Δουλεύοντας με το Excel

1
Εδώ και καιρό θέλω να αρχίσω να φτιάχνω μερικά tutorials για το Microsoft Excel, καθώς πολλοί στη σχολή το έχουν και το χρησιμοποιούν, αλλά πολλοί δεν ξέρουν να το χρησιμοποιήσουν κατά τρόπο ώστε πραγματικά να τους διευκολύνει.

Φυσικά, μιλώντας για το MS Excel, δεν σημαίνει ότι αποκλείουμε κάποια άλλη αντίστοιχη διανομή, πχ το Calc του Open Office. Απλώς θα μιλήσουμε για το Excel καθώς οι περισσότεροι στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή αυτό χρησιμοποιούν και αυτό υπάρχει και την παρούσα στιγμή στο pc-lab της σχολής (επίσης ομολογώ οτι αυτό γνωρίζω καλύτερα...). Θα ασχοληθούμε εδώ με την έκδοση 2010 (ακριβώς ίδια σε περιβάλλον με την 2007) αλλά μπορούμε να ψάχνουμε πράγματα και σε παλιότερες εκδόσεις.

Το πρώτο post όχι, δεν είναι ένα tutorial. Θα ήθελα όμως να σας ρωτήσω τι πράγματα θα θέλατε να δείτε σε μορφή tutorial; (και με ποια προτεραιότητα προφανώς) Γραφήματα; Υπολογισμούς; Μορφοποιήσεις; Προσαρμογή καμπυλών; Κάτι άλλο; Μελλοντικά, σε αυτό το post θα προστεθεί και ένα ευρετήριο για να βρίσκει κανείς εύκολα τι έχουμε συζητήσει.

Φυσικά μπορείτε να κάνετε και σκόρπιες ερωτήσεις εδώ!

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

2
καλησπερα παιδια!μηπως ξερει κανεις να μου πει,οταν χρησιμοποιουμε το διαγραμμα στο excel για να βγαλουμε μια εξισωση με τα ελαχιστα τετραγωνα ,πως βρισκουμε το σφαλμα da kai db με τα α και b:y=a+bx? υπάρχει καποια συνάρτηση στο excel που να τα βγαζει κατευθειαν?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MakisH την Πέμ 15 Δεκ 2011, 5:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Μεταφορά στο κατάλληλο topic

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

3
Λοιπόν από ότι είδα τώρα στο δικό μου από πάνω κάπου λέει διάταξη πας λοιπον εκεί και στη συνέχεια εκεί που λέει ανάλυση και μετά γραμμές σφάλματος..και διαλέγεις τον τρόπο παρουσίασης του σφάλματος που επιθυμείς!Ελπίζω να βοήθησα.. :)

Re: Δουλεύοντας με το Excel

4
[offtopic]
Πάντως παιδιά ειδικά όσοι είστε από πρώτο έτος αλλά και γενικότερα όσοι έχετε απορίες στην χρήση Η/Υ περάστε κάθε Τετάρτη από τις παρουσιάσεις Η/Υ κάποια στιγμή από ότι ξέρω θα μιλήσουμε και για excel..Θεωρώ όμως ότι όποια άλλη απορία έχετε μπορείτε να την λύσετε αν έρθετε κατα τις 3 πριν αρχίσουμε ακόμη..θα είναι άτομα εκεί να σας βοηθήσουν :)

Re: Πείτε τίποτα.. (Chat topic)

5
Να ρωτήσω κ κάτι άλλο άσχετο.. Έχω στο excel ενα διάγραμμα. Έχω το υπόμνημα που δηλώνει τι είναι η κάθε γραμμή. Θέλω όμως μέσα στο υπόμνημα να έχω και μερικά γράμματα εκθέτες και δείκτες αλλά δεν μπορώ να το κάνω. Μου επιλέγει όλη τη φράση μαζί. Δε γίνεται;

Re: Δουλεύοντας με το Excel

6
Καλή ερώτηση... Κι εγώ πάντα είχα θέμα με εκθέτες κτλ. Το ξαναπροσπάθησα τώρα και δεν βλέπω κάποια λύση.

Γενικώς έχε υπ' όψιν σου ότι το Excel είναι φτιαγμένο κυρίως για λογιστικές δουλειές και σε πολλά τέτοια πραγματάκια δεν σου δίνει αυτό που για έναν μηχανικό ίσως να ήταν προφανές. Αν έχεις όρεξη θα πρότεινα να δοκιμάσεις ένα πρόγραμμα ανάλυσης και αναπαράστασης πειραματικών δεδομένων, όπως το SciDAVis (απολύτως αντίστοιχο του εμπορικού Origin).

Είναι πολύ εύκολο! Δυστυχώς το ανακάλυψα αργά, προσπαθώντας να χαράξω μια πιο "εξωτική" καμπύλη από αυτές που προσφέρει το Excel, για μια κινητική μιας αντίδρασης. Σου δίνει πολύ περισσότερες δυνατότητες επί της ουσίας (αλλά λιγότερα φρουφρου).

(ξέρω ότι δεν σου έλυσα το πρόβλημα, αλλά νομίζω ότι είναι χρήσιμη πληροφορία)

Re: Δουλεύοντας με το Excel

7
Εξαρτάται από την έκδοση του excel χρησιμοποιεις. πχ στα 2007 γίνεται, αλλά πρέπει να επιλέξεις μόνο το χαρακτήρα κ να πας από το κεντρικό μενού της γραμματοσειράς.
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One