Re: Διευκρίνηση για τη μέθοδο Gauss

52
Όχι,εννοώ 3 συστήματα 3χ3 δηλαδή 9 εξισώσεις με 9 αγνώστους(τα στοιχεία του αντίστροφου).Πάρε ένα πρόχειρο παράδειγμα..Σόρρυ για τα γράμματα,αλλά είναι και 2 το πρωί..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Παλιά θέματα μαθηματικών IV

53
Επισυνάπτω θέματα αριθμητικής ανάλυσης (από την σχολή πολιτικών μηχανικών)
2008-09 Κανονική.pdf
και τη λύση μου για το 1ο και το 5ο θέμα:
2008-09 Κανονική (Λύσεις 1ου & 5ου Θέματος).pdf
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Re: Διευκρίνηση για τη μέθοδο Gauss

54
ποποοοοο!!!tim δεν ήθελα να σε βάλω σε τόσο κόπο!!είναι και αργά ίσως και εγώ για αυτό να υπολειτουργώ!!πάντωσ το κατάλαβα!!είναι καλή ιδέα λες να ''ξεσκονίσω'' το γκαρούτσο με τουσ πίνακεσ??ευχαριστώωωωωωωω πολύ!!!

Re: Διευκρίνηση για τη μέθοδο Gauss

55
Αν εννοείς το Γκαρούτσο για γραμμική άλγεβρα δεν αξίζει..Μάθε αυτό που εκανα πάνω και κοίτα τα συστήματα πως τα λύνει ο Γκαρούτσος στην αριθμητική ανάλυση(το γκρι βιβλίο)!Δεν χρειάζεται καν ιδιέταιρες γνώσεις πινάκων γενικά στα συστήματα..
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Διευκρίνηση για τη μέθοδο Gauss

56
Προσωπικά προτείνω πάντως ένα βιβλίο που διδάσκεται στους Πολιτικούς:
Γεώργιος Σ. Σοφιανός - Ευάγγελος Θ. Τυχόπουλος : Αριθμητική Ανάλυση (Εκδόσεις Σταμούλη)
Πολύ παιδαγωγικό (ειδικά στο κομμάτι για το οποίο ρωτάς), αν και με πάρα πολλά τυπογραφικά λάθη μέσα, τα οποία όμως βρίσκονται εύκολα με λίγη προσοχή.

Έχω την τάση να κατακρίνω τα βοηθήματα (τουλάχιστον τα ελληνικά) του στυλ Γκαρούτσος, Αρνός κτλ καθώς δεν μου αρέσουν καθόλου ως ιδέα. Ομολογώ πάντως ότι δεν έχω διαβάσει ποτέ Γκαρούτσο οπότε δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά. Πρόσφατα μου δείξανε μάλιστα για πρώτη φορά οτι είναι γραμμένα στο χέρι... :P

Re: Διευκρίνηση για τη μέθοδο Gauss

57
καλημέρα!!!tim ευχαριστώ και πάλι!απλά δεν έχω παρα μόνο ένα γκαρούτσο!!!χαχα..οπότε θα μάθω καλά αυτό που μου έδειξες,και μετά έχω το βιβλίο της σχολής το οποίο αν και με δυσκολεύει,θα το παλέψω...MakisH ευχαριστώ πολύ και εσένα...:):)

Re: Παλιά θέματα μαθηματικών IV

60
Ανεβάζω και εγώ ό,τι έχω από μαθηματικά 4 (θέματα εξεταστικής από 2000-2007 &2010, και ορισμένα άλλα σχετικά αρχεία). Όπου βλέπετε σφραγίδες παρατάξεων (πουλιά, γροθιές κλπ), αγνοείστε τις.

Μερικά ίσως να είναι διαφορετικά αντίτυπα των ίδιων θεμάτων που ανέβασαν και τα παιδιά από πάνω, αλλά βαριόμουν να τα ξεκαθαρίσω...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.