Re: Mathcad

2
Πολύ ωραίο εργαλείο γενικά, ειδικά για μοντελοποίηση εξισώσεων κλπ. Μερικά πλεονεκτήματα θα ήταν:
  • Εύκολο στη χρήση, χωρίς πολυπλοκότητες του προγραμματισμού (δηλώσεις μεταβλητών κλπ)
  • Πολύ πλούσια συμβολική βιβλιοθήκη με επιλύτες εξισώσεων-πίνακες-διανύσματα.
  • Πλούσια αριθμητική βιβλιοθήκη με αρκετές έτοιμες συναρτήσεις για πολλές εφαρμογές.
  • Μπορείς να παίξεις και με το excel μέσα από το Mathcad, άρα χρησιμοποιείς και τις δυνατότητές του.
  • Οι μετατροπές μονάδων είναι παιχνιδάκι, κάτι που βοηθάει πολύ να γλιτώσεις αρκετό χρόνο.
  • Σχετικά φθηνό για φοιτητές (99$).
Ως αναφορά τα μειονεκτήματα τώρα:
  • Τραγικό debugging. Όποιος καταφέρει να διαγνώσει σωστά error στο Mathcad (εκτός από τον Αραμπατζή) είναι ήρωας.
  • Εκνευριστικό scrolling που έχει μόνο πολύ αργή και πολύ γρήγορη ταχύτητα.
  • Δεν είναι τόσο διαδεδομένο όσο πχ το Matlab.
  • Υπάρχει υποστήριξη μόνο για τα καταραμένα Windows.
People wishing to analyze nature without using mathematics just settle for a reduced understanding.

Re: Mathcad

3
Συμφωνώ σε όλα μαζί σου και προσθέτω: το θεωρώ αρκετά "buggy" (τουλάχιστον την έκδοση 14 που έχουμε στο pc lab), δεν μου αρέσει καθόλου το προγραμματιστικό κομμάτι του (κατανοώ ωστόσο το γιατί το έχουν έτσι και πώς προσπαθούν να το κάνουν να μοιάζει) και προσωπικά θεωρώ αρκετά παρακινδυνευμένο αυτό που έχουν κάνει κάποιοι καθηγητές να φτιάξουν ολόκληρα βιβλία και εργαλεία σε ένα πρόγραμμα με τόσους περιορισμούς (μόνο Windows, δεν υπάρχει μάλλον κάποιο εναλλακτικό, είναι πολύ εξειδικευμένο και πανάκριβο). Αν κάποια στιγμή σταματήσει να αναπτύσσεται (ίσως δύσκολο), τότε θα υπάρξει μεγάλο πρόβλημα!

Αναγνωρίζω πάντως ότι είναι πραγματικά πολύ καλή η φιλοσοφία του για χρήση στην εκπαίδευση. Αν το μαθαίναμε νωρίτερα νομίζω θα με βοηθούσε πολύ στο να λύνω ασκήσεις. Είναι στιγμές που δεν θέλεις (ή δεν μπορείς) να ασχοληθείς με υπολογισμούς "στο χέρι", αλλά θέλεις να λύσεις την άσκηση όπως θα την έλυνες στο χαρτί.

Ένα πολύ μεγάλο θετικό του επίσης είναι η διαχείριση των διαστάσεων - μονάδων μέτρησης! (έλεγχος συνέπειας-συμβατότητας, αλλαγή μονάδων κτλ)

Re: Mathcad

4
tim έγραψε:Εκνευριστικό scrolling που έχει μόνο πολύ αργή και πολύ γρήγορη ταχύτητα.
+1 Απλά θες να σπάσεις τον υπολογιστή
Εικόνα
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: Mathcad

5
Δοκιμάστε το "page down" από το πληκτρολόγιο. Απλώς πρέπει να διαβάζεις πρώτα σχεδόν όλη τη σελίδα πριν πας παρακάτω.
Επίσης δοκιμάστε να "κρύψετε" όλες τις "άχρηστες" toolbars. Γλιτώνετε μέχρι 3 (αν θυμάμαι καλά) γραμμές!

Re: Mathcad

6
Το Mathcad κατα την αποψη μου , ειναι τρομερο εργαλειο για μηχανικους , το χρησιμοποιω για πολλα πραγματα , ακομα και για εκτος σχολης. Το αργο scrolling ειναι λιγο εκνευριστικο , αλλα με το page down-page up σωζεται η κατασταση . Μπορεις να κανεις παπαδες αν το μαθεις καλα , εχει απειρα εργαλεια , πινακες με σταθερες , σου λυνει τα χερια με τις μοναδες (το βασικοτερο ) , επιλυει αναλυτικα εξισωσεις , ολοκληρωματα ..... Πιστευω οτι καλη ιδεα ειναι να διδασκεται απο το 1ο εξαμηνο , σαν εργαλειο , καθοτι σε πολλα θεματα ειναι πιο ευχρηστο απο οτι το excel . Ενα αντιστοιχο του σε linux , απο οτι μου ειπε ο καραντωνης ειναι το octave . ( ετσι μου ειπε , δεν το δοκιμασει)

Re: Mathcad

7
Όχι, το GNU Octave είναι αντίστοιχο του MATLAB.
"Αντίστοιχο" του Mathcad για Linux/Mac/Windows/Android είναι το (wx)Maxima. Αν και δεν είναι τόσο παρόμοιο όσο το Octave με το Matlab. Έχει κάποιο υποτυπώδες γραφικό περιβάλλον, αλλά κυρίως πρέπει να γράφεις εντολές. Τα αποτελέσματα στα εμφανίζει όμορφα. Επίσης δεν υπάρχει (νομίζω) η λειτουργία με τις μονάδες. Κατά τα άλλα, κάνει τα ίδια πράγματα. Κάτι που κάνει παραπάνω, είναι export σε LaTeX (διορθώστε με αν το κάνει και το Mathcad).

Το (wx)Maxima τώρα το μαθαίνω κι εγώ. Στην καρτέλα "Help" έχει κάποια πολύ ωραία tutorials, τα οποία έχω βαλθεί να μεταφράσω στα ελληνικά. Ελπίζω να βοηθήσουν!