Re: [3o] Μαθηματικά ΙΙΙ (2014-15)

11
TheodoreC έγραψε:Έχω μία ερώτηση: Όταν έχουμε ολοκλήρωμα του 1/x dx, αυτό δεν ισούται με ln|x| + c; Αυτό που εννοώ είναι αν χρειάζεται και απόλυτη τιμή στο x, γιατί δεν βλέπω να το έχεις συμπεριλάβει πουθενά στις λύσεις σου...
Ναι, κανονικά έτσι είναι, απλώς άμα δείς εδώ γενικά αυτό δεν τηρείται (ακόμα & στην ίδια σελίδα π.χ. την 2η της πρώτης σειράς σε άλλα σημεία βάζει απόλυτο & σε άλλα όχι :S ), και γενικά έχω πρόσεξει πως υπάρχει μια χαλαρότητα σε θέματα που θα ήθελαν κάμποσο επιπλέον διερεύνηση όπως σε περιπτώσεις που διαιρεί με κάτι που μπορεί να κάνει μηδέν.

Σε περιπτώσεις που δεν σε εμποδίζει να τελειώσεις την άσκηση θα ήταν σίγουρα καλύτερα να το γράψεις κανονικά! Όμως, γενικώς κάνουμε πολλές αυθαίρετες κινήσεις (τουλάχιστον έτσι κάνει στο αρχείο που παρέπεμψα) οπότε νομίζω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα και να μην το βάλεις (δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα).

Έχω χάσει βεβαίως αρκετά μαθήματα :lazy: & δεν γνωρίζω αν έχει επισημάνει η Κυριάκη κάτι διαφορετικό όπως το να βάζουμε πάντα όταν μπορούμε το απόλυτο σε αυτήν την συγκεκριμένη περίπτωση, όμως από σημειώσεις και λύσεις ασκήσεων που έχω δεί δεν το νομίζω να απαιτεί κάτι τέτειο. :|

Διορθώσεις των 4:00 με 5:15 (το πρωί)

12
Στην 4, στην ολοκλήρωση "έφαγα" τον σταθερό όρο \( c \).

Στην 8, ώς δια μαγίας, το \( 2 \) μεταλλάχτηκε σε \( 1 \) από την1η στην 2η σειρά.

Στην 11 ,δεν τελείωσα την άσκηση :tomato: , σταμάτησα στο να βρώ την αναλυτική μορφή της συνάρτησης κόστους, θέλει άλλο ένα (εύκολο) βήμα να βρούμε την στιγμή που αξία της θα είναι δύο εκατομμύρια, απλή αντικατάσταση στον τύπο :razz: .

Θαντάζομαι πως θα τα προσέξατε & μόνοι σας, & πάλι έπρεπε να τα αναφέρω για να μην μπερδέψω κανέναν, και να μην επωμίζομαι το ηθικό βάρος :tomato: (εάν & τέτεια λάθη αποθαρύνουν την αντιγραφή :evil: )

Re: [3o] Μαθηματικά ΙΙΙ (2014-15)

15
zach.chl έγραψε:για την 2η σειρά έχουμε λύσεις?? θα έχουμε σήμερα αύριο ?? :help:
Ότι απορία έχεις θέσε την επί τόπου!

Sorry, απλώς πνίγομαι (αν αρχίζω να αριθμώ θα καταλήξει post κατάλογος :razz: ) και μέχρι στιγμής ούτε που τις έχω δει :razz: , μέχρι πότε είναι αλήθεια;(Τόσο έχω ασχοληθεί :tomato: ) παίζει αυτό το σαββατοκύριακο να τις κοιτάξω όμως & πάλι το LaTeX( :heart: ) παίρνει ώρα (για αρχαριους σαν εμένα :baby: ) και θα υπάρξουν και άλλοι που μπορεί να βοηθήσουν οπότε ρώτα ότι απορία θέλεις

ΥΓ.& να ανεβάσω κατι θα είναι αρκετά συμπτιγμένα λόγω του άπειρου χρόνου που έχω οπότε για απορία θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις.

Re: [3o] Μαθηματικά ΙΙΙ (2014-15)

16
Τη σειρά ξέρετε αν πρέπει να την κάνουμε στον υπολογιστή ή στο χέρι? Γιατί είδα ότι έχει ανεβάσει στο mycourses σελίδα για ηλεκτρονική υποβολή.. Επίσης ημερομηνία παράδοσης είναι αυτή που αναγράφεται στο mycourses ή έχει πει κάτι άλλο στην τάξη?

Re: [3o] Μαθηματικά ΙΙΙ (2014-15)

17
Γενικά οι απορίες είναι πολλές.. από την 7 εως την 11 σίγουρα καθώς και η 4 :D .. επίσης για τον απο πάνω και με τους 2 τρόπους μπορείς..

Re: [3o] Μαθηματικά ΙΙΙ (2014-15)

18
Μπορείς επίσης, για να αποφύγεις το γράψιμο στον υπολογιστή, να τις κάνεις στο χέρι, να τις σκανάρεις και να τις παραδώσεις ηλεκτρονικά ;)

Re: [3o] Μαθηματικά ΙΙΙ (2014-15)

20
zach.chl έγραψε:Γενικά οι απορίες είναι πολλές.. από την 7 εως την 11 σίγουρα καθώς και η 4 :D .. επίσης για τον απο πάνω και με τους 2 τρόπους μπορείς..
Επειδεί, από όσο φαίνεται είχα χάσει αρκετά μαθήματα σήμερα μπορώ να σε βοηθήσω μόνο για την 4 εντός του spoiler
Spoiler: show
από το γεγονώς ότι έχεις κοινό σημείο καμπής πέρνεις 1)πως οι τιμές των συναρτήσεων είναι ίσες και 2)οι τιμές των 2ων παραγόγων ίσες με μηδέν στο \( t_0 \)
αντικατέστησε στην αρχική εξίσωση πρώτα την \( y_1 \) και μετά την \( y_2 \) και μετά \( t=t_0 \)
και βρείσκεις την τιμή των πρώτων παραγώγων στο \( t_0 \) μετά βρες την Wroskian ουσιαστικά τελίωσε...
για τις υπόλοιπες θα γράψω αύριο διότι πρώτα πρέπει να βγάλω μια άκρη γενικώς διότι παίζει να έχω παρακολουθήσει το ένα τρίτο των μαθημάτων, & το διάβασμα μου το ξέχασα μετά την 1η σειρά.(Το συμπέρασμα πέφτει κι άλλο πνίξιμο, βρήκα & εγώ εξάμηνο να αρχίσω τόσα & τόσα! :sntoup: )
cron