Re: Εγγραφές Πρωτοετών - Εντυπώσεις

21
παιδιά καλή αρχή!!θα συμφωνήσω πως η πρώτη εντύπωση από τη σχολή μπορεί να ποικίλει..εγώ είμαι από τα άτομα βέβαια που όταν παρακολουθώ μάθημα σε κάποια αίθουσα,λατρεύω τη θέα από το παράθυρο..γενικά είμαστε σε πολύ καλό σημείο,έχουμε αρκετές παροχές(καλό φαγητό,υπέροχη βιβλιοθήκη,..)Πολλά πράγματα βέβαια μπορούν να βελτιωθούν(αφίσες)..Θα έλεγα όμως να ξεκινήσετε θετικά!!!Οι παρατάξεις για μένα προσωπικά δεν έχουν λόγο ύπαρξης,απλά αυτό ειναι μεγάλη και δύσκολη συζήτηση!!Με πολύ προσοχή και καλές φιλίες θα κάνετε και θα εγκληματιστείτε με τον καιρό..αυτά:):)

Re: Εγγραφές Πρωτοετών - Εντυπώσεις

22
MakisH έγραψε:Απλώς τους λες ευγενικά ότι δεν ενδιαφέρεσαι (αν είναι τίμιοι και σου λένε οτι σε πλησιάζουν για αυτό, κάτι που πολλοί κάνουν) και προχωράς. Θα ξαναμιλήσεις μαζί τους αργότερα αλλά θα ξέρεις τι πιστεύει ο καθένας περίπου.

Αν προσπαθούν να σε πλησιάσουν ύπουλα, τότε απλώς πρόσεχε τι στοιχεία δίνεις για τον εαυτό σου. Το βασικό είναι να μην δώσεις το τηλέφωνό σου πριν να είσαι σίγουρος για το λόγο που σε πλησίασε ο άλλος. Αντιστοίχως πρόσεχε τα "πάμε για καφέ".

Γενικός κανόνας: να είσαι λίγο επιφυλαχτικός με τους μη πρωτοετείς που μιλάς τις πρώτες μέρες. Ή τουλάχιστον με αυτούς που σε πλησιάζουν εκείνοι πρώτοι. Με τους πρωτοετείς αντιθέτως κοίτα να κάνεις παρέες από την αρχή γιατί κάποια στιγμή κάπως κλείνουν οι παρέες. Στην αρχή είναι πολύ εύκολο να δημιουργήσεις φιλίες, πολύ δυνατές μάλιστα.

Και προσοχή σε κλασσικούς ύπουλους τρόπους προσέγγισης, σαν το πρώτο πράγμα που μου είπαν εμένα:
Εγώ κοτσίδα τότε, γένεια κτλ, οπότε μου λέει ένας στο χαλαρό: "Πρωτοετής; Ακούς μέταλ καθόλου; {κάτι λίγα απάντησα εγώ} Γειά σου ρε φίλε! Και τόσα χρόνια εδώ μέσα ψάχνω κάποιον να ακούει Slayer! Ακούς Slayer, ε;"

:P

Και όχι, δεν ακούω Slayer!!!! :P :P :P
Γιατί τι έχουν οι Slayer (λίγα λόγια γι' αυτούς ); Πάντως, πρέπει να ήταν τύπος από την ΠΚΣ η από την ΧΑΜΑΣ αυτός που στο είπε...

Re: Εγγραφές Πρωτοετών - Εντυπώσεις

24
Παιδια σήμερα πήγα να εγγραφώ.Κοιτάξτε το ότι με πλησίασαν αρκετοί τυποί πουλώντας φιλία και δήθεν για εξυπηρέτηση δεν με παραξένεψε.Ντάξει τα παιδιά έχουν κάνει τις επιλογές τους.Εγω τους χρησιμοποίησα για το όφελος μου.Ένας απο την χ οργάνωση με βοήθησε για την χ οργάνωση με βοήθησε να συμπληρώσω τα χαρτιά της εγγραφής.Ένας άλλος απο την ψ οργάνωση με ξενάγησε στην σχολή και μου έδειξε διάφορα πράγματα χρήσιμα.Δεν προσπάθησαν να μου πουν τίποτα για τις παρατάξεις τους και το εκτίμησα.Τώρα δεν ξέρω αν θα προσπαθήσουν αργότερα.Τηλέφωνα και τα λοιπά δεν έδωσα..

Re: Εγγραφές Πρωτοετών - Εντυπώσεις

25
Μα ναι, πολλοί δεν θέλουν ντε και καλά να σε βάλουν στην παράταξη. Πολλοί θα σε βοηθήσουν γιατί θέλουν να βοηθήσουν και αυτοί όπως βοήθησαν κάποτε αυτούς κάποιοι άλλοι, ή τέσπα να σε βοηθήσουν να βρεις πιο εύκολα όσα εκείνοι έψαχναν καιρό να βρουν. Πολλοί που είναι σε παράταξη πιστεύουν οτι είναι μια καλή ομάδα, μια καλή δραστηριοποίηση ίσως και αφού το πιστεύουν θα προσπαθήσουν πολύ φυσιολογικά αργότερα να σε κάνουν να ασχοληθείς.

Το θέμα είναι, περνώντας την πύλη του ΕΜΠ, να πεις στον εαυτό σου "θα αμφιβάλλω πολύ για όλα, και θα κάνω μόνο ό,τι πραγματικά ξέρω οτι θέλω να κάνω". Είναι μια καλή στιγμή να κάνεις μια επανάληψη στα "πιστεύω" σου.

Πάντως εγώ προτείνω να υποσχεθείτε στον εαυτό σας αυτό που υποσχέθηκα και εγώ στον δικό μου όταν μπήκα: όοοο,τι και να γίνει, δεν θα μπω σε καμία παράταξη μέχρι να δω τη σχολή σε όλες της τις εκφάνσεις μέσα στο πρώτο έτος. Γιατί έτσι:
1. Θα καταλάβεις τι γίνεται στις εγγραφές και με το "ψάρεμα" πρωτοετών
2. θα καταλάβεις οτι πολλοί άνθρωποι δεν είναι τόσο αγνοί και ανέμελοι όσο φαίνονται (κάποιοι είπα, όχι ντε και καλά όποιος συνδικαλίζεται)
3. θα καταλάβεις οτι πολλά πράγματα που ακούς δεν είναι όπως τα ακούς. Υπάρχει τρελή παραπληροφόρηση και γίνεται τρελό ξεχείλωμα σε κάθε θέμα και περιστατικό. Ελπίζω από φέτος που υπάρχει και το forum να διορθωθεί λίγο αυτό.
4. θα καταλάβεις οτι για πολλούς ανθρώπους που θα ακούσεις τα μύρια όσα και θα είναι απλώς επειδή κάποιους δεν τους συμφέρει αυτό που κάνει ο καθένας τους
5. θα δεις τα τρελά πανηγύρια με τα πάρτυ και τις εκδρομές των παρατάξεων
6. θα δεις τι χαβαλές επικρατεί σε κάθε εξεταστική, πώς περνιούνται μαθήματα κτλ (μπορείς να το δεις και από εδώ μέσα αυτό)
7. θα δεις μια αηδιαστικότατη κατάσταση στην περίοδο κοντά στις φοιτητικές και σε όποιες άλλες εκλογές.
8. Αν είσαι τυχερός, σε τέτοια περίοδο ή και άσχετη, μπορεί να δεις και ανθρώπους να βρίζονται και να πλακώνονται στο ξύλο για κάποια εντελώς ανούσια αιτία.

Ελπίζω να σου έδωσα μια εικόνα για τα "προσεχώς". :)

Btw, έχοντάς τα ακούσει εδώ δεν θα πάρεις όλη τη γλύκα που πήραμε όσοι δεν τα χαμε ακούσει. Οπότε μην σου χαλάω το σασπένς... :P Επίσης ίσως να μη βγουν τόσο υπερβολικά όσο ακούγονται.

Re: Εγγραφές Πρωτοετών - Εντυπώσεις

29
johnanto έγραψε:Θα ξεκινήσω το θέμα κάπως έτσι: :o
Τελικά για όλα τα πράγματα υπάρχει αυτό που περιμένεις να γίνει κι αυτό που γίνεται.
Συνήθως αυτό που περιμένεις να γίνει είναι καλύτερο από αυτό που γίνεται.
Σήμερα ο κανόνας αυτός επιβεβαιώθηκε, αλλά για να μην φαντάζω αρνητικός θέλω να πω ότι επιβεβαιώθηκε μόνο σε ένα τμήμα της εγγραφής.
Στον προσυλητισμο. (Στο σημείο αυτό αναρωτήθηκα αν γράφω σωστά την λέξη προσυλητισμός κι έτσι την έκανα αναζήτηση στο google γράφωντας την όπως εδώ. Πρώτο αποτέλεσμα ήταν το ακόλουθο, που θα σας παρακαλούσα να ανοίξετε http://www.stupidity.gr/1462/blog/kommatikes-neolaies/)
Η παρένθεση όχι μόνο δεν είναι ασήμαντη αλλά είναι σαν την μπλε στήλη του βιβλίου Χημείας Γ Λυκείου. Η πιο σημαντική.
Συγγνώμη που κάνω τόσο μεγάλο flashback, αλλά τώρα έκατσα να διαβάσω το άρθρο. Είναι μακράν ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει εδώ και πολύ καιρό! Προτείνω ρίχτε του μια ματιά στις πρώτες γραμμές. Δεν θα μπορέσετε να το αφήσετε αν δεν διαβάσετε ακόμα και τα σχόλια! Εξαιρετικό! :D (κράτησα και τα attachments του για αναλυτικότερη μελέτη. Έχει να πέσει πολύ γέλιο....)

Re: Εγγραφές Πρωτοετών - Εντυπώσεις

30
Λοιπόν παιδία και γω πηγα σημερα και με προσσεγγισε ενα πολυ ευγενικο παιδι παραταξης και με αυτον τον τροπο η εγγραφη τελειωσε πολυ γρηγορα αλλα μεχρι εκει, μου εδωσε ενα μεγαλο ντοσιε με χρησιμες πληροφοριες και αυτο ηταν ολο ...Αν και ενιωσα λιγο ασχημα που υποχρεωθηκαν καποια παιδια να με περιμενουν (ζητω ειλικρινα συγνωμη γι αυτο) δεν με πιεσε κανεις για κατι αν και ειναι ισως καλυτερο να μην εμπλακειται και να πειτε κατι του στυλ "Εχω ξαναρθει κ ξερω, ευχαριστω" ... Εγω που μπηκα απο πυλη Ζωγραφου την πατησα λιγο γιατι ειχε αρκετο περπατημα και αρκετο μπερδεμα στην αρχη αλλα την βρηκα την ακρη ... Πασο δεν πηρα οπως και πολλοι αλλοι ...
Πιστευω το τρικ ειναι να διαμορφωθουν γρηγορα καποιες παρεες για να μην πηγαινουμε τοσο στα κουτουρου ... Σημερα δεν ειχα χρονο παντως αν καποιο παιδι θελει να γραφτει για στους Χημικους Μηχανικους μπορει να μου στειλει πμ να κανονισουμε μιας κ εχω παει δυο τρεις φορες στη σχολη γιατι θα χρειαστει να ξανακατεβω για να παρω το πασο και να διεκπεραιωσω τα της βιβλιοθηκης, γυμναστηριου κλπ
Θα χορέψετε ...