Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

41
Το Iostat απ' όσο γνωρίζω μπορεί να πάρει διάφορες τιμές κατα την εκτέλεση ενός προγράμματος και προσδιορίζει πιθανά σφάλματα. Όταν δεν υπάρχει πρόβλημα έχει την τιμή μηδέν σε άλλη περίπτωση όταν είναι θετικό στην έξοδο εμφανίζεται κάποιο runtime error και όταν είναι αρνητικό υπάρχει κάποιο σφάλμα ανάγνωσης απο αρχείο.
Εμείς στο παράδειγμα το χρησιμοποιήσαμε για έξοδο απο το do όταν δεν υπήρχαν άλλες τιμές να διαβαστούν απο το αρχείο.

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

42
Καλή επιτυχία σε όλους αύριο! Δείξτε λίγο κουράγιο και ψυχραιμία παραπάνω, είναι ένα μάθημα στο οποίο μπορείτε σχετικά εύκολα να πάρετε έναν πολύ καλό βαθμό, αρκεί να έχετε ασχοληθεί στοιχειωδώς και να έχετε καθαρό μυαλό την ώρα της εξέτασης. Νομίζω ότι είσαστε ένα αρκετά δυνατό έτος και η σχολή θα έχει πολλές ευχάριστες εκπλήξεις από εσάς αργότερα!

Αν θέλει κάποιος να ρωτήσει κάτι πριν την εξέταση, εμένα τουλάχιστον θα με βρείτε στο αναγνωστήριο από νωρίς. Φυσικά μπορείτε να συνεχίσετε να ρωτάτε και από εδώ.
Spoiler: show
Αυτή ήταν η τελευταία χρονιά που βοήθησα στο μάθημα......... Να 'ταν κι άλλες!

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

43
λυσε μου ακομα μια απορια.οταν θελουμε να φτιαξουμ ενα προγραμμα που να παιρνει τιμες απο ενα αρχειο .txt και να γραφει σε ενα αλλο .txt (πρακτικο 4 ασκηση 2) εμεις πρεπει να παμε να ανοιξουμε χειροκινητα τα αρχεια .txt?

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

44
Τι εννοείς;

Πρέπει να ανοίξεις ένα αρχείο που να έχει τιμές. Το αρχείο αυτό μπορεί να το έχεις φτιάξει εσύ από πριν με κάποιο άσχετο με τη fortran πρόγραμμα (π.χ. με το notepad, notepad++, gedit, vim, ...) ή μέσω κάποιου άλλου προγράμματος fortran. Δεν ενδιαφέρει ιδιαίτερα το πώς θα το φτιάξεις και, ειδικά στις εξετάσεις θα ήταν περίεργο να ζητηθεί κάτι τέτοιο, καθώς την ώρα της εξέτασης δεν έχεις πολλές τη δυνατότητα να βγεις από το πρόγραμμα της εξέτασης. Στην πράξη αυτό μπορεί να είναι απλώς ένα αρχείο δεδομένων, το οποίο μπορεί να το έχεις φτιάξει ακόμα και στο Excel.

Τώρα, αν με το "ανοίξουμε", εννοείς την εντολή open, ναι, πρέπει να βάλεις open και για το αρχείο από το οποίο θα διαβάσεις και για το αρχείο στο οποίο θα γράψεις.

Σε κάλυψα; :)

edit: Αν η ερώτηση είναι "πρέπει να δημιουργήσουμε από πριν τα αρχεία;" η απάντηση είναι: "ναι το αρχείο input, όχι απαραίτητα το αρχείο output". Υπάρχει σχετική παράμετρος στην open που μπορείς να καθορίσεις κάποιον σχετικό περιορισμό-απαίτηση ένα αρχείο να υπάρχει ή να μην υπάρχει από πριν, αλλά είναι κάπως προχωρημένο αυτό πχ για τις εξετάσεις.

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

45
ωραια προσπαθωντας σημερα να ξαναλυσω την ασκηση αυτη μου εβγαζε runtime error:end of file(χθες την ελυνα κανονικα).μαλιστα,ενω ειχα δει οτι η απαντηση μου ηταν ιδια με τη λυση που εχει δοθει,αντεγραψα τη λυση και την ετρεξα.παλι το ιδιο error-.-

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

46
Το όνομα του αρχείου που βάζεις στην open είναι πλήρες; Θέλει και την κατάληξη του αρχείου για να το βρει! Αν δηλαδή έχεις ένα αρχείο "data.txt", πρέπει στην open να βάλεις "data.txt" και όχι σκέτο "data".

Σημείωση: τα Windows κρύβουν την κατάληξη ενός αρχείου αν είναι γνωστού τύπου. Προτείνω, όσοι ασχολείστε με προγραμματισμό, να βάλετε να εμφανίζονται οι καταλήξεις των αρχείων. Πώς να το ρυθμίσετε αυτό.

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

47
ναι ειναι πληρες.πριν δεν ειχα ονομασει το αρχειο με .txt γιατι θεωρησα οτι το κομματι αυτο ουσιαστικα δηλωνει πως θα το ανοιξω.ακομα και με την αλλαγη αυτη το προγραμμα κολλαει

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

50
Αν έχεις ελληνική έκδοση των Windows, τότε το desktop έχει όνομα (ως φάκελος) "Επιφάνεια Εργασίας", άρα το αρχείο που προσπαθεί να ανοίξει είναι στη διαδρομή (περίπου) C:\Χρήστες\Εγώ\Επιφάνεια Εργασίας\fortran\data.txt και αυτό ενδέχεται να δημιουργεί προβλήματα. Δοκίμασε να μεταφέρεις τον φάκελο κατευθείαν στον C:\ .

Αν και πάλι δε λυθεί, ανέβασε τον κώδικά σου εδώ να τον δω (το αρχείο .f90 και το αρχείο δεδομένων).
cron