Re: Cinephile

61
Ο κινηματογράφος Άστυ συνεχίζει την ανοιξιάτικη παράδοση των τελευταίων χρόνων με το Ταινιόραμα, από 17/5 έως 26/6. Στο διάστημα του 1 1/2 μηνός, θα προβληθούν δεν ξέρω και εγώ πόσες ταινίες. Κάθε μέρα έχει διαφορετική θεματική ενότητα και προβάλλονται 3 ταινίες. Το εισιτήριο είναι ενιαίο, στα 6 euros, και με ένα ειστήριο μπορείς να παρακολουθήσεις και τις 3 ταινίες της μίας ημέρας.

Το πρόγραμμα δείτε το εδώ: http://entertainment.in.gr/html/ent/726/ent.125726.asp. Από μια γρήγορη ματιά και αφού έχω σημειώσει όσες θέλω να δω (συνολικά θα μου πάει το μαλλί πάνω από 60 ευρώ), έχω να πω ότι όλες οι ταινίες είναι διαμάντια. Πραγματικά, όσες δε θέλω να δω, είναι όσες έχω ήδη δει!!!

Στα μείον τώρα, όσοι έχουν πάει ήδη, μου είπαν ότι οι κόπιες των ταινιών δεν είναι και οι καλύτερες. Τις περισσότερες φορές είναι μπομπίνες (όχι ότι έχω κάποιο πρόβλημα) τις οποίες δε φαίνεται να ξέρουν να τις χειρίζονται. Δηλαδή, γίνονται διακοπές την ώρα τις προβολής, είτε για να εστιάσει ο προτζέκτορας, είτε για να γίνει η αλλαγή από τη μία μπομπίνα στην άλλη. Άσε που τα φιλμ συνήθως έχουν στίγματα (δεν ξέρω αν έτσι ήταν πάντα ή αν πάθανε ζημιά με τις φωτιές που είχε πάρει ο Άστυ στα τελευταία επεισόδια). Επιπλέον η βρώμα βασιλεύει στον Άστυ, οι διάδρομοι μεταξύ των καθισμάτων είναι μαζιkοί τάφοι κατσαρίδων.

Τέσπα, αύριο θα κάνω την πρεμιέρα μου με Godard, αν είναι θα ενημερώνω το post
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Cinephile

62
Ναι, κάποιες από αυτές τις έχω δει, κάποιες πάλι όχι και θέλω να τις δω.
  • Έχω διαβάσει καλά λόγια για το Alphaville, δεν την έχω δει, είναι μια από τις ταινίες-ορόσημο για το νουάρ.
    Έχω δει και το Wilde (πολύ καλή ερμηνεία του Stephen Fry), αλλά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
    Τo Velvet Goldmine μου άρεσε, ωραία κοστούμια, φοβερή μουσική, καλές ερμηνείες, από σενάριο εντάξει, συμπαθητικό.
    Έχω δει και τον Πολίτη Κέιν, εντάξει, καλή ταινία, αλλά προσωπικά δεν την θεωρώ την καλύτερη ταινία που έχω δει (αν ενδιαφέρεστε να μάθετε ποιά είναι αυτή, ρωτήστε).
    Το Young Frankenstein εξαιρετικό, σε ένδοξο ασπρόμαυρο (αλά Glorious Technicolor), το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
    Όσον αφορά τον Φρανσουά Τρυφώ έχω δει ταινία του (Fahrenheit 451) η οποία μου άρεσε, θα πήγαινα να δω και καμία ακόμα.
    Έχω δει και το "Ένας Χωρισμός", ναι, αυτό που κέρδισε και Όσκαρ. Εμένα προσωπικά δεν με συγκίνησε (βεβαίως για να πω και την αλήθεια γενικώς δεν είναι του γούστου μου το κοινωνικό δράμα) την θεώρησα πολύ "κουλτουριάρικη" ταινία, ολίγον τι βαρετή. Δεν μπορώ να πω πως κατάλαβα το μήνυμα/λόγο ύπαρξης της ταινίας.

Re: Cinephile

63
"12 Angry Men"(Οι 12 ενορκοι)
Τρομερη ταινια! Οταν οι 12 ενορκοι ειναι ετοιμοι να καταδικασουν εναν καταφανως δολοφονο, ο ενας απο αυτους προτεινει να επανεξετασουν την υποθεση. Η εξεταση που ακολουθει αποκαλυπτει πολλα κρυμμενα για την υποθεση αλλα και για τους ιδιους.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Cinephile

64
PeriklisP έγραψε:"12 Angry Men"(Οι 12 ενορκοι)
Τρομερη ταινια! Οταν οι 12 ενορκοι ειναι ετοιμοι να καταδικασουν εναν καταφανως δολοφονο, ο ενας απο αυτους προτεινει να επανεξετασουν την υποθεση. Η εξεταση που ακολουθει αποκαλυπτει πολλα κρυμμενα για την υποθεση αλλα και για τους ιδιους.
Spoiler: show
αυτό που στο τέλος αποδεικνύουν ότι είναι αθώος αλλα τον καταδικαζουν για να μην βλάψουν την οικογενειά του?
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Cinephile

65
madadayo έγραψε:
Spoiler: show
αυτό που στο τέλος αποδεικνύουν ότι είναι αθώος αλλα τον καταδικαζουν για να μην βλάψουν την οικογενειά του?
Spoiler: show
Οχι, αποδεικνυουν οτι ειναι αθωος και τον αθωωνουν. Εχουν κανει ομως πολλες adaptations, δεν αποκλειεται καποια να τελειώνει ετσι. Εγω λεω για την ταινια του 1957
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Cinephile

66
PeriklisP έγραψε:
madadayo έγραψε:
Spoiler: show
αυτό που στο τέλος αποδεικνύουν ότι είναι αθώος αλλα τον καταδικαζουν για να μην βλάψουν την οικογενειά του?
Spoiler: show
Οχι, αποδεικνυουν οτι ειναι αθωος και τον αθωωνουν. Εχουν κανει ομως πολλες adaptations, δεν αποκλειεται καποια να τελειώνει ετσι. Εγω λεω για την ταινια του 1957
όχι, είναι πολύ πιο πρόσφατη αυτή που λέω.. αλλά ήταν πολύ γαμάτη. δυστυχώς, δε θυμάμαι τίτλο.. αλλά κάτι με ενόρκους έπαιζε πάλι!
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Cinephile

67
PeriklisP έγραψε:"12 Angry Men"(Οι 12 ενορκοι)
Τρομερη ταινια! Οταν οι 12 ενορκοι ειναι ετοιμοι να καταδικασουν εναν καταφανως δολοφονο, ο ενας απο αυτους προτεινει να επανεξετασουν την υποθεση. Η εξεταση που ακολουθει αποκαλυπτει πολλα κρυμμενα για την υποθεση αλλα και για τους ιδιους.
Όντως,φοβερή ταινία το "12 Angry Men" :T:

Προτείνω και 2 αξιόλογα ντοκιμαντέρ :
Waste Land
Spoiler: show
εδώ μπορείτε να το δείτε ολόκλητο
και
Life in a Day
Spoiler: show
ολόκληρη η ταινία εδώ
"People don’t listen, they just wait for their turn to talk."
— Chuck Palahniuk

Re: Cinephile

68
Μόλις είδα τον Προμηθέα, και εχω να πω το εξής:
ΉΤΑΝ ΤΡΟΜΕΡΗ!

Οχι, ούτε κατά διάνοια.
Είναι από τις ταινίες που θεωρώ καθήκον μου να ενημερώσω τους υπόλοιπους ότι δέν βλεπονται!
Σοβαρά, άμα είσαι φαν του είδους απογοητευσαι, αν οχι, είναι απλά μια κακή ταινία...

EDIT: Απο το πρωϊ διαβαζω Fan Theories και μπορω να πω οτι φωτιζουν επιτυχως τις διαφορες σκοτεινες πτυχες που αφηνει η ταινια!
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Cinephile

69
Ακολουθεί σεντόναρος από 10 ταινίες MUST WATCH... :razz:

Even The rain
Πολύ καλή ταινία ασχολείται με το πρόβλημα ιδιωτικοποίησης του νερού στη Βολιβία
Spoiler: show
Hachiko- A Dogs Story
Για τους φίλους των ζώων και ιδιαίτερα των σκύλων, πολύ κλαμα.. :weep:
Spoiler: show
Hotel Rwanda
Ο εμφύλιος στην Ρουάντα, πολύ μεγάλη ερμηνεία του πρωταγωνιστή!
Spoiler: show
Leon: The Professional
Μια από τις αγαπημένες μου ταινίες! Φοβερή ταινία, 2 γεμάτες ώρες!!!
Spoiler: show
Mar Adentro
Οπλιστείτε με μια κούτα χαρτομάντηλα πρώτα και μετά πατήστε pause για να πάτε να πάρετε και αλλα :lol:
Θέμα της ταινίας η ευθανασία...
Spoiler: show
Master and Commander
Κάθε φορά που βλέπω αυτή την ταινία με πιάνει το παράπονο γιατί δεν βγήκε και sequel. Είχε την ατυχία να κυκλοφορήσει μαζι με τον άρχοντα των δαχτυλιδιών. Σε όσους αρέσουν οι πολεμικές ταινίες και δη με φρεγάτες και τα λοιπά είναι Must!!!
Spoiler: show
Papillon
Παλια ταινία, πολύ καλή περιπέτεια!
Spoiler: show
Taegukgi (Taegukgi hwinalrimyeo) - The Brotherhood of War
Πολεμική ταινία, κορεάτικης παραγωγής, για τον εμφύλιο στην Κορέα! Πολύ δυνατή ταινία!
Spoiler: show

Ray
Μια ταινία για την ζωή του Ray Charles (μουσικός θρύλος)
Spoiler: show

Les Choristes
Τα παιδιά της χορωδίας...Αληθινό Αριστούργημα!!! Απίστευτα συγκινητική!
Spoiler: show
ΠΟΠ ΚΟΡΝΑΚΙ και φύγαμε για TV :nerd: :hug:
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''