Re: Καλυψη δικτύου WIFI στην πολυτεχνειούπολη!

11
Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει, δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ προσωπικά το WiFi στο πολυτεχνείο. Αλλά στο pc lab με το ενσύρματο δίκτυο κατεβάζει σίγουρα πολύυυ περισσότερο από 24ρα. :)

Re: Καλυψη δικτύου WIFI στην πολυτεχνειούπολη!

13
Pc lab Κατεβαζει με κατι φρικιαστικες ταχυτητες! Τωρα το wifi ποσο θα πιανει πια?
(Αληθεια τι γινεται αμα σε τσακωσουν να κατεβαζεις τορρεντ?)
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Καλυψη δικτύου WIFI στην πολυτεχνειούπολη!

15
Δε νομίζω να εφαρμόζεται κανένας σκληρός κανόνας από το noc, πάντως θα μπορούσε να ελέγχει πόσο και για πόση ώρα φορτώνεις τη γραμμή και να σου ρίχνει τη σύνδεση για λίγο, ή αν το κάνεις επαναλαμβανόμενα να σε αποκλείει εντελώς. Ή τέσπα θα μπορούσε να το κάνει ίσως σε προπτυχιακούς φοιτητές. Απορώ βέβαια ακόμα και ερευνητικό να ήταν κάτι, τι θα μπορούσε να τρώει τόσους πόρους επί τόση ώρα... Όχι βέβαια οτι άμα κατεβάζεις ταινίες κτλ θα φορτώνει πολλή ώρα το δίκτυο. Γρήγορες δουλειές :P

Πάντως στο pc lab σίγουρα άμα σε δει κάποιος την παρατήρηση θα στην κάνει. Σημειώστε πως, από τη στιγμή που μπαίνουμε με τον προσωπικό λογαριασμό (chΧΧΥΥΥ), αν ανακαλυφτεί κάποια χοντράδα είναι πολύ εύκολο να δουν ποιος είσαι από το κέντρο. Έχω ακούσει οτι έχουν σημειωθεί περιστατικά στο παρελθόν, μέχρι και π@ιδικής προνογρ@φίας. Φυσικά εκεί δεν τίθεται θέμα ασύλου... Σε μαζεύουν κατευθείαν. (ίσως δεν είναι σίγουρο αυτό, ωστόσο στο πρώτο έτος μας είχε πει διάφορα ο κ. Παλυβός επ' αυτού).