Αρχείο σεμιναρίων χημικής μηχανικής

1

Το παρόν topic θα χρησιμοποιείται στο εξής για να συγκεντρώνονται όλες οι ανακοινώσεις για τα "Σεμινάρια Χημικής Μηχανικής" που έχουν ανακοινωθεί στο παρελθόν.

Κάθε νέα ανακοίνωση θα πρέπει να δημιουργείται αρχικά σε δικό της topic, θα μεταφέρεται στις ειδήσεις και στη συνέχεια, αφού παρέλθει η ημερομηνία διεξαγωγής, το topic θα συγχωνεύεται με αυτό (κρατώντας τον αρχικό τίτλο).

Η επίσημη σελίδα των σεμιναρίων βρίσκεται εδώ. Συζήτηση για τον προγραμματισμό των σεμιναρίων έχει ξεκινήσει εδώ.
MakisH, 11/4/2011

Δεν έχω χρόνο και προς το παρόν επισυνάπτω copy-paste την σχετική ανακοίνωση:
Tην Πέμπτη, 17 Ιουνίου 2010, ώρα 13:30, θα δοθεί διάλεξη, στο πλαίσιο των σεμιναρίων της Σχολής Χημικών Μηχανικών, από τον Καθηγητή Karan Kaler του Πανεπιστημίου Calgary του Καναδά. Η διάλεξη αφορά στη διερεύνηση της δράσης της ηλεκτροφόρησης στη λειτουργία μικρο-ρευστομηχανικών διατάξεων και ιδιαίτερα για ανάλυση βιολογικών δειγμάτων -- βλ. συνημμένη ανακοίνωση.

Πληροφορίες: Καθ. Ανδρέας Γ. Μπουντουβής, τηλ. 210-7723241, boudouvi@chemeng.ntua.gr
Δείτε ολόκληρη την ανακοίνωση εδώ.

Διάλεξη στον τομέα υλικών στις 16/9

2
Παραθέτω τη σχετική ανακοίνωση:
"Σας προσκαλούμε την Πέμπτη 16 / 9 / 2010 & ώρα 12:30, στην αίθουσα του Τομέα ΙΙΙ, στη διάλεξη με θέμα:

‘Conducting Transition Metal Nitride-based Complex Coatings: Growth, Structure, Electronic Properties and Applications’

του Aναπληρωτή Καθηγητή Π. Πατσαλά, Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.
Με τιμή, Κ.Α Χαριτίδης"

Σεμινάριο Χημικής Μηχανικής στις 21/9

3
Όπως ανακοινώθηκε σήμερα στο επίσημο site της σχολής την ερχόμενη Τρίτη 21 Σεπτεμβρίου στις 12.00 θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα σεμιναρίων "Ν. Κουμούτσου" σεμινάριο με θέμα "Industrial relevance of academic research on pickling of alloyed steels and stainless steels" απο τον Prof. dr. ir. Jean-Pierre CELIS του Katholieke Universiteit Leuven (Belgium).

Το link της επίσημης ανακοίνωσης εδώ

Επισυνάπτω και την ανακοίνωση της επιτροπής σεμιναρίων. :)
"I went numb when I learned to see..."
Συνημμένα
newsdoc_274_16_9_2010.doc
Επίσημη ανακοίνωση της επιτροπής σεμιναρίων
(33 KiB) Μεταφορτώθηκε 138 φορές

Re: Σεμινάριο Χημικής Μηχανικής στις 21/9

4
Ενημερώθηκε η ανακοίνωση στα ελληνικά με περισσότερες εξηγήσεις:
Το Εργαστήριο Γενικής Χημείας (κ. Ε. Παυλάτου), σε συνεργασία με τον υπεύθυνο Σεμιναρίων της Σχολής μας (κ. Α. Κοκόση) σας προσκαλούν στο Σεμινάριο του Καθηγητή του Katholieke Universiteit Leuven του Βελγίου, που θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 21 Σεπτεμβρίου 2010, στην Αίθουσα "Κουμούτσου", στις 12.00.

Το πολύ ενδιαφέρον αυτό σεμινάριο έχει ως θέμα την ανάδειξη της βιομηχανικής σημασίας της πανεπιστημιακής έρευνας, με τη βοήθεια 2 παραδειγμάτων.

Re: Σεμινάριο Χημικής Μηχανικής στις 21/9

6
Όχι, τίποτα, όλα είναι ανοιχτά. :)

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω όμως, αλλά νομίζω οτι θα πονοκεφαλιάσεις λίγο άμα πας. Συνήθως τα σεμινάρια αυτά απαιτούν αρκετές προχωρημένες γνώσεις, τις οποίες αποκτάς σε πολύ μεγαλύτερα έτη. Επίσης υποθέτω οτι θα είναι στα αγγλικά και, όταν μπαίνουν μέσα τεχνικοί όροι, ίσως γίνεται ακόμα πιο δύσκολο για κάποιους...

Δεν θέλω να σε υποτιμήσω, απλώς προσωπικά δεν έχω πάει μέχρι στιγμής σε κάποια από αυτές τι προχωρημένες διαλέξεις και δεν ξέρω κατά πόσο θα είχε νόημα ένας φοιητής με μόνο τις γνώσεις του λυκείου και τις προσωπικές του γνώσεις να το παρακολουθήσει.

Πάντως εδώ που τα λέμε, τα μαθήματα δεν έχουν αρχίσει ακόμα. Αν δεν έχεις κάτι άλλο να κάνεις λοιπόν δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Συνεπώς πήγαινε, θα είναι μια καλή εμπειρία που μέσα στη χρονιά δεν θα είναι τόσο εύκολο να έχεις. Συνήθως όλα γίνονται στις 12 και τότε έχουμε μάθημα πάντα. :)

Re: Σεμινάριο Χημικής Μηχανικής στις 21/9

7
Καλα εννοειται πιο πολυ απ την ανυπομονησια μου να δω ενα σεμιναριο το λεω, φιλολογικο ειναι περισσοτερο το ενδιαφερον μου :) :) ... Παντως δεν ξερω μ ολα αυτα που εχω δει και διαβασει νιωθω λιγο "αναπηρος" χωρις το πασο μου, δεν την ειδα και την γραμματεια πολυ μαχιμη (δεν ξερω, θα δουμε, δεν μας ειπαν, ξανακοιταξτε κλπ κλπ ) και ελπιζω να μην τρεχω τελευταια στιγμη
Θα χορέψετε ...

Re: Σεμινάριο Χημικής Μηχανικής στις 21/9

8
Πολύ πιθανόν να δεις και στο αμφιθέατρο ανθρώπους άνω των 40,50,60 που έρχονται να παρακολουθήσουν κάποια μαθήματα επειδή τους αρέσει. Είχαμε έναν τέτοιο φέτος στην Φυσικοχημεία ΙΙΙ (τον οποίο ομολογώ ότι μπερδεύαμε εμφανισιακά με τον έναν από τους δυο διδάσκοντες και μας έκανε εντύπωση που ερχόταν να παρακολουθήσει :P ). Συμπαθητικότατος άνθρωπος έδειχνε!

edit: Βιάστηκα να πατήσω "Υποβολή"...

Θέλω να πω γενικώς ότι όλα είναι ελεύθερα. Έχω πάει και έχω παρακολουθήσει μάθημα στη νομική 4-5 φορές (αρκετά ενδιαφέρον). Μια φορά με έβαλε ο καθηγητής να διαβάσω ένα κομμάτι του αστικού κώδικα και τα χασα :P

Πάντως μην τρομάξεις, οι διαλέξεις προς φοιητές είναι σε πολύ πιο "ήπιο" κλίμα. Συνήθως στις "bonus" διαλέξεις είναι λίγος ο χρόνος και ο ομιλητής τρέχει με αποτέλεσμα, αν δεν είσαι αρκετά εξοικειωμένος με το θέμα κάπου να τα χάνεις. :)

Πήγαινε πάντως! Θα είναι πολύ καλή εμπειρία!

Re: Σεμινάριο Χημικής Μηχανικής στις 21/9

10
Είναι στον τρίτο όροφο και έχει ταμπέλα απ' έξω. Είναι η αίθουσα συνεδριάσεων βασικά. Πώς πας εκεί:

1. Από τον διάδρομο που είναι απέναντι από την αίθουσα 29 ανεβαίνεις πάνω

ή

2. Από το τέρμα του 2ου ορόφου (προς μεταλειολόγους) ανεβαίνεις έναν όροφο πάνω.