Re: Εφαρμοσμένη θερμοδυναμική (2011-12)

211
Παιδιά μπορείτε να ανεβάσετε τις σημειώσεις της θερμοδυναμικής ή από Βουτσά ή από Μαγουλά της τελευταιας εβδομάδας? Θα του ήμουν ευγνώμων :)
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: Εφαρμοσμένη θερμοδυναμική (2011-12)

212
Παιδια γεια σας. Θελω μια βοηθεια στη θερμοδυναμικη, γιατι εχω μπερδευτει λιγο. Εχω ενα παλιο θεμα θερμοδυναμικής, που εχει θεωρητικες ερωτησεις.Εχω μπερδευτει στα διαγραμματα θερμοκρασιας - ειδικου ογκου, και πιεσης - ειδικου ογκου. Οι ερωτησεις ειναι:
1.Ο ειδικός όγκος κορεσμένου ατμού αυξάνεται με την αύξηση της θερμοκρασίας?
2.Ο ειδικός όγκος κορεσμένου υγρού αυξάνεται με την αύξηση της πίεσης?

Πως καταλαβαινεις απο το διαγραμμα αν ειναι για υγρο η ατμος? Αφου τα διαγραμματα δειχνουν περιοχη, οχι συγκεκριμενη καμπυλη νομιζω.

Re: Εφαρμοσμένη θερμοδυναμική (2011-12)

217
πάντως σχετίζεται με το αν κρατάς όλα τα άλλα σταθερά, αν μιλάς καθαρά για το κορεσμένο ή μιλάς για την ουσία τι παθαίνει αν από κορεσμένο υγρό του αυξήσεις την θερμοκρασία (P,V=const) (γίνεται υπέρθερμος )
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: Εφαρμοσμένη θερμοδυναμική (2011-12)

219
εγω θα έκανα διευκρινιστική ερώτηση, αν και νομίζω πως η απαντηση ειναι αυξάνεται με την αυξηση της θερμοκρασιας όπως και της πίεσης. Επίσης για τα διαγράμματα, σου έχει τις καμπύλες κορεσμού και από εκεί καταλαβαίνεις την κατάσταση του (αν είναι δεξια ή αριστερα )
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding
cron