Software για διαγράμματα ροής

1
Σε αυτό το topic θα δούμε διάφορα προγράμματα με τα οποία μπορούμε να κατασκευάσουμε διαγράμματα ροής.

Dia: To Dia είναι ένα open-source (ανοιχτού κώδικα) πρόγραμμα για διαγράμματα ροής. Ιδιαίτερα εύκολο στη χρήση, πολύ ελαφρύ και με αρκετές δυνατότητες. Θα καλύψει σίγουρα τις ανάγκες ενός φοιτητή της σχολής μας, καθώς παρέχει από την αρχή βιβλιοθήκη σχημάτων για διεργασίες Χημικής Μηχανικής. Επίσης, μπορείτε να βρείτε περισσότερες βιβλιοθήκες σχημάτων για αυτό (βλ. diashapes), όπως σχήματα χημικού εργαστηρίου (προχοΐδες, κωνικές φιάλες κτλ). Φυσικά, μπορείτε να φτιάξετε και τα δικά σας σχήματα πολύ εύκολα και να τα προσθέσετε στη συλλογή σας.

Το Dia είναι απολύτως δωρεάν, αποτελεί μέρος του GNOME Office project, τρέχει τόσο σε Windows όσο και σε Linux και σε MacOS. Στα επισυναπτόμενα θα βρείτε ένα screenshot με το Dia σε λειτουργία, όπου έχω φτιάξει μέσα σε ελάχιστα λεπτά το διάγραμμα ροής που φαίνεται στο εξώφυλλο του βιβλίου "Ασκήσεις Φυσικών Διεργασιών".

Microsoft Visio: Το Microsoft Visio είναι μέρος του Microsoft Office (το οποίο όμως διανέμεται ως ξεχωριστό πακέτο). Είναι ένα "κλασσικό" πακέτο για διαγράμματα ροής και σίγουρα αρκετά δυνατό. Όμως, είναι εμπορικό, που σημαίνει οτι θα πρέπει να το αγοράσετε (έναντι περίπου 350€ για την "απλή" έκδοση ή 750€ για την "επαγγελματική" έκδοση αυτή τη στιγμή). Σίγουρα έχει αρκετές παραπάνω δυνατότητες, αλλά για έναν φοιτητή αρκούν και περισσεύουν οι δυνατότητες των δωρεάν επιλογών (και αυτές που παρουσιάσαμε ήδη είναι, εκτός από δωρεάν, και ανοιχτού κώδικα, με όλα τα καλά που συνεπάγεται αυτό). Διατίθεται μόνο για Windows. Διαβάστε περισσότερα.
Γενικότερης χρήσης προγράμματα
LibreOffice Draw: Το LibreOffice είναι ένα "fork" (παρακλάδι, το οποίο μάλιστα πιθανότατα θα το "αντικαταστήσει") του OpenOffice.org το οποίο ίσως γνωρίζετε. Είναι μια σουίτα εναλλακτική αυτής του Microsoft Office, είναι ανοιχτού κώδικα, δωρεάν και τρέχει σε διάφορα λειτουργικά συστήματα (μεταξύ αυτών Windows, Linux και MacOS). Μέσω του προγράμματος Draw μπορείτε να σχεδιάσετε κάποια απλά (ή ίσως και πιο σύνθετα, με περισσότερη προσπάθεια από ό,τι με το Dia όμως) διαγράμματα ροής. Χρειάζεται περισσότερη προσπάθεια καθώς δεν είναι πρόγραμμα εξειδικευμένο για διαγράμματα ροής, αλλά ένας γενικότερος vector graphics editor.

Google Docs: Το Google docs είναι μια δωρεάν online σουίτα εφαρμογών γραφείου. Ένα από τα εργαλεία που παρέχει είναι αντίστοιχο του LibreOffice Draw και μας δίνει τη δυνατότητα να φτιάξουμε κάποια απλά διαγράμματα ροής. Ανοίγοντας την ιστοσελίδα του google docs, πατήστε το "Create new" και επιλέξτε "Drawing". Διαβάστε περισσότερα - Δείτε το Google docs.

Microsoft Office Word: Από την έκδοση 2007 του Microsoft Office, έχει προστεθεί στο Word ένα απλό εργαλείο για κατασκευή διαγραμμάτων ροής, αντίστοιχο του LibreOfiice Draw. Το εργαλείο αυτό μπορείτε να το βρείτε στην καρτέλα "Insert" επιλέγοντας "Shapes" (δίπλα στο "SmartArt"). Φυσικά, το Microsoft Office είναι ένα εμπορικό πρόγραμμα κτλ κτλ κτλ, ενώ διατίθεται μόνο για Windows και για MacOS.

Περισσότερα προγράμματα γι διαγράμματα ροής μπορείτε να βρείτε στο άρθρο της Wikipedia "Diagramming software". Φυσικά, διαγράμματα ροής μπορείτε εύκολα να φτιάξετε και με οποιονδήποτε vector (graphics) editor όπως το InkScape, το AutoCAD κτλ.
Συνημμένα
Dia.png

Re: Software για διαγράμματα ροής

3
Θέλω τη γνώμη σας σε ένα πολύ "δευτερεύον" ίσως θέμα, ωστόσο είναι σημαντικό για εμένα.

Δείτε την επισυναπτόμενη εικόνα. Πιστεύετε ότι πρέπει τα σύμβολα να σχεδιάζονται με "γέμισμα" (έστω και λευκό, το οποίο μπορεί να αλλάζει) ή να είναι μόνο γραμμές; Για να καταλάβετε καλύτερα, δείτε τις δυο αντλίες, που τις έχω σχεδιάσει να πέφτει η μια πάνω στην άλλη. Επίσης, σώστε την εικόνα και ανοίξτε την με κάποιο πρόγραμμα όπου να φαίνεται η διαφορά λευκού και διάφανου (alpha) γεμίσματος, όπως π.χ. Windows Photo Viewer, Gimp κτλ.

Έχω σημαντικό λόγο που ρωτάω, θα καταλάβετε σε λίγο καιρό (ελπίζω).
Example.png

Re: Software για διαγράμματα ροής

5
Όχι, όχι, δεν το πάω τόσο μακριά... :P Μια βιβλιοθήκη συμβόλων για το Dia θέλω να φτιάξω και ελπίζω ότι θα καταφέρω να πιάσω τον στόχο που έχω θέσει. Φυσικά μπορώ να κάνω export και σε πιο συμβατά με άλλο software file formats!

Προσωπικά σκέφτομαι πως, όταν σχεδιάζει κανείς ένα διάγραμμα ροής στο χέρι, σχεδιάζει γραμμές. Όταν σχεδιάζει κανείς στο Autocad και εκεί σχεδιάζει γραμμές. Ρώτησα και τον Παπαϊωάννου και καταλήξαμε στο ότι σωστότερο θα ήταν να σχεδιαστεί το πίσω κομμάτι που κρύβεται με διακεκομμένη γραμμή. Δεν έχω αυτήν την επιλογή όμως, καθώς όλο το σχήμα πρέπει να είναι με τον ίδιο τύπο γραμμής (δηλαδή έτσι όλη η πίσω αντλία θα φαινόταν με διακεκομμένη).

Άλλη μια σκέψη επί του θέματος είναι ότι, όταν βάζεις το διάγραμμα ροής σε ένα φόντο διαφορετικού χρώματος από το άσπρο (οκ, σπάνια περίπτωση ίσως) θα φαίνεται το "γέμισμα" στα σχήματα. Μήπως θα ήταν πιο σωστό να φαίνονται μόνο οι γραμμές;

Από την άλλη πλευρά, σχεδόν όλα τα σύμβολα που δίνει μαζί το Dia είναι σχεδιασμένα με γέμισμα. Συνεπώς προβληματίζομαι για το αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να είναι έτσι.

Όταν τοποθετείς ένα σχήμα στο σχέδιο, έχεις την επιλογή του να μπει ή όχι γέμισμα στο σχήμα. Ίσως αυτό να είναι το καλύτερο, αλλά πρέπει να έχει σχεδιαστεί με γέμισμα αρχικά. Η δυσκολία είναι πάντως ότι πρέπει στη μια περίπτωση να τα σχεδιάσω ως σύνθεση από βασικά κλειστά γεωμετρικά σχήματα μόνο, ενώ διαφορετικά μπορώ να χρησιμοποιήσω και απλές γραμμές.

ΥΓ: Δυστυχώς το Omnigraffle που αναφέρεις φαίνεται να υπάρχει μόνο για Apple και είναι proprietary...

Re: Software για διαγράμματα ροής

6
ερώτηση κρίσεως: έχεις το βιβλιαράκι που έδιναν παλιά στα ΣΜΕ? με τα σύμβολα και τα συναφή?
επίσης, προτιμώ το αριστερό όσον αφορά στην επικάλυψη αλλά το δεξί ως αυτόνομο, καθώς βοηθάει αν τυχόν δεν έχεις άσπρο φόντο
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Software για διαγράμματα ροής

7
Ναι, το έχω αυτό το βιβλίο και σύμφωνα με αυτό θέλω να φτιάξω τα σύμβολα.
Γενικώς δεν επικαλύπτονται, απλώς το έβαλα για να καταλάβετε τη διαφορά που λέω.
Ένα σύμβολο πάντως κανονικά αποτελείται από γραμμές. Οπότε πιο δόκιμο θα ήταν να σχεδιάσω μόνο γραμμές...

edit1: αλλά η ανησυχία μου παραμένει: γιατί τα σύμβολα που υπάρχουν ήδη στις βιβλιοθήκες του Dia είναι με γέμισμα; Έχει κανείς εγκατεστημένο το Visio να μου πει πώς είναι εκεί;

edit2: Και στο LibreOffice Draw είναι έτσι. Ίσως επειδή τα προγράμματα αυτά προορίζονται κυρίως για "γενικά" διαγράματα ροής (π.χ. αλγορίθμους) όπου εκεί μάλλον εξυπηρετεί να έχεις χρωματιστά "κουτάκια"...

Re: Software για διαγράμματα ροής

8
και στο MS visio είναι με γέμισμα...
λοιπόν, στο visio έχει επιλογή format και transparecy οπότε επιλέγεις εάν θα έχει γέμισμα ή όχι το σύμβολό σου. Η προεπιλογή του πάντως είναι γεμισμένο με λευκό φόντο...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Software για διαγράμματα ροής

10
Δοκίμασα σήμερα για πρώτη φορά το Calligra Flow. Φαίνεται σαφώς καλύτερο από το Dia και έχει όλα τα σύμβολά του, αν και με μπερδεύει σε κάποια πράγματα για την ώρα. Δείχνει να είναι και αυτό multi-platform (και φυσικά ελεύθερο). Δείτε το!