Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2013-14)

91
Μάλλον έπιασα τι θες να πεις. ΑΦΟΤΟΥ έχεις αλλάξει τη σειρά έτσι ώστε να σε βολεύει, αυτό που είναι στην πρώτη σειρά το λύνεις ως προς χ, αυτό που είναι στη δεύτερη ως προς y και αυτό που είναι στην τρίτη ως προς z.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2013-14)

93
fadis έγραψε:help....ένα κλασικό θέμα είναι το εξής :

Εννέα μηχανές του αυτού τύπου τροφοδοτούται κατ'αρχήν με βελτιωμένο καύσιμο και κατόπιν με απλό. Η αποδιδόμενη ισχύς πριν και μετά φαίνονται παρακάτω

Πριν 70 74 76 79 82 85 89 90 94
Μετά 68 69 73 78 80 81 86 89 90

Να βρείτε 95% δ.ε. της διαφοράς των μέσων ισχύων

Κάποια προτινόμενη λύση στο θέμα αυτό ???? helppp

Για να βρεις δ.ε. λίγων ανεξάρτητων δειγμάτων (που είναι γιατί είναι πριν και μετά) που ακολουθούν ίδια κατανομή (που ισχύει θεωρώ γιατί είναι η ίδια μηχανή- ας βρει καποιος αν ξερει καλύτερη επεξήγηση), για άγνωστη διασπορά πληθυσμού χρησιμοποιείς τον τύπο: ΧΑ-ΧΒ-tv,p*S(1/vA+1/vB)1/2< μΑ-μΒ< ΧΑ-ΧΒ+tv,p*S(1/vA+1/vB)1/2 , όπου η t είναι η κατανομή Student και ν=νΑ+νΒ-2. Το S^2=[(vA-1)SA^2+(vB-1)SB^2]/vA+vB-2

Νομίζω...Ας το δει και κάποιος άλλος να το επιβεβαιώσει...Τώρα τα βλέπω τα της στατιστικής και δεν έχω λύσει ακόμα πολλές ασκήσεις...
No price is too high to pay for the privilege of owning yourself

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2013-14)

94
εγω από την μεριά μου θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να εκτυπώσουμε τους πίνακες και να τουσ πάρουμε μέσα την ώρα της εξέτασης ή αν οι τιμές θα δίνονται αυτούσιες από τους καθηγητές
δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι πίθηκος

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2013-14)

95
aristotelis έγραψε:εγω από την μεριά μου θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να εκτυπώσουμε τους πίνακες και να τουσ πάρουμε μέσα την ώρα της εξέτασης ή αν οι τιμές θα δίνονται αυτούσιες από τους καθηγητές

Αν λες για τη στατιστική, πρέπει να τους έχετε όπως και δήποτε όλους τους πίνακες μαζί σας!
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2013-14)

96
Μια ερώτηση για τα θέματα του ιουνίου 2013. Στο κομμάτι της στατιστικής στο 1 α δεν μπορω να καταλάβω το σκεπτικό της λύσης που έχει αναρτηθεί. Αρχικά, για το πρώτο ερώτημα δεν ειναι πιο εύκολο να πεις κατευθείαν P(x>x0)=0,3 και να το υπολογίσεις με ολοκλήρωση του τύπου της εκθετικής κατανομής από x0 έως +άπειρο; Βγαίνει διαφορετικό αποτέλεσμα ομως. Και για το δεύτερο ερώτημα δεν καταλαβαίνω καλα τα γράμματα οπότε δεν εχω καταλάβει καθόλου πως επιχειρεί π συνάδελφος να το λύσει, αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει μπας και το καταλάβω...:/
No price is too high to pay for the privilege of owning yourself

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2013-14)

97
Το αποτέλεσμα ίσως να βγαίνει διαφορετικό, γιατί έχει κάνει λάθος στην αρχική ολοκλήρωση η οποία κανονικά έχει ως αποτέλεσμα 1-e^-2x και όχι αυτό που βγάζει. Από κει και πέρα δεν ξέρω αν ισχύει η ολοκλήρωση που λες. Ποιο εννοείς ως δεύτερο ερώτημα, το 1ii ή το 1β?

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2013-14)

98
Ναι για το δεύτερο ερώτημα εννοω το ii. Για το πρώτο δες τη φωτογραφία και πες μου αν κανω κάπου λάθος, γιατι έτσι νομίζω λύνεται πολυ πιο γρήγορα...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
No price is too high to pay for the privilege of owning yourself

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2013-14)

99
Νομίζω είναι λάθος. Πρώτα πρέπει να βρεις την F(x) για x>=0 και και σε αυτή να αντικαταστήσεις με xo. Συν το ότι έχω την υποψία ότι F(x)=P(x<c) πάντα, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Στο θέμα ιι θέτουμε S= X1+x2+...+X50 και λύνουμε με κεντρικό οριακό θεώρημα και P(S>30)

Re: [4ο] Μαθηματικά IV (2013-14)

100
Έχει λύσει κάποιος το 2γ από τα θέματα του 2013; Εμένα δεν μου βγαίνουν οι ίδιες λύσεις με το κομπιουτεράκι (για την κάθε επανάληψη) με αυτές που έχουν ανεβάσει. :|