Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

24
Λέγοντας "του Berkeley" εννοεί το <1>.
Γενικώς οι καθηγητές στο μάθημα προτείνουν του Kittel (γι' αυτό είναι και πρώτο). Υποτίθεται ότι είναι ένα καλό βιβλίο, από μια καλή σειρά. Δεν είμαι ο καταλληλότερος να μιλήσω για βιβλία Φυσικής, αλλά γενικώς μου άρεσε σαν βιβλίο. Είναι περισσότερο "παλιάς σχολής" textbook παρά κάτι με πολλές ασκήσεις κτλ μέσα. Έχει ασκήσεις, αλλά δεν είναι στο στυλ "πολλά παραδείγματα, πολλές ασκήσεις" κτλ. Έχει αρκετή θεωρία και μάλλον τη λέει ωραία (από όσο θυμάμαι).

Στη Φυσική ΙΙ προτείνουν τον δεύτερο τόμο του Young. Μοιάζει περισσότερο σε στυλ με τα βιβλία Φυσικής του Λυκείου. Πολλές εικόνες, παραδείγματα, εξτρά υλικό κτλ. Γενικώς ένα ωραίο "εγκυκλοπαιδικό" βιβλίο, τούβλο όμως σε μέγεθος. Λένε (δεν ξέρω) ότι ο πρώτος τόμος δεν είναι τόσο καλός όσο ο δεύτερος. Μου φαίνεται λίγο περίεργο και δεν το έχω διασταυρώσει. Αργότερα έτυχε να αποκτήσω και τον πρώτο τόμο του Young, οπότε αν θέλει κάποιος να δει τα <1>, <3> μπορεί να μου το ζητήσει. :) Αν και νομίζω ότι υπάρχουν και τα δυο στη βιβλιοθήκη. (edit: μόλις θυμήθηκα όμως ότι έχει βγει νέα έκδοση του Young. Εγώ έχω την προηγούμενη)

Re: Πρωτοετής?

27
Στο έτος μου δεν είχαμε επιλογές και τα βιβλία μας τα δώσανε πολύ πολύ αργά οπότε δεν μπορώ να σε διαφωτίσω ιδιαίτερα. Έχω τη Γραμμική Άλγεβρα του Φελλούρη, μου είχε φανεί ένα συμπαθές συνηθισμένο βιβλίο, δεν με τράβαγε όμως ιδιαίτερα. Έχω επίσης τον Δ&Ο Λογισμό του Spivak το οποίο δεν πρόλαβα να ανοίξω.

Κατά τα άλλα, γιατί δεν δοκιμάζεις να τα βρεις στη βιβλιοθήκη;
Γραμμική άλγεβρα : αναλυτική γεωμετρία και εφαρμογές / Καδιανάκης, Ν., Καρανάσιος Σ. : 512.5 ΚΑΔ
Γραμμική άλγεβρα / Γ. Παντελίδη ... [κ.α.] : 512.5 ΓΡΑ (παλιότερη έκδοση)
Γραμμική άλγεβρα και αναλυτική γεωμετρία / Ανάργυρος Γ. Φελλούρης : 512.5 ΦΕΛ
Διαφορικός και ολοκληρωτικός λογισμός / Michael Spivak ; μετάφραση : 515 SPI
Ανάλυση / Γεωργίου Ν. Παντελίδη. : 515 ΠΑΝ
Μαθηματική ανάλυση Ι : θεωρία, λυμένες ασκήσεις και παραδείγματα / Θεμιστοκλής Μ. Ρασσιάς : 515 ΡΑΣ

Κοινώς, θα βρεις σε ποιον/ποιους διαδρόμους είναι τα 512 και 515 και θα ψάξεις τα βιβλία που θες. Μπορείς και να δανειστείς από τη βιβλιοθήκη, νομίζω μέχρι 2 εβδομάδες.

Επίσης, από ότι βλέπω, υπάρχει "ενδεικτικό κεφάλαιο" στα περισσότερα ώστε να ρίξεις μια ματιά από τώρα.
Βασικό πρόβλημα είναι ότι πλέον δίνουν μόνο ένα τόμο για κάθε μάθημα, όμως τα Μαθηματικά Ι είναι "διπλό" μάθημα και δεν θα βρεις και την Γραμμική Άλγεβρα και την Ανάλυση σε ένα βιβλίο. Οπότε διάλεξε προσεκτικά.

Κατά τα άλλα, υπάρχει και το topic "Δανείστε ένα βιβλίο". Αν τα βρεις σκούρα και με τη βιβλιοθήκη, ζήτα βοήθεια εκεί! :)

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

29
Και τα δυο τα παίρναμε. Για να περάσεις το μισο μαθημα, του Καδιανακη το βιβλιο ειναι κομπλε.
Του Σπιβακ είναι φανταστικό βιβλίο αλλά ασχολείται με γερά μαθηματικά που επι της ουσιας δεν διδασκονται

Η αληθεια ειναι πως αν επέλεγα μονο ενα θα έπαιρνα τον Σπιβακ.
Θα χορέψετε ...