίθεται έτσι το ερώτημα: είναι ηθικό αυτό που έγινε; Έπρεπε να πάρουν αυτά τα άτομα πτυχίο από το "παραθυράκι" ή να κόβονται συνέχεια και να μην πάρουν πτυχίο "ποτέ", ενώ χρωστούν μόνο ένα μάθημα;.
Είναι ηθικό ο Μασαβέτας να βαθμολογεί με ανεμιστήρα? ή ζάρια? δεν εχω καταλάβει ακόμα πιο παίγνιο τύχης χρησιμοποιούσε.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Ίσως σας ενδιαφέρει.

5
qwerty έγραψε:Για όποιον βαριέται να διαβάσει 20 σελίδες Μασαβετα, λέει τελοσπαντων ότι έγιναν κάποιες (νόμιμες, αλλά εν αγνοια του) εξετάσεις από επιτροπή και περασαν έτσι 14 άτομα το μαθημα ΦΧΙ, που αυτός τους έκοβε συνέχεια..
Τίθεται έτσι το ερώτημα: είναι ηθικό αυτό που έγινε; Έπρεπε να πάρουν αυτά τα άτομα πτυχίο από το "παραθυράκι" ή να κόβονται συνέχεια και να μην πάρουν πτυχίο "ποτέ", ενώ χρωστούν μόνο ένα μάθημα;

Κραυγές τύπου "But... MUH PUBLICATIONS" είναι ad hominem που δεν έχουν και σχεση με το θέμα μας (που δεν ειναι ο μασαβετας). Το ίδιο ερώτημα θα μπορούσε να είχε θέσει και άλλος καθηγητής, για το δικο του μάθημα.
το μάθημα του, ούτως ή άλλως είναι ένα μάθημα που υπερκαλύπτεται στη σχολή μας
αφου τα άτομα αυτά κρίθηκαν ικανά να περάσουν τα παρεμφερή μαθήματα, ίσως να μην έφεραν εξ ολοκλήρου την ευθύνη για το γεγονός ότι δεν έπαιρναν προσβιβάσιμο βαθμό στο μάθημα του συγκεκριμένου καθηγητή, που λόγω τησ ιδιαιτερότητας του είναι κάπως δύσκολο να συμπεράνεισ ότι οι φοιτητές αυτοί δεν έιχαν τισ απαραίτητες γνώσεις που εξετάζονταν

Re: Ίσως σας ενδιαφέρει.

6
Πάντως είχε δίκιο σε αυτό το κομμάτι :
Spoiler: show
1. Μπορούν να αντικρίσουν κατάματα εκείνους τους –πολύ περισ-σότερους φοιτητές– που ήταν στην ίδια κατηγορία με τους 14 «ξύπνιους», αλλά αυτοί «κορόιδα» όντες ή δεν ενημερώθηκαν για το «κόλπο» ή μολονότι το πληροφορήθηκαν (διαδρομίστικα βέβαια, γιατί το παράπονό τους είναι ότι επισήμως δεν διέρρευσε τίποτα), δεν καταδέχθηκαν να το αξιοποιήσουν;
3. Γιατί υπήρξε τέτοια μυστικοπάθεια περί αυτό το μπαμπέσικο εγχείρημα;
4. Γιατί δεν ενημερώθηκε –ποτέ και από κανέναν– ο καθηγητής που έκανε το μάθημα;
5. Γιατί κρατήθηκε τόσον καιρό επιμελέστατα ως επτασφράγιστο μυστικό και τελικά όταν αποκαλύφθηκε από τον καθηγητή ότι αυτή η αηδία μποχάρει (σ.σ.: ετυμολογούμενο εκ του: μπόχα) ε-μετικά, τότε κάποιοι αντέδρασαν όπως αντέδρασαν;
6. Γιατί η επιτροπή δεν είχε την ευαισθησία να κάνει με διαφάνεια τις εξετάσεις;

Re: Ίσως σας ενδιαφέρει.

7
@ojumn
Με την ίδια λογική του point 1:
Μπορούν να αντικρίσουν κατάματα οι φοιτητές που ξέρουν ότι δεν έγραψαν και πέρασαν το μάθημα αυτούς που γράψαν και δεν πέρασαν γιατί ο Μασαβέτας βαθμολογούσε κουκουρούκου;
Μπουρούν να αντίκρύσουν τους άλλους αυτοί που δώσαν το μάθημα βελτίωση και πήραν μεγαλύτερο βαθμό παρά το ότι γράψαν χειρότερα από ό,τι όταν το πέρασαν πρώτη φορά, μόνο και επειδή το δώσαν βελτίωση;
Μπορούν να αντικρίσουν τους άλλους αυτοί που περάσαν το μάθημα αέρα πατέρα στις τελευταίες εξεταστικές του Μασαβέτα χωρίς να έχουν γράψει, ενώ οι παλαιότεροι είχαν παιδευτεί;

Επίσης μυστικοπάθεια δε νομίζω να υπήρξε. Ο κόσμος το είχε τούμπανο εκείνη την εξεταστική ότι θα γίνει αυτό με την επιτροπή.

Τώρα για το αν ενημερώθηκε ο Μασαβέτας δεν ξέρω, όπως δεν ξέρω αν μπορώ να εμπιστευτώ και τους ισχυρισμούς του ιδίου ότι δεν ενημερώθηκε ή ότι δεν έπαιρνε απάντηση όταν τον ρωτούσαν

Τι εννοούμε με τον όρο "διαφάνεια" στο point 6?


Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω την επιτροπή αν όντως το παιχνίδι παίχτηκε υπογείως, θα πω το εξής: Όταν ο άλλος παίζει με πειραγμένη τράπουλα, θα ήταν αφελές να πιστέψει κανείς ότι μπορεί να ηττηθεί εντλεώς fair and square.

Και το πρόβλημα του Μασαβέτα και των όσων επαναφέρουν το θέμα στην επιφάνεια ποιο είναι? να ανακληθούν τα πτυχία των ατόμων που δώσαν το μάθημα με επιτροπή ή να δικαιωθεί ηθικά ο κάθε άλλο παρά ηθικά σωστός κος Μασαβέτος;
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Ίσως σας ενδιαφέρει.

8
Η κατάσταση του μαθήματος του Μασσαβέτα νομίζω είναι γνωστή σε όσους πρόλαβαν το μάθημα και σε καμία περίπτωση δεν τη δικαιολογώ . Οι ιδιοτροπίες ( για να το θέσω ευγενικά ) του συγκεκριμένου διδάσκοντα δεν δικαιολογούν το γεγονός ότι το θέμα κουκουλώθηκε .

Και όσον αφορά το ότι "Ο κόσμος το είχε τούμπανο" , νομίζω ότι εν έτη 2016 ( 2015 για το συμβάν ) είναι αδικαιολόγητο να συμβαίνει επιπλέον εξέταση μαθήματος χωρίς να ανακοινώνεται στην ιστοσελίδα της σχολής .

Επαναλαμβάνω ότι αυτό δεν έχει να κάνει με τον Μασσαβέτα αλλά με την διαφάνεια στην σχολή . :T: