Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2011-12)

41
τη μέθοδο προσδιοριστέων μεταβλητών δεν μπορούμε να την κάνουμε και αλλιώς;;;το βιβλίο το κάνει αλλιως,όχι με αυτά τα s κ.τ.λ...με αυτά είναι ακαταλαβήστικα! :S
Ν ρωτήσω αν παίζει να ζητήσει λύση δ.ε. σε μορφή δυναμοσειράς;;;δηλαδή να ζητάει τα α0,α1,α2 κ.λ.π. ..ξέρει κανείς;;;αν παίζει να βάλει τπτ πιο δύσκολο από τα περσινά της;;και κάτι άλλο επειδή έχω μπερδευτεί :πότε λέμε ότι η γενική λύση είναι y=c1y1+c2y2 και πότε την υπολογίζουμε βάση τις λύσεις του χαρακτηριστικού πολυωνύμου;;;

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2011-12)

42
χαρακτηριστικο πολ κανουμε οταν εχουμε 2ρη παραγωγο κ πανω(οταν λυνουμε την ομογενη δλδ ολα τα y y'... =0
επισης ειπε οτι δεν θα βαλει υπολογισμο α0 α1 κλπ αν κ για να τα υπολογισεις απλα βαζεις τιμες στο n και μετα αντικαθιστας στην λυση που υπεθεσες οτι y=Σan(x-xo)^n δλδ απλα θα αρχισεις να γραφεις τους πρωτους ορους της σειρας...

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2011-12)

43
καποιος ας απαντησει με ενα ναι η οχι! εχεις μια διαφορικη 2ρης ταξης = e^at * sinbt υποθετουμε ως λυση κατι σε :

y=Ae^at*(Bsinbt+Ccosbt) ??

και σε περιπτωση που το a(στο e^at) ή αντιστοιχα το b, ειναι ριζα του χαρακτηριστικου πολυωνυμου, τοτε η λυση που πρεπει να υποθεσουμε ειναι η απο πάνω πολλαπλασιασμένη με t ????

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2011-12)

44
Βασικά όχι. Θεωρείς συνάρτηση Υ(t)=Αe^atcosβτ+Βe^atsinβt. Mπορείς να δεις και το παράδειγμα 2 στη σελίδα 186 του βιβλίου για να σιγουρευτείς.
Καλό κουράγιο με το διάβασμα...

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2011-12)

46
Ξέρει κανένα καλό παιδάκι τι θέματα βάζει περίπου η κ. Κυριακη? Πού να επικεντρωθούμε στο διάβασμα? Επίσης, το βιβλίο του μαθήματος ποιο είναι γιατί εμείς παίρναμε άλλο απο τον Εύδοξο? :?
"I went numb when I learned to see..."

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2011-12)

47
Τα θέματα που μπαίνουν είναι του ίδιου τύπου...νομίζω ότι υπάρχουν κι εδώ παλιά θεματάκια.. :) Το δικό μας βιβλίο ήταν του Boyce Diprima:
Εικόνα

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2011-12)

49
Γενικά εγώ αυτό που θα πρότεινα είναι να πάρεις σημειώσεις από κάποιον..να τις διαβάσεις και να διαβάσεις και τις αντίστοιχες παραγράφους από το βιβλίο..αν δεις και τις σειρές και αυτά τα παλιά θεματάκια θα τα πας μια χαρά!! :)

Re: Μαθηματικά ΙΙΙ (2011-12)

50
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει ποιά κεφάλαια είναι μέσα στην φετινή ύλη επειδή δεν έχω το καινούργιο βιβλίο, ή πόσο έχει αλλάξει σε σχέση με την παλία?