Διπλωματική Εργασία-Δημοσιεύσεις

1
Καλησπέρα,

ονομάζομαι Νίκος και είμαι από τη σχολή των Πολιτικών Μηχανικών. Πριν λίγους μήνες παρουσίασα τη διπλωματική μου εργασία, η οποία ήταν ένα ερευνητικό θέμα πάνω στο σκυρόδεμα και η οποία έγινε σε συνεργασία με σχολή του ΟΠΑ. Οπότε, ο επιβλέπων καθηγητής μου είναι από τη σχολή των Πολιτικών και ο καθηγητής του ΟΠΑ με βοήθησε στην εκπόνηση κάποιων οικονομικών κομματιών. Τώρα, δεδομένου του ερευνητικού υπόβαθρου της εργασίας μου, θα ήθελα να βγάλω δημοσιεύσεις από τη διπλωματική μου, αλλά ο επιβλέπων μου με παραπέμπει στον καθηγητή του ΟΠΑ για τα paper, όταν ο καθηγητής του ΟΠΑ δεν αναφέρεται κάπου ως αρμόδιος(επιβλέπων δηλαδή) και ο καθηγητής του ΟΠΑ με τη σειρά του, δεν θέλει να ασχοληθεί πλέον μαζί μου καθώς έχει δικιές του δουλειές.
Θα ήθελα να ρωτήσω συνεπώς, ποια είναι τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις του επιβλέποντα καθηγητή πάνω στις δημοσιεύσεις που εξάγονται από διπλωματικές εργασίες;
Ποιος έχει τον πρώτο λόγο για την αξιοποίηση της διπλωματικής; Εγώ ή ο εκάστοτε καθηγητής;
Το γεγονός ότι ο επιβλέπων μου με παραπέμπει σε κάποιον άλλο καθηγητή που δεν είναι ο επιβλέπων της διπλωματικής μου, δεν είναι παράτυπο τόσο για τον καθηγητή όσο και για εμένα;
Δεν νομίζω πως γίνεται κάτι τέτοιο να είναι σωστό και δεν πιστέυω πως πρέπει να το αφήσω έτσι και ο χρόνος να κυλά σε βάρος μου.
Εγώ, ως δημιουργός της διπλωματικής, μπορώ να εξάγω τις δημοσιεύσεις της εργασίας μου, μόνο με τον επιβλέποντά μου και αν αυτός δεν είναι διαθέσιμος να συνεργαστεί, μπορώ να κάνω τη δουλειά αυτή μόνος μου;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και ελπίζω να μην πειράζει που είμαι από άλλη σχολή, απλά δεν ήθελα να δώσω μέσα από κοινότητες της σχολής μου feedback για τις συνεργασίες μου και τα δικά μου θέματα.

Re: Διπλωματική Εργασία-Δημοσιεύσεις

2
Καλησπέρα και από εμένα,

Αυτό που μου κάνει περισσότερο εντύπωση και αν ήμουν στη θέση σου θα ήθελα να ξεκαθαρίσω, είναι αν πράγματι τα αποτελέσματά σου είναι δημοσιοποιήσιμα. Χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τη δουλειά σου, μήπως ο καθηγητής σου θεωρεί ότι όλη η εργασία δεν έχει στοιχεία που μπορούν να θεωρηθούν ως "δυνατό χαρτί" ώστε να δεχθεί κάποιο επιστημονικό περιοδικό να εκδώσει την αντίστοιχη δημοσίευση; Επίσης, είχατε συζητήσει από πριν την πιθανότητα να βγάλετε μια δημοσίευση;
Σε κάθε περίπτωση θεωρώ πως πρέπει να συζητήσεις με τον επιβλέποντά σου για το όλο θέμα και για το λόγο που δε φαίνεται συνεργάσιμος: Έχετε όντως πιθανότητες για μια καλή δημοσίευση και απλά δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί ή προσπαθεί να σε αποφύγει;

Επίσης αν όντως έχετε πιθανότητες για δημοσίευση, ή αν ακόμα κι εσύ πιστεύεις από μόνος σου σε αυτό, είχες κάποιον διδακτορικό ή μεταδιδακτορικό ερευνητή να σε καθοδηγεί πέρα απ' τον καθηγητή σου; Μπορεί να σε βοηθήσει εκείνος με τη δημοσίευση ή ακόμα και να μεσολαβήσει μεταξύ εσένα και του καθηγητή σου.

Γενικότερα μου φαίνεται λίγο δύσκολο να προσπαθήσεις να εξάγεις μόνος σου δημοσίευση. Ακόμα και αν τη γράψεις μόνος σου, χρειάζεσαι κάποιον να σε καθοδηγήσει ή να σου προτείνει σε ποια επιστημονικά περιοδικά θα απευθυνθείς. "Δικαίωμα" στα αποτελέσματα έχετε και οι δυο κατά τη γνώμη μου και έτσι θα είναι μεγάλο ατόπημά του εάν ο καθηγητής σου τα δημοσιεύσει χωρίς τη συγκατάθεσή σου και χωρίς αναφορά στο όνομά σου. Επίσης θεωρώ αντιεπαγγελματικό την παραπομπή σου εκ μέρους του καθηγητή σου σε τρίτους εκτός ΕΜΠ μάλιστα, αν όντως ισχύουν αυτά που έγραψες και χωρίς να σου έχει ξεκαθαρίσει αυτό που περιέγραψα παραπάνω.

Σε κάθε περίπτωση εύχομαι καλή δύναμη και καλή συνέχεια :)

Υ.Γ. Και συγχαρητήρια για την αποφοίτησή σου!
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Διπλωματική Εργασία-Δημοσιεύσεις

3
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Ναι, είχε συζητηθεί εξ αρχής το θέμα των δημοσιεύσεων και μάλιστα υπήρχε ενθάρρυνση προς αυτό.
Παρόμοια πράγματα για το σκυρόδεμα και για διάφορα άλλα κονιάματα έχουν γίνει και στο παρελθόν. Ακόμη κι αν όλη η εργασία δεν μπορεί να δώσει "τα πάντα" που διαθέτει, σίγουρα υπάρχει ένα αρκετό κομμάτι σε αποτελέσματα και πειράματική διαδικασία που μπορεί να δημοσιευτεί.

Αυτό που μου φαίνεται απίστευτο στη κυριολεξία είναι η παραπομπή μου σε κάποιον καθηγητή ο οποίος δεν είναι καν σχετικός με τη σχολή μου!!!! Δεν μπορώ καθόλου να καταλάβω γιατί εξαρτόμαι από αυτόν και γιατί πρέπει να περιμένω εκείνον και δεν μπορώ να κάνω μόνος μου τη δουλειά μου με τον επιβλέποντά, ο οποίος και στην τελική είναι και ο γνωστικός του αντικειμένου της διπλωματικής μου....παρόλογο!
Είχα διαβάσει πως για τις δημοσιεύσεις χρειάζομαι μόνο την περίληψη της διπλωματικής μου/κομμάτια αυτής κλπ στα αγγλικά(όχι καινούργια βιβλιογραφία, άλλα στοιχεία κλπ).
Νομίζω βγαίνουν κάποιες περιλήψεις(πάντα με καθοδήγηση του επιβλέποντα) και ύστερα στέλονονται σε κάποια επιλεγμένα περιοδικά, τα οποία(εάν δεχτούν), σου στέλνουν πίσω διορθώσεις . Στο τέλος όλων αυτών γίνεται η υποβολή του papper.
Σκέφτομαι να επικοινωνήσω μαζί του πολύ σύντομα ακριβώς γιατί φοβάμαι αυτό που έγραψες:
"Δικαίωμα" στα αποτελέσματα έχετε και οι δυο κατά τη γνώμη μου και έτσι θα είναι μεγάλο ατόπημά του εάν ο καθηγητής σου τα δημοσιεύσει χωρίς τη συγκατάθεσή σου και χωρίς αναφορά στο όνομά σου.
ιδίως λόγω του καθηγητή από το ΟΠΑ(μεγάλη ιστορία).
Γι αυτό θα ήθελα κυρίως να ξέρω(εάν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος κανονισμός διπλωματικών και δημοσιεύσεων), ότι εάν αρνηθεί έστω και την κανθοδήγηση ή θελήσει να χρησιμοποιήσει τα αποτελέσματα αυτά με τον οποιονδήποτε τρόπο, αν μπορώ να πω απλά:
" Σας ευχαριστώ, όπως και να χει παίρνω τη διπλωματική μου και βγάζω ότι βγάζω από αυτή μόνος μου. Βάζω τα ονόματα όλων, όποιος δεν θέλει δίκο μέσα τότε είναι δικό του θέμα, αλλά θα κάνω με τη διπλωματική μου αυτό που νομίζω"
Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια και εύχομαι και για σενα κάθε επιτυχία!

Re: Διπλωματική Εργασία-Δημοσιεύσεις

4
NikosKapa έγραψε: ιδίως λόγω του καθηγητή από το ΟΠΑ(μεγάλη ιστορία).
Υπάρχει προηγούμενο μεταξύ των δυο καθηγητών του οποίου οι εκφάνσεις επηρεάζουν κι εσένα; Αν ναι, τότε πραγματικά ίσως σε παιδέψει αυτό χωρίς λόγο.

Καταλαβαίνω να μην θες να πεις πολλά εδώ και στο δικό σας φόρουμ για να μην εκθέσεις κανέναν, απλά νομίζω πως πρέπει να μιλήσεις με άτομα απ' τη Σχολή σου τα οποία να είναι μέσα στα πράγματα και να τα εμπιστεύεσαι. Για παράδειγμα κάποιον διδακτορικό ερευνητή ή κάποιον άλλο καθηγητή ή καθηγήτρια στους οποίους να μπορείς να πεις το πρόβλημά σου για να σε συμβουλέψουν κατάλληλα. Και φυσικά με τον ίδιο τον επιβλέποντά σου...
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: Διπλωματική Εργασία-Δημοσιεύσεις

5
Είμαι άσχετος επί του θέματος, αλλά αφού ρωτάς, μερικές ιδέες:

1. Δεν δημοσιεύεις την διπλωματική σου, αλλά ένα κομμάτι αυτής που αξίζει/ενδιαφέρει δημοσίευσης.. Δεν θεωρώ λογικό να έχει οποιαδήποτε επίδραση πάνω σου ο καθηγητής του ΟΠΑ από τη στιγμή που:
α) σε βοήθησε μόνο "σε κάποια οικονομικά" και
β) δεν θες να δημοσιεύσεις οτιδήποτε πάνω στο οικονομικό κομμάτι.
Σε αυτή την περίπτωση, το όνομά του δεν έχει καμία θέση πάνω στη δημοσίευση πιστεύω.

2. Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο ο επιβλέπων σου σε παραπέμπει στον καθηγητή του ΟΠΑ. Και αυτό θα πρέπει να το ξεκαθαρίσεις μαζί του.

3. Είμαι 80% σίγουρος ότι το copyright της εργασίας σου το έχεις αποκλειστικά εσύ. Ίσως θα ήταν χρήσιμο να κοιτάξεις στον εσωτερικό κανονισμό λειτουργίας του ΕΜΠ. Θα μπορούσες επίσης να ρωτήσεις στην Κεντρική Βιβλιοθήκη επ' αυτού. Φυσικά, τίθενται και θέματα ακαδημαϊκής δεοντολογίας που θα πρέπει να σκεφτείς.

4. Για περαιτέρω συμβουλές, στη θέση σου θα μιλούσα σε κάποιον καθηγητή/παλιό διδακτορικό που εμπιστεύομαι. Δεν χρειάζεται να είναι σχετικός με το αντικείμενο, απλώς να ξέρει τι παίζει με τις διπλωματικές και τη δημοσίευσή τους. Ένα άλλο μέρος που θα μπορούσες να αναζητήσεις συμβουλές είναι και το Stack Exchange Academia, πιο πολύ περί της δεοντολογίας του θέματος.

Re: Διπλωματική Εργασία-Δημοσιεύσεις

6
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!
Μάκη και griega, ήσασταν πολύ κατατοπιστικοί και με βοηθήσατε πολύ σε μία κατάσταση που με βασανίζει καιρό τώρα, καθώς τέθηκαν πολλά εμπόδια μπροστά μου σχετικά με το θέμα αυτό.
Θα κοιτάξω και τους συνδέσμους στους οποίους με παραπέμπεις Μάκη.

Re: Διπλωματική Εργασία-Δημοσιεύσεις

7
Κάτι τελευταίο, εάν γνωρίζετε:
Η βοήθεια(καθοδήγηση, προτάσεις για διόρθωση κλπ) του επιβλέποντα καθηγητή προς τον φοιτητή που θέλει να εξάγει δημοσιεύσεις είναι υποχρέωσή του απέναντι στον φοιτητή ή είναι κάτι που αν θέλει το κάνει κι αν δε θέλει δεν το κάνει;
(Συγνώμη εάν γίνομαι κουραστικός, αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μου)

Re: Διπλωματική Εργασία-Δημοσιεύσεις

8
Και πάλι δεν γνωρίζω, αλλά δεν μου φαίνεται λογικό να έχει την υποχρέωση να ασχοληθεί με οποιονδήποτε τρόπο μαζί σου μετά την βαθμολόγηση της εργασίας σου. Όταν συμπληρώσατε μαζί την αίτηση/δήλωση ανάθεσης διπλωματικής εργασίας συμφωνήσατε ότι θα σε επιβλέψει και εξετάσει στην διπλωματική σου. Μια δημοσίευση είναι διαφορετικό θέμα.

Πιστεύω ότι από εκεί και πέρα είναι κυρίως θέμα καλής θέλησης. Δυσκολεύομαι όμως να φανταστώ καθηγητή που θα αρνούνταν να βοηθήσει φοιτητή του στην πρώτη του δημοσίευση, ειδικά από τη στιγμή που θα επωφεληθεί και αυτός με ποικίλους τρόπους (αμέσως αμέσως από το να έχει το όνομά του σε άλλη μια εργασία). Εμένα θα ήταν τιμή μου και χαρά μου αν ήμουν καθηγητής και μου ζητούσε ένας φοιτητής μου τη βοήθειά μου σε αυτό.

Εκτός φυσικά αν ο επιβλέποντάς σου δεν πιστεύει σε εσένα/στην ποιότητα της εργασίας σου, οπότε θα ήταν καλύτερα και για τους δυο σας να σου το πει ευθέως.

Αν λύσεις το πρόβλημά σου μην μας ξεχάσεις, γράψ'το να χαρούμε!