Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω? (ΜΦΔ ΙΙ)

61
Αλήθεια? Τι μπέρδεμα έχει προκύψει?
Προσωπικά δήλωσα το βιβλίο "Ασκήσεις Φυσικών Διεργασιών". Το άλλο βιβλίο ("Φυσικές Διεργασίες") φέτος τουλάχιστον ήταν το βιβλίο που δινόταν μέσω Ευδόξου στην Κατεύθυνση Σχεδιασμού στο 7ο εξάμηνο (οπότε αν σκοπεύεις π.χ. να πας σχεδιασμό ίσως να μη θες να το πάρεις από τώρα). Πάντως για το βιβλίο με τις ασκήσεις ακόμα δεν έχει διαθέσιμα στον Εύδοξο. :weep:
Einmal ist keinmal

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

62
Στο κεφαλι μου μπερδεμα :P
Βασικα δεν ξερω ποιο χρησιμευει πιο πολυ σε αυτο το εξαμηνο. Σε επιλογές άλλων συγγραμμάτων οι διαφορές είναι πιο ξεκάθαρες. Αφου το παίρνουμε το άλλο πιο μετά πάντως, οκ.
Για τη διαθεσιμότητα καλό Πάσχα θα λέγα, για Παπασωτηρίου μιλάμε :giveup:
Θα χορέψετε ...

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

64
Έχω και τα δυο και μπορώ να σας τα φέρω να τα δείτε.

Το "ασκήσεις φυσικών διεργασιών" έχει μέσα πολλές λυμένες ασκήσεις (και μόνο ασκήσεις). Όμως δεν είναι ιδιαίτερα αναλυτικά λυμένες. Βοηθάει ίσως μόνο αν ήδη ξέρεις τη θεωρία και θες να θυμηθείς πράγματα ή να αντιμετωπίσεις κάποιο συγκεκριμένο στυλ ασκήσεων. Στις εξετάσεις υποτίθεται πως είναι χρήσιμο, προσωπικά δεν με βοήθησε γενικώς να καταλάβω. Απλώς εφαρμόζει τύπους χωρίς να εξηγεί ιδιαίτερα τι-πως-γιατί.

Του Ασσαέλ είναι ένα μικρό εισαγωγικό βιβλιαράκι που καλύπτει λίγα κεφάλαια (απόσταξη, απορρόφηση, εκχύλιση, διύγρανση), αλλά τα λέει πολύ ωραία. Εξηγεί τη θεωρία δομημένα, βήμα-βήμα και έχει κάποια λυμένα παραδείγματα (όχι όμως άλυτες ασκήσεις). Βοηθάει πολύ για να καταλάβεις τι γίνεται. Ωστόσο, όσοι πάρουν εμβάθυνση στη Μηχανική Διεργασιών θα το έχουν ως μοναδική επιλογή στο μάθημα "Μηχανική και Ανάπτυξη Διεργασιών" του 7ου εξαμήνου.

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

67
Μαθηματικά ΙΙΙ: Δαγκωτό Boyce-Diprima
Φυσικοχημεία ΙΙ: Atkins(πρώτος τόμος)
Τεχνική Μηχανική: Οτιδήποτε άλλο εκτός από Beer και Johnston(μας το πρότειναν πέρσι και αφενός έμεινε πρακτικά ανέπαφο γιατί οι σημειώσεις ήταν υπερπλήρεις, αφετέρου είναι τόσο εξειδικευμένο σε ορισμένα θέματα και κατά τη γνώμη μου πιο μηχανολογικής φύσης, που καλύτερα να είχα δηλώσει κάποιο άλλο τότε. Τέλος,αν συμβούν όλα τα παραπάνω, μένεις παραμάσχαλα με ένα χοντροκομμένο τόμο(στην κυριολεξία) ο οποίος κάθεται στην βιβλιοθήκη σου και δεν πρόκειται πιθανότατα να τον ανοίξεις ποτέ)
Οργανική Χημεία Ι:Προτείνεται ο McMurry. Είναι καλό βιβλίο, ειδικά αν είσαι στο τμήμα της Δέτση, η οποία χρησιμοποιεί το βιβλίο αυτό στο μάθημά της. Στο/α άλλο/α τμήματα διδασκόταν μέχρι τώρα Σάνδρης, που διανέμεται από το ΕΜΠ.
Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική: Κλασσικά Παπαϊωάννου τόμος Ι. Όσο θα περνούν τα εξάμηνα θα καταλάβεις ότι ο Παπαϊωάννου είναι πανάκεια, αν υπάρχει βιβλίο του σε προτεινόμενα συνήθως αυτό επιλέγεται, κι αν δεν συνίσταται από κάποιον καθηγητή, και πάλι αξίζει να το διαβάσει κανείς.

Υ.Γ. Σε περίπτωση που υπάρξει η οποιαδήποτε αλλαγή πχ(συνίσταται άλλο σύγγραμμα, δεν διατίθεται πλέον κάποιο από τον Εύδοξο κλπ) τότε θα πρέπει να επιλεγεί καλύτερα(για όλους) το σύγγραμμα που σας έχουν πει. Παρόλα αυτά τα συγγράμματα για Μαθηματικά ΙΙΙ και Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική, είναι τα καλύτερα ever!!!!!
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

68
maria93 έγραψε: Τεχνική Μηχανική: Οτιδήποτε άλλο εκτός από Beer και Johnston(μας το πρότειναν πέρσι και αφενός έμεινε πρακτικά ανέπαφο γιατί οι σημειώσεις ήταν υπερπλήρεις, αφετέρου είναι τόσο εξειδικευμένο σε ορισμένα θέματα και κατά τη γνώμη μου πιο μηχανολογικής φύσης, που καλύτερα να είχα δηλώσει κάποιο άλλο τότε. Τέλος,αν συμβούν όλα τα παραπάνω, μένεις παραμάσχαλα με ένα χοντροκομμένο τόμο(στην κυριολεξία) ο οποίος κάθεται στην βιβλιοθήκη σου και δεν πρόκειται πιθανότατα να τον ανοίξεις ποτέ)
Όμως, ουτε για το άλλο προτεινόμενο βιβλίο για το συγκεκριμένο μάθημα έχουν ειπωθεί τα καλυτερα σε αυτό το τόπικ... :S
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

69
Ο Θεός μαζί σας :rainbow:
Πέρα από την πλάκα, οι σημειώσεις είναι καλές(τουλάχιστον του Σηδερίδη) οπότε ίσως και να μην χρειαστεί να έχετε πολλά-πολλά με το βιβλίο.
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Ποια συγγράμματα να διαλέξω?

70
Προς αγαπητό πρωτοετή-νεοεισαχθή-ψαράκι,
μετά από την δική μου προσωπική περσινή εμπειρία επι του θέματος των βιβλίων έχω να πω τα εξής για το πρώτο εξάμηνο:
  • Τεχνικές Σχδιάσεις (Ας ξεκινήσουμε από τα εύκολα): Μηχανολογικό Σχέδιο του Αντωνιάδη, η μοναδική επιλογή για το συγκεκριμένο μάθημα. Ένα βιβλίο που κατά πάσα πιθανότητα θα ανοίξετε μόνο για το κεφάλαιο των σπειρωμάτων αν τα προλάβατε (εμάς νομίζω μια ξεπέτα στο τελευταίο μάθημα έκανε και τα έβαλε και στις εξετάσεις). Γενικά οι διαφάνειες στο σάιτ του μαθήματος το καλύπτουν. Είδα ότι έβγαλε καινούργια έκδοση το βιβλίο φετός btw. Γενικά, όμως, είναι πολύ καλό για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί ενδελεχώς με το αντικείμενο
  • Ανόργανη Χημεία: Η επιλογή είναι μία, η Ανόργανη Χημεία του Λιοδάκη. Ένα πολύ καλό σύγγραμμα το οποίο καλύπτει και με το παραπάνω όλη την ύλη. Σε κάποια στιγμή όταν το ανοίγεις θα σου θυμίσει κάτι το όλο φορμάτ με τα περιθώρια στην άκρη, τις εικόνες κ.τ.λ. Αυτό είναι γιατί είναι ο ίδιος άνθρωπος που έχει γράψει τα βιβλία του λυκείου. Και μην σε τρομάζει ο όγκος είναι, εν γένει, ευκολοδιάβαστο!
  • Προγραμματισμός:Προσωπικά είχα πάρει του Καραμπετάκη, όμως, εν τέλει, όποιο και από τα δύο να πάρεις το ίδιο και το αυτό. Αν δε θες να εμβαθύνεις πέρα από το μάθημα, απλά θα διακοσμεί τη βιβλιοθήκη σου :giveup: . Θα σου πρότεινα αν είσαι από θετική να αναζητήσεις τπτ σημειώσεις από κανέναν φίλο σου που πήγαινε τεχνολογική στο μάθημα του ΑΕΠ για να καταλάβεις τη λογική του προγραμματισμού εν γένει :nerd: . Αν είσαι από τεχνολογική παίρνεις την εκδίκησή σου για τον ογκόλιθο που πρέπει να διαβάσεις για τη χημεία :evil:
  • Φυσική Ι: Ο αγαπητός σε όλους (πλην εμού) κύριος Κυρίτσης προτείνει τη μηχανική του Kittel και εσύ ως φρόνιμο και καλό παιδάκι θα πας με περίσσεια χαρά να το πάρεις. Θα έρθει, όμως, η άτυχη η στιγμή που θα πρέπει να το ανοίξεις και θα σου φύγει το χαμόγελο από τα χείλη γιατί θα καταλάβεις ότι απλά δεν... Αν κάνεις μια έρευνα στη Βιβλιοθήκη και δεις το βιβλίο του Young θα κλάψεις γιατί θα καταλάβεις ότι πήρες λάθος βίβλιο και ακόμα και αν έχεις πόντους από τον Εύδοξο από το σύστημα της ανταλλαγής για να πάρεις επιπλέον βιβλίο θα καταλάβεις ότι δεν μπορείς γιατί θέλει 70 πόντους!! (και όλα από το πρώτο εξάμηνο να έχεις πάρει με ανταλλαγή δεν τους μαζεύεις). Όλο αυτό που σας λέω είναι αληθινή ιστορία για αυτό ένα θα πω: YOUNG δαγκωτό!!!!!!!!!!!!!


    Τώρα για το θέμα των μαθηματικών, από ό,τι είδα (σύμφωνα με τον εύδοξο πάντα) μάλλον επιτέλους έγιναν δύο μαθήματα και μπορείτε να πάρετε ένα σύγγραμμα για το κάθε σκέλος του μαθήματος. Εγώ προσωπικά χάρη στο σύστημα της ανταλλαγής του Ευδόξου είχα πάρει και τα 2 συγγραμματα αλλά ήμουν ο μόνος.... Για να επανέλθουμε όμως
  • Γραμμική Άλγεβρα και Αναλυτική Γεωμετρία: Του διδάσκοντα Καδιανάκη είχα πάρει όπως όλοι, δεν το πολύεψαξα μετά να πω την αλήθεια.. Καλούτσικο βιβλιαράκι, δε λέει πολλά ΌΜΩΣ στο μάθημά του οι σημειώσεις είναι υπερπλήρεις και κατανοητότατες.. Σε γενικές γραμμές θα σας πουν ότι ο Καδιανάκης κάνει copy-paste το βιβλίο του. Μέγα Ψέμα. Ο άνθρωπος κάνει μια τρομερή απλούστευση του βιβλίου του, η οποία είναι προσιτή. Το μοναδικό θέμα είναι ότι πρέπει να προλάβεις να τα γράψεις όλα όσα γραφει στον πίνακα... Γενικώς πάει λίγο γρήγορα το μάθημά του, αλλά και παθητικά σημειώσεις να κρατάς, αν κάτσεις και τις διαβάσεις σπίτι σου μια χαρά θα τις καταλάβεις
  • Μαθηματικά Ι (Συναρτήσεις μίας μεταβλητής): Το δολοφονημένο μάθημα του εξαμήνου, όσο το διδάσκει ο Αρβανιτάκης... Όταν μπει θα σας προτείνει το βιβλίο του Spivak. Θα περάσουν τα μαθήματα, δε θα παίρνεις χαμπάρι τι θέλει να πει ο καθηγητής αυτός και θα στηρίξεις όλες τις ελπίδες στο βιβλίο που σας πρότεινε μπας και κατανοήσεις τί θέλει να πει ο ποιητής. Και δυστυχώς μόλις ατύχησες!!! Ο Αρβανιτάκης δεν πατάει καθόλοι πάνω στον Spivak! Δε λέω πολύ καλό ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ βιβλίο, αλλά υπάρχει ένα θέμα... ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ!!! Δεν πρόκειται να βρεις κατι χρήσιμο εκεί μεσα. Δε λέω ωραία η διευκρίνιση ότι δεν είναι απόλυτο ότι ένα και ένα ίσον δύο αλλά όχι, δε θα σου χρειαστεί ως μηχανικός. Θα πας πάλι απεγνωσμένος στη βιβλιόθηκη, θα ψάξεις και σε κάποια στιγμή θα βρεις τη μαθηματική ανάλυση Ι του Ρασσιά. Θα το ανοίξεις, θα πεις αυτά κάπου τα έχω ξαναδεί, και θα ξανααρχίσεις να κλαις :bb: (δεύτερο χτύπημα μετά τη φυσική). Ακολουθεί ακριβώς την ύλη του μαθήματος και έχει πολλές ασκήσεις και πολλά ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ (καθιστώντας άχρηστον τον οποιδήποτε Γκαρούτσο) για να καταλάβεις τι παίζει. Αν τολμήσεις να πεις στον Αρβανιτάκη "Μα αυτά που κάνετε δεν τα έχει ο Spivak :rant: " η απάντηση θα είναι "Mα δε σας είπα ότι ακολουθώ τον Spivak, είπα απλά ότι είναι ένα πολύ καλό βιβλίο για Ανάλυση :tomato: ". Συμπέρασμα;; ΡΑΣΣΙΑΣ δαγκωτό.


Αυτά τα ολίγα από εμένα... Όφειλα να προειδοποιήσω. Όποιες ενστάσεις απoδεκτές να το συζητήσουμε, έχω επιχειρήματα για να αντικρούσω 8-)
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα