Re: Cinephile

51
madadayo έγραψε:Μία πολύ ωραία ταινία, είναι η Das Leben der Anderen (2006) [οι ζωές των άλλων] που είδα πριν πολύ καιρό και άνετα ξαναβλέπω.
Επιβεβαιώνω!!! :T:
"I went numb when I learned to see..."

Re: Cinephile

52
Μια φανταστική ταινία αισθηματική που πρεπει να δειτε ειναι το "A walk to remember"...
Πιστεύω πως και σε όσους δεν αρεσουν οι συναισθηματικές θα το λατρέψει και θα συγκινηθεί.

Re: Cinephile

53
μιας και πιάσαμε τις αισθηματικές, αν και δε μου αρέσει ιδιαίτερα το είδος, είδα μία πολύ ωραία τελευταία. Ο λόγος για την "One Day" με τους Anne Hathaway και Jim Sturgess.
Spoiler: show
Η ταινία ξεκινάει με τη συνάντηση δύο φοιτητών με αφορμή την αποφοίτηση και το βράδυ που πέρασαν μαζί. Στη συνέχεια, τους ακολουθεί κάθε χρόνο, την ίδια ημέρα και δείχνει πως εξελίσσεται η ζωή τους, η προσωπικότητά τους, η σχέση τους...
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=GU4qLmIXbOE [/youtube]
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Cinephile

54
fotinit17 έγραψε:
madadayo έγραψε:Μία πολύ ωραία ταινία, είναι η Das Leben der Anderen (2006) [οι ζωές των άλλων] που είδα πριν πολύ καιρό και άνετα ξαναβλέπω.
Επιβεβαιώνω!!! :T:
Συμφωνώ και εγώ με την επιλογή της madadayo. Επίσης πολύ καλό και το soundtrack, δυνατό στα σημεία και διακριτικό όπου έπρεπε('εχω πολύ μεγάλη αδυναμία στην κινηματογραφική μουσική και συλλέγω μανιωδώς soundtracks...Guilty :oops: !!!)


Και κάνοντας μια γέφυρα σε άλλη ταινία, ο πρωταγωνιστής Sebastian Koch απ'τις Ζωές των Άλλων, θα είναι κ ο πρωταγωνιστής στη νέα μεγάλου μήκους ταινία του Γ.Σμαραγδή: "Και ο Θεός αγαπάει το χαβιάρι" γύρω από τη ζωή του Ι.Βαρβάκη. Συμπαραγωγή πολλών χωρών, γυρίσματα επίσης σε αρκετά μέρη και κορυφαίοι ηθοποιοί όπως ο John Cleese των Monty Pythons και άλλη μια πολύ μεγάλη αδυναμία....
Spoiler: show
η Catherine Deneuve!!! :woot:
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Cinephile

58
Νομιζω οτι οι 3D προβολες δεν ενισχυουν τοσο πολυ το τελικο αισθητικο αποτελεσμα ωστε να δικαιολογειται το γδαρσιμο στο εισιτηριο!
Ειναι, ομως, σαφως καλυτερο απο τις κανονικες 2D προβολες, ειδικα για ταινιες με πολυ CGI(βλ. Avatar)

Τωρα το αλλο κολπακι του παμε να μετατρεψουμε τις παλιες 2D σε 3D, το βρισκω λιγο βλακωδες. Και καλα να γινεται με animation(πχ Lion King) πες οτι μπορουν ευκολα να ξαναφτιαξουν την ταινια με λιγο διαφορετικη γωνια˙ αλλα με κανονικες ταινιες; Star Wars? Τιτανικος? απο που την βγαζουν την εξτρα διασταση; Μαλλον περι επικης προσπαθειας να βγαλουν κατι τις απο τα πτωματα διαφορων νεκρων franchise μου φαινεται!
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Cinephile

59
Αν θέλετε να δείτε μια ταινία που θα σας κάνει να γελάσετε πολύ (μα πάρα πολύ.. :razz: ) μη διστάσετε να πάτε να δείτε μια ταινία που βγήκε πρόσφατα το <<Καθρέφτη, καθρεφτάκι μου..>> με την Τζούλια Ρόμπερτς. Γενικά βασίζεται στην ιστορία του γνωστού παραμυθιού αλλά με πολλά νέα (και πολύ χιουμοριστικά) στοιχεία!! :D
Ακόμη να πω ότι εγώ την είδα στο σινεμα Αθήναιον που βρίσκεται κοντά στη στάση του μετρό στους Αμπελόκηπους (Β. Σοφίας 124). Η μικρή αυτή διαφημισούλα ας μου επιτραπεί γιατί γενικά το σινεμά έχει χαμηλό φοιτητικό εισητήριο (γύρω στα 6.5 ευρω..) αλλά και κάθε Τετάρτη έχει γενική είσοδο 4.5 ευρώ για τις κανονικές προβολές και 8.5 ευρώ για τις 3D! :)
cron