Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

31
Δεν βλέπω κάτι με το μάτι αυτή τη στιγμή. Δοκίμασε να δώσεις μεγαλύτερη ακρίβεια (Real*8) στις kati, sumx, mires. Επίσης αντικατέστησε το -0.15... με τον ρητό που θες (επίσης double precision). Τέλος, φαντάζομαι ήθελες απλώς να το γράψεις γρήγορα, αλλά μην βάζεις αλλού N κι αλλού 10, μπορεί να σε οδηγήσει σε τεράστια προβλήματα αργότερα.

Αν ανεβάσεις το αρχείο του κώδικα θα προσπαθήσω να το φτιάξω, αλλά δοκίμασε αυτά για αρχή.

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

32
Πάντως το γεγονός ότι για μεγάλες τιμές της γωνίας η δυναμοσειρά αποκλίνει είναι αναμενόμενο θεωρητικά: η σειρά είναι κατασκευασμένη ώστε να δίνει καλά αποτελέσματα για γωνίες κοντά στο 0. Όσο απομακρυνόμαστε από το 0, τόσο περισσότερους όρους χρειάζεται για να δώσει ικανοποιητικό αποτέλεσμα, και μόνο για άπειρους όρους συγκλίνει σε όλο το IR. (Αυτά χωρίς να έχω δει τον κώδικά καθόλου, γιατί ίσως να υπάρχουν κι εκεί λάθη)

Για σύγκλιση σε γωνίες μακριά από το 0, μπορούμε πάντα να φτιάξουμε δυναμοσειρά με διαφορετικό κέντρο, αλλά αυτό πάει μάλλον μακριά.
Έτσι που τη ζωή σου ρήμαξες εδώ
στην κώχη τούτη την μικρή, σ’ όλην την γη την χάλασες.

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

33
Μάκη... το είχα δοκιμάσει και πριν να αυξήσω το precision αλλά δεν έφτιαχνε κάτι καλύτερο...να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα τι εννοείς με το να το κάνω ρητό...Αν δεν σας βάζω σε μεγάλο κόπο ρίξτε μια ματιά στον κώδικα...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

35
Νικόλα αν έχω καταλάβει καλά τη λύση σου, η τιμή 0,157 (που τη δίνεις και ως αρχική στην μεταβλητή mires) είναι τα ακτίνια που ισοδυναμούν με γωνία 10ο σωστά; Όμως υπολόγισα κι εγώ την τιμή αυτή μέσω του γνωστού τύπου α/π = μ/180 και μου βγήκε 0,175. Βάζοντας την τιμή αυτή στη συνάρτηση του ημιτόνου της fortran βγήκαν οι σωστές τιμές για τα ημίτονα που προηγουμένως ήταν μεν κοντά αλλά όχι σωστά. Αυτά προς το παρόν αφορούν στη συνάρτηση της fortran και όχι στη δυναμοσειρά. :razz:
Study at ΕΜΠ they said... It will be fun they said...

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

36
Μάκη !!! Να σε καλά Ευχαριστώ.....!!! Νick έχεις δικάιο...υπολόγισα 1.57 το π/2 και αντι να το κάνω /9 για να βρώ στις 10 μοίρες το έκανα /10 και βρήκα στις 9 :-).... αρα και το mires = - pi/18* ....Να είστε καλά....Τώρα η δυναμοσειρά επειδή μ έχει ζαλίσει λίγο...Θα την αφήσω atm να δώ και κανένα άλλο πρόγραμμα και μετά τις εξετάσεις το ξαναπροσπαθώ....Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια!!!

Re: [1ο] Προγραμματισμός & Χρήση Η/Υ (2013-14)

40
Διαβάζεις ένα αρχείο. Η μεταβλητή που έχεις ορίσει ως Input/Output Status (IOSTAT), δηλαδή η check, αλλάζει τιμές κατά τη διάρκεια της ανάγνωσης του αρχείου, ως εξής:
1. όταν όλα πάνε καλά έχει την τιμή 0.
2. όταν βρει το τέλος του αρχείου παίρνει την τιμή -1 (νομίζω παίζει και η -2 σε κάποια περίπτωση).
3. όταν εμφανιστεί κάποιο σφάλμα παίρνει μια θετική ακέραια τιμή, η οποία υποδεικνύει κάποιον κωδικό σφάλματος, την περιγραφή του οποίου μπορείς να βρεις σε ένα κατάλογο με σφάλματα.