Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

31
όχι βρε. δε θέλω dual boot γιατί απλά τα windows δεν εγκαθίστανται! ούτε xp, ούτε vista, ούτε καν 7! οπότε ήθελα να δω μήπως μπορούσα να εκτελέσω τα vista (που υπάρχουν αλλά δεν ανταποκρίνονται) για να βρω την αιτία του προβλήματος!
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

32
Παιδιά καλησπέρα! Ο υπολογιστής μου αποφάσισε σήμερα να παίξει μαζί μου. Λοιπόν το πρόβλημα που δεν ξέρω ακριβώς αν είναι πρόβλημα (ως γνήσια άσχετη) είναι ότι ξαφνικά εκεί που έκανα μια εργασία δηλαδή είχα ανοιχτό ένα εξέλ και ένα γουόρντ άρχισε να κάνει ένα συνεχόμενο μπιπ οχι πολύ έντονο (μου φαίνεται είναι σα να δουλεύει έντονα το ανεμιστηράκι αλλα δε παιρνω κι ορκο..οπως είπα ειμαι ασχετη :tomato: )..αυτό απο το πρωί μέχρι τώρα δε έχει σταματήσει .Ακόμα ακούγεται. Συγκεκριμένα όταν ανοίγει ο υπολογιστής και μέχρι να μπει στα windows (7) δεν υπάρχει πρόβλημα . Μόλισ μπει όμως αρχίζει να τραγουδάει. :baby:
Απομένει να μάθω αν ξαφνικά θα αρχίσει να βγαζει καπνούς. :help: Ας κάνει κανείς ερωτήσεις αν πιστεύει οτι υπάρχει κάτι που παρέλειψα...
πι ες: έκανα επανεκίνηση και άρχισε να τραγουδάει στο ανοιγμα των windows και πάλι.
Ας βοηθήσει κάποιος! :cry:
Einmal ist keinmal

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

33
1. είναι "μπιπ" παραγώμενο από κάποιο ηχείο (πχ σαν το "μπιπ" που ίσως κάνει όταν ανοίγει) ή απλώς μηχανικός θόρυβος; Γιατί κάτιλες για ανεμιστήρες...
2. είναι laptop ή σταθερός;
3. κανένα άλλο πρόβλημα παρουσιάζει ή μόνο βγάζει ήχους;

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

34
1. όχι δεν είναι σαν το μπιπ όταν ανοίγει είναι σχεδόν σα να φυσάει κάτι...έχω βάλει τα κουστικά και ακούγεται κάτι σα συνδυασμός μπιιιιιπ και φσσσσσσ :bleh:
2. είναι λάπτοπ (σόρυ για την τραγική παράλειψη :oops: )
3. μέχρι στιγμής δεν υπάρχουν άλλα συμπτώματα :T:
Einmal ist keinmal

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

36
Κάτσε γιατί όσο πας και με μπερδεύεις... Από τα ηχεία-ακουστικά ακούγεται αυτό ή είναι μέσα στους "φυσικούς ήχους λειτουργίας του υπολογιστή";

Αν είναι απλώς φύσημα τότε εντάξει... Κάποιο ψιλοπρόβλημα θα έχει κάποιος ανεμιστήρας ή μπορεί για κάποιο λόγο να ζορίζεται και να δουλεύει παραπάνω. Αφού είναι laptop φέρτο και στη σχολή να το δούμε μαζί αν συνεχίσει να δείχνει προβληματικό.

Αν ακούγεται από τα ηχεία (και άρα σου δημιουργεί παράσιτα όταν ακούς μουσική ή βλέπεις μια ταινία) τότε είναι πιο εκνευριστικό πρόβλημα και μάλλον ηλεκτρονικό. Αν έχει εγγύηση το πας σε ένα service και το βλέπουν. :)

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

37
Λοιπόν δεν αργεί και δεν κολλάει τίποτα. Όταν ακούω μουσική ή βλέπω ταινία τώρα που το έλεγξα δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί δεν είναι τόσο έντονο το "μπιιιπ "
Και τελικά έκανα το απλούστατο που δεν είχα σκεφτεί ως τώρα. Έκλεισα τα ηχεία και ως διά μαγείας σταμάτησε να ακούγεται! Άρα πρεπει να είναι κάποιο πρόβλημα στα ηχεία υποθέτω, ε? Μάλιστα όταν ανοίγω σκάιπ και έχω ακουστικά δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί το σκάιπ απομονώνει τους "εξωτερικούς" ήχους και άρα όταν βγάζω τα ακουστικά ακούγεται πάλι αλλά με αυτά δεν υπάρχει πρόβλημα!
Einmal ist keinmal

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

38
Έχω ένα μικρό θεματάκι που άρχισε να παρουσιάζεται λίγο μετά την μεταφορά του PC στην Αθήνα. Όταν το pc μείνει ανοικτό για αρκετές ώρες (καθημερινό φαινόμενο), με το που ανοίγω συγκεκριμένα προγράμματα (Windows Media Player, VLC player, Media Player Classic, GTA IV κτλ) ο ήχος διαρκεί για 2-3 λεπτά , και στη συνέχεια σταματάει. Οταν ξαναανοίξω το πρόγραμμα, ο ήχος σταματάει γρηγορότερα. Το πρόβλημα λύνεται μόνο με restart, και ξανααρχίζει όταν ο υπολογιστής μείνει ανοικτός για καμιά ώρα.

Ξέρει κανείς τι παίζει? Μήπως αρχίζει τις στάσεις εργασίας η γριά soundcard?


@AnastasiaN Δοκίμασε να τον ανοίξεις και να τον ξεσκονίσεις,στο πίσω μέρος , με προσοχή να μην χάσεις καμιά από τις βίδες, και σε ένα μέρος που αερίζεται σωστά για να μην μπεί extra σκόνη μέσα. Συνήθως σκονούλες στις υποδοχές των ηχείων προκαλούν τέτοιους ήχους, οπότε μάλλον και στο laptop σου κάτι παρόμοιο πρέπει να συμβαίνει.

Re: Έχετε πρόβλημα με τον υπολογιστή σας? Ρωτήστε εδώ!

40
Παίδες, τα φώτα σας. Αν και έχω μια μικρή εντύπωση για το πρόβλημα, προτιμώ να σιγουρευτώ πριν ξεκινήσω τις "αλλαγές".
Σε κάθε εξεταστική, κι αυτό το λέω για την τραγικότητα της ατυχίας μου, ένας από τους δύο υπολογιστές έχει κάποιο θέμα.
Το πρόβλημα: Έχω ένα desktop με windows xp sp2,το οποίο χρησιμοποιώ ανελιπώς σε καθημερινή βάση. Πριν από δυο χρόνια άλλαξα το τροφοδοτικό λόγω συνεχόμενου reboot. Να εξηγήσω τι εννοώ. Ο υπολογιστής άναβε, έπαιρνε μπρος αλλά έκλεινε πριν μπει στα bios, μετά ξανάνοιγε και όλο αυτό επαναλαμβανόταν 3 φορές μέχρι που κατάφερνε να ανοιξει κανονικά και να μπει και στα windows. To αλλαγμένο τροφοδοτικό κάηκε τον περασμενο Φεβρουάριο εξαιτιας του ίδου προβλήματος. Ακόμα και μετά την αλλαγή του πρώτου τροφοδοτικού ο υπολογιστής ανοιγόκλεινε 3 φορες μέχρι να ανοιξει κανονικά. Από τον Φεβρουάριο ο υπολογιστής "φορά" το αρχικό του τροφοδοτικό και αν εξαιρέσουμε το οτι ανοιγοκλεινε 3 φορές, δουλευε μια χαρά. Μέχρι τώρα που αντι για 3 φορές ανοιγοκλείνει άπειρες. Αναγκαστικά κλείνω το ρεύμα για να μην ξανακαεί το τροφοδοτικό...Όλα αυτά έγιναν να αναφέρω μετά απο κάποιες διακοπές ρεύματος. Ο υποολογιστής παίρνει ρεύμα από πολύμπριζο που έχει προστασία υπέρτασης...
Τι μπορεί να είναι λοιπόν?
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと