Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2013-14)

12
PeriklisP έγραψε:Το κλεψε το πρώτο ποστ ο αθεόφοβος!
Δεν σε χάλασε bro! Και νομίζατε ότι είχατε τελειώσει μαζί μου, αλλά τσακ! Πρώτο ποστ 2014.. Και τρίτο!
Spoiler: show
007 - 2
Περικλής - 1
KiritoShu - 0
Kuchiki Byakuya

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2013-14)

15
Παιδια καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Μήπως έχει δει κανείς την τρίτη άσκηση της σειράς? Μου φαίνεται ότι κάποια πληροφορία λείπει για να απαντήσουμε το ερώτημα β. Αν κάποιος την έχει λύσει μπορεί να δώσει καμιά ιδέα? :)
No price is too high to pay for the privilege of owning yourself

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2013-14)

16
alexandra.d. έγραψε:Παιδια καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Μήπως έχει δει κανείς την τρίτη άσκηση της σειράς? Μου φαίνεται ότι κάποια πληροφορία λείπει για να απαντήσουμε το ερώτημα β. Αν κάποιος την έχει λύσει μπορεί να δώσει καμιά ιδέα? :)
Και εγώ έχω κολλήσει στο συγκεκριμένο ερώτημα... και εσένα η μάζα σου λείπει?
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2013-14)

17
Ακριβώς! Σε μια από τις προηγούμενες σειρές βρήκα την ίδια σχεδόν άσκηση αλλά εκεί έδιναν στοιχεία για την απόσταση του εμβόλου από τον πυθμένα. Μαλλον το ξέχασαν, γιατί δεν μπορώ να βρω άλλο τρόπο να υπολογίσω τον όγκο...:(
No price is too high to pay for the privilege of owning yourself

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2013-14)

18
Για το πρώτο ερώτημα της άσκησης έκανες ισορροπία δυνάμεων και για την πίεση που βρήκες χρησιμοποίησες πίνακα για την αμμωνία; (Αν ναι, μπορείς να μου πεις τα αποτελέσματα που βρήκες.)

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2013-14)

19
KostasM6s έγραψε:Για το πρώτο ερώτημα της άσκησης έκανες ισορροπία δυνάμεων και για την πίεση που βρήκες χρησιμοποίησες πίνακα για την αμμωνία; (Αν ναι, μπορείς να μου πεις τα αποτελέσματα που βρήκες.)
Ακριβώς αυτό. Για να σε βοηθήσω βρήκα ένα πίνακα που έχει σχεδόν ακριβώς την τιμή της πίεσης (σιγά τώρα στρογγυλοποιείς... :razz: ), αν θες ρίξε μια ματιά εδώ.
http://www.gas2010.com/pdfs/ammonia_pt.pdf
No price is too high to pay for the privilege of owning yourself

Re: [3o] Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική (2013-14)

20
Καλησπέρα , στην πρώτη άσκηση από την Α' σειρά των ασκήσεων της θερμοδυναμικής πώς μπορώ να υπολογίσω τις τιμές του πίνακα;
Προσπαθώ να κάνω γραμμική παρεμβολή αλλά τα δεδομένα από τον δοσμένο πίνακα αντιστοιχούν σε πίεση 1bar. Καμιά βοήθεια;