Re: Cinefile

31
Μου άρεσε πάρα πολύ η ταινία αν και για τις σκληρές σκηνές δεν έχω ξεκάθαρη άποψη, είχα χώσει το κεφάλι μου στο κουτί με τα ποπκορν στις περισσότερες απο αυτές :bleh: Πάντως, χωρίς πλάκα τώρα, η συγκεκριμένη ταινία είναι απίστευτα προσεγμένη, τρομερές ερμηνείες απο όλους και μία ιδιαίτερη, σκοτεινή σκηνοθεσία που ανεβάζει την παράνοια του χαρακτήρα της Πορτμαν σε απίστευτο επίπεδο. Βέβαια, για να πω την αλήθεια, βγαίνοντας απο την αίθουσα δεν ήμουν σίγουρη οτι μου άρεσε, χρειαστηκε να το σκεφτώ και να το ξανασκεφτω και να το ξανασκεφτώ μέχρι να αποφασίσω οτι μου αρεσε :razz: Αλλά τώρα μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι της δίνω 4/5! Το ένα αστεράκι το χάνει λόγω των ανατριχιαστικών σκηνών που δεν αντέχει το ευαίσθητο στομάχι μου :(
"I went numb when I learned to see..."

Re: Cinefile

32
Αν και το τόπικ είναι πιο ποιοτικό.. λέω να αναφέρω εδώ τους φετινούς νικητές των όσκαρ...
τα χρυσά (στημένα) αγαλματάκια... δόθηκαν εκεί που αναμένονταν και είναι τόσα πολλά... που θα μπορούσαν να χουν πάρει πολλοί...
τα βραβεία απέσπασε ο "Λόγος του Βασιλιά" ενώ ακολουθούν το "Inception" και το "The Fighter".

Το τελευταίο έχω να ομολογήσω ότι ήταν πάρα πολύ καλό! (κ ας μην το υπέθετες διαβάζοντας απλά την περίληψη:

Αναλυτικότερα:
  • - Καλύτερης ταινίας - "Ο Λόγος του Βασιλιά"
    - Πρώτου Αντρικού Ρόλου - Κόλιν Φερθ- "Ο Λόγος του Βασιλιά"
    - Πρώτου Γυναικείου Ρόλου - Νάταλι Πόρτμαν - "Μαύρος Κύκνος"
    - Σκηνοθεσίας - Τομ Χούπερ - "Ο Λόγος του Βασιλιά"
    - Δεύτερου Γυναικείου Ρόλου - Μελίσα Λίο - "The Fighter"
    - Δεύτερου Αντρικού Ρόλου - Κρίστιαν Μπέιλ - "The Fighter"
    - Διασκευασμένου Σεναρίου - Ααρον Σόρκιν - "The Social Network"
    - Πρωτότυπου Σεναρίου - Ντέιβιντ Σέιντλερ - "Ο Λόγος του Βασιλιά"
    - Ξένόγλωσσης ταινίας- "In a Better World" (Δανία)
    - Κινουμένων Σχεδίων
    - "Toy Story 3"
    - Τραγουδιού - "We Belong Together" από το "Toy Story 3"
    - Μουσικής - "The Social Network"
    - Μοντάζ - "The Social Network"
    - Φωτογραφίας - "Inception"
    - Ηχου - "Inception
    - Επεξεργασίας Ηχου- "Inception"
    - Οπτικών Εφέ - "Inception"
    - Καλλιτεχνική Διεύθυνση
    - "Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων"
    - Κοστούμια - "Η Αλίκη στη Χώρα των Θαυμάτων"
    - Μακιγιαζ - "Ο Λυκάνθρωπος"
    - Ντοκιμαντέρ - "Inside Job"
    - Ντοκιμαντέρ μικρού Μήκους - "Strangers No More"
    - Μικρού Μήκους - "God of Love"
    - Κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους - "The Lost Thing"
Πηγή: http://www.enet.gr/?i=news.el.texnes&id=255174
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Cinefile

33
ΕΙΔΗΣΗ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗΣ:

Για τους λάτρεις του γαλλικού σινεμά, μόλις ανακοινώθηκαν από το γαλλικό ινστιτούτο(ifa) οι ημερομηνίες διεξαγωγής του 12ου φεστιβάλ γαλλόφωνου κινηματογράφου. Το φεστιβάλ θα διεξαχθεί στην Αθήνα 31/3 έως 8/4 και στη Θεσσαλονίκη μεταξύ 7-12/4. Περιλαμβάνονται περίπου 55 ταινίες καθώς και αρκετά events. Ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί το πλήρες πρόγραμμα. Οι κινηματογράφοι που θα φιλοξενήσουν τις ταινίες είναι το Αττικόν Cinemax Class κ Απόλλων Cinemax Class, Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών και Ταινιοθήκη της Ελλάδος.

Και η μεγάλη έκπληξη: στο φεστιβάλ είναι καλεσμένη η απίστευτη Catherine Deneuve!!!! Ακόμα δεν ξέρω αν θα είναι απλώς καλεσμένη του φεστιβάλ, για να παρουσιάσει την καινούρια ταινία της με τον Francois Ozon, ή ως ανάδοχος του φεστιβάλ, πάντως το σίγουρο είναι ότι θα μας επισκεφτεί!!! :shock: :o :woot:
Spoiler: show
S.O.S.!!!
Επειδή, πολύ φοβάμαι ότι οποιαδήποτε δημόσια παρουσίαση με την Catherine Deneuve θα γίνεται σε χώρο περιορισμένων ατόμων οι οποίοι μάλιστα θα είναι και καλεσμένοι με προσκλήσεις, αν συμβεί κάτι τέτοιο, θερμοπαρακαλώ τους αναγνώστες αυτόυ του forum: Αν έχετε οποιοδήποτε μέσο για να προμηθευτώ μία από αυτές τις προσκλήσεις είτε επειδή έχετε κάποιον γνωστό είτε επειδή μπορώ κάπως να κερδίσω μία, παρακαλώ ενημερώστε με!!!

Καταλαβαίνω ότι ακούγεται πολύ weird, αλλά είναι μακράν η αγαπημένη μου καλλιτέχνις και αν παραλείψω να τη δω όταν θα έρθει στην Αθήνα, πολύ φοβάμαι ότι θα βιώσω τη συντέλεια του κόσμου :help: . Γι' αυτό λοιπόν αν μπορείτε να βοηθήσετε ή έχετε κάποιον γνωστό που μπορεί να βοηθήσει, μη με αφήσετε να :bb: σε αυτό το όνειρο. (Στην τελική πληρώνω κιόλας :razz: )

Μια cinefile συνάδελφος :razz: :razz:
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Cinefile

34
Έxουμε και λέμε:

Αυτή την Τρίτη 22/3 θα γίνει η παρουσίαση του πλήρους προγράμματος του φεστιβάλ και των καλεσμένων ηθοποιών και σκηνοθετών στο auditorium του γαλλικού ινστιτούτου(όπως μπαίνεις αριστερά)στις 12:00.

Και, τελικά η ανάδοχος του φετινού φεστιβάλ θα είναι η Anna Mouglalis(βλ. τις ταινίες Coco Chanel & Igor Stravinsky και Gainsbourg)

Φέτος το φεστιβάλ τιμά τον Claude Chabrol, που έφυγε πρόσφατα, προβάλλοντας σχεδόν το σύνολο του έργου του. Στην Αθήνα για να παρουσιάσει κάποιες από τις ταινίες του, θα έρθει και ο Κώστας Γαβράς(βλ. Ζ, Το τσεκούρι, Ο αγνοούμενος), που υπήρξε και φίλος του Chabrol.
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Cinefile

36
Με την αδεια σας να προτεινω κι εγω μερικες ταινιες:
Εχουμε και λεμε,για τους fan της μουσικης και των Pink Floyd υπαρχει η ταινια The Wall
http://www.imdb.com/title/tt0084503/


Θα προτεινω ακομα μια κοινωνικη,που ειναι βασισμενη στο ομωνυμο βιβλιο:To Kill a Mockingbird

http://www.imdb.com/title/tt0056592/
και τελος μια Sci-Fi : Donnie Darko

http://www.imdb.com/title/tt0246578/
Την τελευταια προτεινω να την δειτε με παρεα για να μπορειτε να τη ''συζητησετε'' αργοτερα...(προσωπικα απολαυσα και την ταινια και τις συζητησεις αργοτερα) ;)

Καλη διασκεδαση και καλη θεαση αν αποφασιστε να δειτε καποια απο αυτες :)
"People don’t listen, they just wait for their turn to talk."
— Chuck Palahniuk

Re: Cinefile

37
Λοιπόν, επανήλθα με τα νέα από το 12ο φεστιβαλ γαλλόφωνου κινηματογράφου, που ήδη έχει ξεκινήσει και εκτυλίσσεται. Τελικά, με 1000 κόπους, κατάφερα να παρευρεθώ στην πρεμιέρα και να έχω μία εικόνα. Πραγματοποιήθηκε την περασμένη Πέμπτη 31/3 στους κινηματογράφους Αττικόν και Απόλλων Cinemax στην οδό Σταδίου. Βασικά στο Αττικόν ήταν μαζεμένοι όλοι οι επίσημοι και στον Απόλλωνα πήγαμε εμείς οι απλοί θνητοί που δεν είχαμε μέσο το Θεό και δεν εξασφαλίσαμε την ειδική πρόσκληση με τη χρυσή κορδέλα!!!

Εκεί, μίλησαν η πρόεδρος του γαλλικού ιντιτούτου(Catherine Suard), η πρόεδρος του φεστιβάλ, ο γάλλος πρόξενος και οι τιμώμενοι καλλιτέχνες. Βασικός ομιλητής ήταν ο Θοδωρής Κουτσογιαννόπουλος (αυτός που λέει τα κινηματογραφικά στη Μενεγάκη?- Αυτός!). Παρόντες στην εκδήλωση ήταν άπαντες οι μαϊντανοί, που μη δουν κοσμικό γεγονός, αμέσως να ορμήσουν :tomato: . Το παρόν έδωσε οΠαπακωνσταντίνου ο υπουργός και η Δαμανάκη. Φυσικά παρευρέθηκαν και ο Θόδωρος Αγγελόπουλος και η Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ, καθ' ότι μέλη της κριτικλης επιτροπής του διαγωνιστικού τμήματος του φεστιβάλ(αυτοί δεν ήσαν μαϊντανοί!!)

Οι ομιλίες έγιναν σε άπταιστα ελληνικά και γαλλικά. Άμα ήξερες και απ'τα δύο, ήσουν super καλυμμένος!! Επίσης να αναφέρω ότι στην κεντρική αίθουσα της πρεμιέρας ίσως ήταν πιο πολλοί οι Γάλλοι παρά οι Έλληνες(το συνειδητοποίησα περιμένοντας στην ουρά για να μπω στον κινηματογράφο, όπου πιο πολύ άκουγα γαλλικά παρά ελληνικά).

Φυσικά το ενδιαφέρον μονοπώλησαν οι εκθαμβωτικές κυρίες του γαλλικού σινεμά, Anna Mouglalis, ανάδοχος του φεστιβάλ για φέτος, και η απίστευτη Catherine Deneuve, η οποία παρουσίαζε την πιο πρόσφατη ταινία της με το σκηνοθέτη Francois Ozon, Potiche. Μάλιστα για χάρη τους (βασικά πιο πολύ για χάρη της C. Deneuve, ας μην κοροϊδευόμαστε) συνέρρευσε τόσος κόσμος, που όπως είπε και κάποια διαδικτυακή εφημερίδα, είχε να δει η Αθήνα από τις παλίες καλές μέρες του ελληνικού κινημτογράφου. Η ουρά σκεφτείτε ξεκινούσε από την είσοδο του κινηματογράφου και έφτανε μέχρι την Πεσμαζόγλου!!! :o

Παρακολουθώντας λοιπόν τις ομιλίες σε αναμετάδοση από την αίθουσα του Απόλλωνα, έχω να επισημάνω τα εξής:
Η Anna Mouglalis έχει την πιο μπάσα φωνή που έχω ακούσει σε γυναίκα. Αλλά μπορώ να πω ότι ήταν αρκετά άνετη με το κοινό και το μικρόφωνο. Αναφέρθηκε στο ότι κάθε πρόσκληση από την Ελλάδα είναι καλοδεχούμενη γιατί τη συνδέει και με τα παιδικά της χρόνια όπου ερχόταν με τους γονείς της για διακοπές στα νησιά. Δυστυχώς δε γνωρίζει την ελληνική παρόλο που ο πατέρας της ήταν Έλληνας και αυτό είναι κάτι που τη δυσαρεστεί. Χαίρεται που ανέλαβε το ρόλο της αναδόχου για το φεστιβάλ κτλ κτλ. Αρκετα φιλική και πρόσχαρη(όσο την άφηνε η νταλικερίσια φωνή της, τα είπαμε αυτά)

Συνεχίζεται...
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Cinefile

38
....η συνέχεια

Όταν ήρθε η ώρα να ανέβει στο podium η Catherine Deneuve ανέβηκε μαζί της και ο μεγαλύτερος τζιτζιφιόγκος που έχω δει ποτέ στη ζωή μου, ονόματι Τάκης Βερέμης. Ο κύριος επαγγέλεται διανομέας ταινιών στις ελληνικές αίθουσες(έτσι έμαθα, αν είμαι λάθος διορθώστε με) και προφανώς επειδή είχε μαγευτέί από τη λάμψη της Deneuve δεν ήξερε τι έλεγε και χρησιμοποιούσε το μικρόφωνο άσκοπα!! Για την ακρίβεια ξεκίνησε να λέει ότι ενώ είχε ετοιμάσει έναν αναρχο-επαναστατικό λόγο, βλέποντας κατάμεστη την αίθουσα και απαστράπτουσα από το χρυσαφικό, αναφώνησε στον υπουργό των Οικονομικών ότι "Η κρίση τελείωσε!!!" (πού ζει αυτός??? :? ). Και συνέχισε λέγοντας ότι η κρίση έδωσε τη θέση της στην ομορφιά, την ποίηση, τη φαντασία και την τέχνη.

Από πίσω του στεκόταν η Catherine D. και σκυλοβαριόταν :yawn: :sleep: (το έβλεπες δηλαδή, όχι αστεία!). Τελικά, όταν της έκανε τη χάρη να σκάσει και να παρατήσει το μικρόφωνο, μας είπε "Καλησπέρα" στα ελληνικά και συνέχισε στα γαλλικά λέγοντας ότι είναι πολύ χαρούμενη που ήρθε στην Ελλάδα για να παρουσιάσει την ταινία της, πρόκειται για μία κωμωδία εποχής, και ότι γενικά οι κωμωδίες είναι ένα αρκετά δύσκολο είδος ταινιών για να γυριστούν. Αυτά, δε μακρυγόρησε η γυναίκα, ίσα ίσα θα έλεγα ότι φαινόταν και λίγο μαγκωμένη με το μικρόφωνο και με όλο εκείνο τον κόσμο που την κοιτόυσε(έτσι φαντάζομαι, δεν ήμουν και μεσα για να ξέρω)

Ορίστε και το βίδεο από την έναρξη του φεστιβάλ:




Όσον αφορά την ταινία, επρόκειτο για μια κλασσική γαλλική κωμωδία που εκτυλίσσεται στα τέλη του '70 και αφηγείται πώς μια γυναίκα δέσμια του νοικοκυριού και της οικογένειας της καταφέρνει να πάρει το πάνω χέρι και από εκεί που ήταν η γλάστρα του σπιτικού να κάνει το σύζυγο της ένα απλό κοινό διακοσμητικό στοιχείο (άλλωστε potiche=διακοσμητικό στοιχείο, "γλάστρα"). Προσοχή, όταν λέω γαλλική κωμωδία εννοώ ότι οι Γάλλοι έχουν διαφορετικό χιούμορ από αυτό που έχουμε συνηθίσει. Δεν έιναι ούτε το χοντροκομμένο αμερικάνικο με τις πολλές γκάφες, ούτε το μαύρο των βρετανών, ούτε σαν το ελληνικό. Είναι γενικά λίγο πιο κρυμμένο πίσω από τους διαλόγους, σε αρκετά σημεία πικάντικο, και καμμιά φορά γίνεται και πικρό. Δεν είναι ότι δε γελάς, απλά θα πρέπει να μπεις στο mood για να το καταλάβεις.

Και κάτι τελευταίο. Την επόμενη της πρεμιέρας ακολούθησε μια συνέντευξη τύπου στο γαλλικό ινστιτούτο με την Catherine Deneuve όπου παρευρέθηκαν αρκετοί δημοσιογράφοι και της έθεσαν αρκετές ερωτήσεις τόσο για την ταινία όσο και πιο προσωπικές, σαν συνέντευξη ας πούμε. Δε θα μπω στη διαδικασία να παραθέσω αποσπάσματα γιατί αυτά μπορείτε να τα βρείτε πλέον παντού στο νετ και τα ανέφεραν και οι ειδήσεις. Θα σταθώ όμως σε κάτι που διαπίστωσε η Deneuve και φρόντισαν όλα τα μέσα, τηλεοπτικά και διαδικτυακά, να το κουκουλώσουν και να το θάψουν. Εγώ το βρήκα σε ένα γαλλικό forum όπου δεν καταλαβαίνουν, ευτυχώς, από λογοκρισία!

Είπε λοιπόν: "Δεν ξέρω πώς είναι η κατάσταση εδώ στην Ελλάδα μεταξύ συνδικάτων και εξουσίας, αλλά σαν πολλούς αστυνομικούς δεν έχει αυτή η πόλη?" (για όποιον έχει περάσει έστω και λίγο από το κέντρο της Αθήνας, καταλαβαίνει τι ένιωσε η Deneuve βλέποντας σε κάθε γωνία και ένα ειδικό φρουρό, πάνοπλο :TD: )
Spoiler: show
C' est geniale cette femme, non? :worship:
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα

Re: Cinefile

39
Πριν λιγο καιρο ειδα το "In a better world"(Hævnen) που κερδισε το Οσκαρ ξενογλωσσης ταινιας.
Μπορω να πω οτι ηταν μια πολυ ωραια ταινια και αισθητικα και νοηματικα. Ειχε και πολυ καλη φωτογραφια.
Η ταινια διαπραγματευεται(κατ' εμε) επι το πλειστον την ιδεα του τι ειναι δικαιο και σωστο, γυρω απο τις επιλογες ενος εθελοντη γιατρου που πηγαινοερχεται μεταξυ Αφρικης και Δανιας(?).Παραλληλα αναπτυσεται και η ιστορια δυο αγοριων (του γιου του γιατρου και του φιλου του)τα οποια παλευουν με τον κοινωνικο αποκλεισμο(ο ενας λογω καταγωγης και ο αλλος λογω αλλαγης περιβαλλοντος) και οδηγουνται σε ακραιες πραξεις.

Την συστήνω ανεπιφυλακτα!
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Cinephile

40
Μια πολύ γλυκειά ταινία κινουμένων σχεδίων: "Les Triplettes de Belleville" ("Το τρίο της Μπελβίλ") - 2003

Το σενάριο έχει ως εξής: (ό,τι έγραφε και η περιγραφή του dvd περίπου, ελαφρύ spoiler)
Spoiler: show
ένα παιδάκι μένει μόνο με τη γιαγιά του και έχει ως όνειρο να γίνει ποδηλάτης. Τελικά τα καταφέρνει και κάποια μέρα αγωνίζεται στον γύρο της Γαλίας, με τη γιαγιά του να εξακολουθεί συνέχεια, ακούραστη, να τον φροντίζει και να επιβλέπει την προπόνησή του. Κατά τη διάρκεια του αγώνα, τον εγγονό απαγάγει η Γαλική μαφία και η γιαγιά κάνει τα πάντα για να τον σώσει.
Δείτε το trailer της ταινίας: