NTUA Central Cloud - Ακριβό λογισμικό από το σπίτι σας!

1
Όπως ανακοίνωσε σήμερα το Κέντρο Η/Υ της πολυτεχνειούπολης:
Οι παροχές του ΚΗΥ (Υποδομές, Λογισμικά, Εργαλεία, Υπηρεσίες) αναμορφώθηκαν, εμπλουτίστηκαν, ενοποιήθηκαν και εντάχθηκαν στο Central Cloud http://wiki.central.ntua.gr/Central%20Cloud (που ανέπτυξε το ΚΗΥ), ακολουθώντας τις σύγχρονες τάσεις διάθεσης συναφών Υπηρεσιών μέσω διαδικτύου.
Επισυνάπτουμε το ενημερωτικό αρχείο της ανακοίνωσης.
Central - Cloud.pdf
(158.71 KiB) Μεταφορτώθηκε 371 φορές
"I went numb when I learned to see..."

Re: NTUA Central Cloud - Ακριβό λογισμικό από το σπίτι σας!

2
Σήμερα έπαιξα λίγο με τη νέα αυτή υπηρεσία η οποία πέρασε κάπως στα ψιλά γράμματα, αφού η ανακοίνωση από μόνη της δεν έλεγε και πολλά.

Συνδεθείτε με τα στοιχεία που έχετε δηλώσει στο ΚΗΥ (αυτά με τα οποία βλέπετε τους βαθμούς σας στη γραμματεία) στη διεύθυνση:
https://cloudfront0.central.ntua.gr/
και δείτε τις διαθέσιμες εφαρμογές που μπορείτε να τρέξετε από το σπίτι σας, χωρίς να εγκαταστήσετε τίποτα! Είναι πολύ εύκολο στη χρήση, σχεδόν σαν να είστε μπροστά στην οθόνη ενός υπολογιστή του ΚΗΥ!

Μπορείτε πχ να τρέξετε το Matlab χωρίς να το έχετε αγοράσει/κατεβάσει παράνομα κτλ και έχοντας στη διάθεσή σας μια τεράστια επεξεργαστική ισχύ!
Μπορείτε επίσης να γνωρίσετε εναλλακτικά προγράμματα όπως το Open Office χωρίς να το εγκαταστήσετε στον υπολογιστή σας!
Υπάρχει και άλλο εξειδικευμένο λογισμικό για μηχανικούς και ελπίζω να ανανεωθεί σύντομα ο κατάλογος. Καλό ψάξιμο! ;)

Re: NTUA Central Cloud - Ακριβό λογισμικό από το σπίτι σας!

3
:woot: :woot: :woot: :clap:

Σημειωση: Η επεξεργαστικη ισχυς ειναι οντως πολυ μεγαλη, εβαλα ενα απλο προγραμματακι Fortran (100000 επαναληψεις που να τυπωνουν εναν αριθμο) στο Cloud ολοκληρωθηκε σε περιπου 8s , ενω στο λαπτοπ μου πηρε 30s
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: NTUA Central Cloud - Ακριβό λογισμικό από το σπίτι σας!

4
Ψάχνω αλλά και πάλι δεν βρίσκω να ''προπονηθώ'' στο πρόγραμμα της fortran για την επαναληπτική του Σεπτεμβρίου.Γίνεται να διεθκρινήσει κάποιος που πρέπει να πάω, και ποιόν φάκελο πρέπει να ανοίξω;
δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι πίθηκος

Re: NTUA Central Cloud - Ακριβό λογισμικό από το σπίτι σας!

5
1. Συνδέεσαι στο cloudfornt
2. Στις κατηγορίες που έχει αριστερά πατάς "Περιβάλλοντα Προγραμματισμού" και τρέχεις (ενδεικτικά) το Geany
3. Γράφεις τον κώδικα και τον σώζεις με κατάληξη αρχείου Fortran (π.χ. "onoma.f90")
4. Πατάς κλασσικά compile-build-execute

Δεν χρειάζεται να δημιουργήσεις κάποιο project κτλ όπως στο Developer Studio που έχουμε στο pc lab.
Μπορείς (και προτείνω) να εγκαταστήσεις το Geany με έναν compiler στον υπολογιστή σου. Βλέπε αναλυτικές οδηγίες εδώ!

Όπου σκαλώσεις ρώτα ελεύθερα!

Re: NTUA Central Cloud - Ακριβό λογισμικό από το σπίτι σας!

6
Παιδια καλησπερα,

προσπαθω να συνδεθω στο cloud αλλα δεν τα καταφερνω.
βαζω κανονικα user k pass και οταν παει να φορτωσει μου πεταει την εξης εικονα:
cloud.jpg

εβαλα φιλο μου να λογκαρει και μου ειπε οτι καπου υπαρχει ενα μηνυμα το οποιο αναφερει οτι δεν πρεπει να εχεις την τελευταια εκδοση Java(7-update 21), αλλα δεν ξερω το κατα ποσο ισχυει!!

ευχαριστω.
cron