Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2015-16)

11
Γεια σας! Στην 3η σειρά, 2η άσκηση μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει τι ζητάει, να δείξουμε ότι Q1231=Q4564 και αντίστοιχα για το W, ή ότι Q1231=W1231; Γιατί το Q1231=W1231 βγαίνει εύκολα απο το 1ο Θερμοδυναμικό Αξίωμα, αλλά το άλλο πώς βγαίνει;

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2015-16)

14
buffy έγραψε:Καμία ιδέα πώς να το κάνουμε αυτό;
Αρχισε με το συνολικο εργο καλυτερα,βρες το εργο τις καθε διεργασιας των κυκλικων και μετα προσπαθησε απο την καταστατικη να βγαλεις σχεσεις που εξαρτωνται μονο απο τις θερμοκρασιες που ειναι κοινες στις δυο κυκλικες.Παρε p1=p3(αντιστοιχα κ p4=p6) και απο κει θα βγει σχεση για τα V και Τ.
Υστερα,απο πρωτο θερμοδυναμικο,για κυκλικη διεργασια βγαινουν και τα Q.

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2015-16)

17
myrtoxyn έγραψε:Στην τεταρτη σειρα ασκησεων στην Δ3 θα μπορουσε καποιος να μου πει που χρησιμοποιησε την θερμοκρασια περιβαλλοντος;κατι μου διαφευγει νομιζω...

Από ό,τι θυμάμαι από προ αμνημονεύτων χρόνων, σε μια άσκηση στη σειρά ασκήσεων με την εντροπία, υπάρχει τρολλοθερμοκρασία περιβάλλοντος, που δε χρησιμεύει απολύτως πουθενά :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2015-16)

19
Η θερμοκρασία του περιβάλλοντος αν έχω καταλάβει καλά είναι το υπεροχό κερασάκι στην τούρτα έτσι ώστε στην μεταβολή εντροπίας του σύμπαντος να πρέπει να βάλεις και του περιβάλλοντος. :weep: :|