Εγγραφές Πρωτοετών - Εντυπώσεις

1
Θα ξεκινήσω το θέμα κάπως έτσι: :o
Τελικά για όλα τα πράγματα υπάρχει αυτό που περιμένεις να γίνει κι αυτό που γίνεται.
Συνήθως αυτό που περιμένεις να γίνει είναι καλύτερο από αυτό που γίνεται.
Σήμερα ο κανόνας αυτός επιβεβαιώθηκε, αλλά για να μην φαντάζω αρνητικός θέλω να πω ότι επιβεβαιώθηκε μόνο σε ένα τμήμα της εγγραφής.
Στον προσυλητισμο. (Στο σημείο αυτό αναρωτήθηκα αν γράφω σωστά την λέξη προσυλητισμός κι έτσι την έκανα αναζήτηση στο google γράφωντας την όπως εδώ. Πρώτο αποτέλεσμα ήταν το ακόλουθο, που θα σας παρακαλούσα να ανοίξετε http://www.stupidity.gr/1462/blog/kommatikes-neolaies/)
Η παρένθεση όχι μόνο δεν είναι ασήμαντη αλλά είναι σαν την μπλε στήλη του βιβλίου Χημείας Γ Λυκείου. Η πιο σημαντική.
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years

Re: Εγγραφές Πρωτοετών - Εντυπώσεις

2
Έχει κανείς κατοχυρώσει ευρεσιτεχνία όσον αφορά το πώς μπορούμε να αποφύγουμε τα μέλη των παρατάξεων που επιχειρούν (σκοτώνονται) να μας πλησιάσουν; Πληρώνω όσο όσο για να μοιραστεί τη γνώση του μαζί μου..
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years

Re: Εγγραφές Πρωτοετών - Εντυπώσεις

4
Η μόνη αδιαφορία που μπορείς να επιδείξεις είναι να λες ναι ναι ναι.. Γιατί κατά τα άλλα δεν σε αφήνουν ήσυχο ούτε λεπτό. Θα σε αφήσω να το δεις και θα μου πεις. Κι ακόμα δεν είχαν πάσο να μου δώσουν και έτσι έφυγα σχεδόν άπραγως, απλά γράφτηκα. Από βδομάδα είπαν, θα δούμε. Μόνο prospectus μάζεψα από τα βομβαρδιστικα των Χ.Α.Μ.Α.Σ, Δ.Α.Π-Ν.Δ.Φ.Κ, Π.Α.Σ.Π, ΠΣΚ ή όπως αλλιώς λέγονται.. :(
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years

Re: Εγγραφές Πρωτοετών - Εντυπώσεις

7
Απλώς τους λες ευγενικά ότι δεν ενδιαφέρεσαι (αν είναι τίμιοι και σου λένε οτι σε πλησιάζουν για αυτό, κάτι που πολλοί κάνουν) και προχωράς. Θα ξαναμιλήσεις μαζί τους αργότερα αλλά θα ξέρεις τι πιστεύει ο καθένας περίπου.

Αν προσπαθούν να σε πλησιάσουν ύπουλα, τότε απλώς πρόσεχε τι στοιχεία δίνεις για τον εαυτό σου. Το βασικό είναι να μην δώσεις το τηλέφωνό σου πριν να είσαι σίγουρος για το λόγο που σε πλησίασε ο άλλος. Αντιστοίχως πρόσεχε τα "πάμε για καφέ".

Γενικός κανόνας: να είσαι λίγο επιφυλαχτικός με τους μη πρωτοετείς που μιλάς τις πρώτες μέρες. Ή τουλάχιστον με αυτούς που σε πλησιάζουν εκείνοι πρώτοι. Με τους πρωτοετείς αντιθέτως κοίτα να κάνεις παρέες από την αρχή γιατί κάποια στιγμή κάπως κλείνουν οι παρέες. Στην αρχή είναι πολύ εύκολο να δημιουργήσεις φιλίες, πολύ δυνατές μάλιστα.

Και προσοχή σε κλασσικούς ύπουλους τρόπους προσέγγισης, σαν το πρώτο πράγμα που μου είπαν εμένα:
Εγώ κοτσίδα τότε, γένεια κτλ, οπότε μου λέει ένας στο χαλαρό: "Πρωτοετής; Ακούς μέταλ καθόλου; {κάτι λίγα απάντησα εγώ} Γειά σου ρε φίλε! Και τόσα χρόνια εδώ μέσα ψάχνω κάποιον να ακούει Slayer! Ακούς Slayer, ε;"

:P

Και όχι, δεν ακούω Slayer!!!! :P :P :P

Re: Εγγραφές Πρωτοετών - Εντυπώσεις

9
Εμένα μου άπλωσαν χίλια χέρια και είπαν χίλια ονόματα.. Και μετά αρχίσαν όλα τα άσχετα. Φιλικά κι έτσι. Ήταν αρκετά ύπουλο.
Βλέπω ένα μικρο-τραύμα με Slayer. Και να άκουγες θα το έκοβες. :) Είδα μια κοπέλα πρωτοετή που είχε κάτσει ήδη σε τραπέζι χ παράταξης και ένιωσα άσχημα. Δεν ξέρω αν ήταν εκ των προτέρων εμπλεκόμενη πάντως αν την έμπλεξαν εκείνη την ώρα την λυπάμαι.

edit: Τώρα είδα τα παραπάνω. Τον οδηγό τον πήρα από τη γραμματεία. Και μάθημα δήλωσα εισαγωγή στην οικονομία. Θα το σκεφτώ πάλι όμως. Α, και η ηλεκτρονική παραγγελία συγγραμμάτων μάλλον θα λειτουργήσει όπως λέγατε γιατί κάτι μου έλεγε μια κοπέλα της γραμματείας. Θα δούμε.
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years