Επιλογή Καθηγητή για βαθμολόγηση γραπτού εξεταστικής

1
Καλησπέρα,

τον τελευταίο χρόνο με παιδεύει ένα μάθημα της σχολής, το οποίο έχω δώσει αρκετές φορές χωρίς να καταφέρω να το περάσω. Αυτό συμβαίνει γιατί παράλληλα εργάζομαι και είμαι και από επαρχία. Το μάθημα αυτό το κάνουν δύο καθηγητές. Ωστόσο, ο καθηγητής που παρακολουθώ από την αρχή της διδασκαλίας και εκτοτε κάθε φορά, πετάει υπονοούμενα τα οποία είναι προσβλητικά και πάντα με κοιτάζει με ύφος ειρωνικό ή είναι αγενής απέναντί μου όταν προσπαθώ να ζηστήσω διευκρινήσεις σχετικά με το μάθημα. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η συμπερυφορά του(μιας και υπάρχουν πολλοί καθηγητές που μόνο καθηγητές δεν θα έπρεπε να είναι) όσο το γεγονός ότι μου δημιουργείται ανασφάλεια για τη διόρθωση του γραπτού μου στην εξεταστική και το πόσο αντικειμενικός θα είναι.
Στο πλαίσιο αυτό, θα ήταν δυνατόν να επιλέξω να βαθμολογηθώ από τον άλλο διδάσκοντα του μαθήματος;
Με ποιον θα πρέπει να συνενοηθώ για να γίνει η διαδικασία αλλαγής του διορθωτή μου και τι άλλο μπορεί να χρειαστεί η όλη διαδικασία;

Ευχαριστώ

Re: Επιλογή Καθηγητή για βαθμολόγηση γραπτού εξεταστικής

2
Μπορείς να ζητήσεις να εξετασθείς από ειδική ?τριμελή? επιτροπή αν έχεις κοπεί από τρεις φορές και πάνω σε ένα συγκεκριμένο μάθημα. Νομίζω πρέπει να απευθυνθείς στη γραμματεία για περισσότερες πληροφορίες σε πρώτη φάση. Καλη τύχη..
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Επιλογή Καθηγητή για βαθμολόγηση γραπτού εξεταστικής

3
Maria Leo έγραψε:Ωστόσο, ο καθηγητής που παρακολουθώ από την αρχή της διδασκαλίας και εκτοτε κάθε φορά, πετάει υπονοούμενα τα οποία είναι προσβλητικά και πάντα με κοιτάζει με ύφος ειρωνικό ή είναι αγενής απέναντί μου όταν προσπαθώ να ζηστήσω διευκρινήσεις σχετικά με το μάθημα.
Maria Leo έγραψε:Το πρόβλημα δεν είναι τόσο η συμπερυφορά του
Βασικά για μένα αυτό είναι το πρόβλημα. Πρώτα πρέπει να μιλήσεις στον ίδιο και να του εξηγήσεις ότι προσβάλλεσαι από αυτά που λέει.
Maria Leo έγραψε:μου δημιουργείται ανασφάλεια για τη διόρθωση του γραπτού μου στην εξεταστική και το πόσο αντικειμενικός θα είναι.
Στο πλαίσιο αυτό, θα ήταν δυνατόν να επιλέξω να βαθμολογηθώ από τον άλλο διδάσκοντα του μαθήματος;
Ο διδάσκοντας σε γνωρίζει με το όνομά σου; Επίσης η διόρθωση γίνεται αλφαβητικά ή χωρίζουν τα γραπτά με τις αίθουσες στην τελική εξέταση;
Αν ο διδάσκοντας δε γνωρίζει ποια είσαι, μπορείς να παρακολουθείς τον άλλο καθηγητή και να σε διορθώσει όποιος τύχει. Αλλιώς ρώτησε για την τριμελή που λέει και ο Kirito...

Καλή τύχη και ψυχραιμία!
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Επιλογή Καθηγητή για βαθμολόγηση γραπτού εξεταστικής

4
Θα πρότεινα κι εγώ να μιλήσεις μαζί του αν αυτό συνεχιστεί. Στην τελική μπορεί ο ίδιος να μην καταλαβαίνει ότι η συμπεριορά του σε προσβάλλει. Δε νομίζω ότι οποιοσδήποτε αν του έλεγες ευθέως και ευγενικά κάτι τέτοιο δεν θα βελτιωνόταν, ειδικά από τη στιγμή που δείχνεις ότι προσπαθείς. Καλύτερα νωρίτερα παρά αργότερα, ενώ ίσως κάνεις καλό και σε άλλους φοιτητές.

Όσο για τη βαθμολόγηση του γραπτού, προετοιμάσου εσύ να γράψεις καλά και δε νομίζω ότι μπορείς να πάθεις κάτι. Καλύτερα μην μπλέξεις άλλους συναδέλφους του πριν μιλήσεις μαζί του.

Re: Επιλογή Καθηγητή για βαθμολόγηση γραπτού εξεταστικής

5
Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Παρόλα αυτά, δεν νομίζω πως η συζήτηση με ανθρώπους του στυλ του θα οδηγήσει σε κάτι πέρα από λογομαχία, κάτι μη επιθυμητό.
Θα περάσω από τη γραμματεία να συννενοηθώ βέβαια μήπως έχω κάποια άλλη πληροφορία.
Ωστόσο, δεν ξέρουμε αν κατάλαβα καλά αν υπάρχει δικαίωμα να επιλέξει ο φοιτητής που θα διαθέσει το γραπτό του;
Ακόμα, όταν γίνει η διόρθωση από τον καθηγητή αυτόν (έστω), μπορώ να ζητήσω αναβαθμολόγιση αν λ.χ. με έχει κόψει κι εγώ πιστεύω ότι δεν έχω κοπεί;

Re: Επιλογή Καθηγητή για βαθμολόγηση γραπτού εξεταστικής

6
Μπορείς πάντα να ζητήσεις να δεις το γραπτό σου. Δεν έχει δικαίωμα να σου αρνηθεί, αλλά αν το κάνει μπορείς να κινήσεις άλλες διαδικασίες...
Για το λόγο αυτό, φρόντισε να γράψεις καλά για να μην υπάρχει κανένας λόγος για να σε κόψει. Μη σε αγχώνουν υποθετικά σενάρια, να κάνεις την προσπάθειά σου και όλα θα πάνε καλά! Οι σωστές απαντήσεις είναι σωστές ακόμα και όταν δεν υπάρχει συμπάθεια. :)

Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι πρέπει να κάνεις μια κουβέντα (ψύχραιμη) με τον καθηγητή, ακόμα και μετά τις εξετάσεις. Κάποιοι άνθρωποι πρέπει να μπαίνουν στη θέση τους.

Καλή επιτυχία!
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Επιλογή Καθηγητή για βαθμολόγηση γραπτού εξεταστικής

7
επειδή η σχολή μας είναι σχολή θετικών επιστημών και όχι θεωρητικών,
οι απαντήσεις μας στο γραπτό θα είναι ή σωστές ή λάθος. έτσι λοιπόν
σε περίπτωση που θεωρείς ότι ο βαθμός δν ανταποκρίνεται σε αυτό που
έγραψες δεν έχεις παρά να πας να δεις το γραπτό σου και αν ο εξεταστής
έκανε λάθος είναι υποχρεωμένος να το αλλάξει.