Re: Νέο Πρόγραμμα Σπουδών

31
Και βγήκε η νέα πρόταση για το πρόγραμμα σπουδών..

http://www.chemeng.ntua.gr/the_secretar ... ma_spoydwn

Αποψεις?
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Νέο Πρόγραμμα Σπουδών

32
Λίγο που το κοίταξα θα κάνω μια αρχική μικρή παρατήρηση..... :p
Φοβάμαι ότι την πρώτη χρονιά στην μεταβατική φάση θα υπάρξει ΤΕΡΑΣΤΙΟ μπάχαλο.
Συγκεκριμένα το έτος μου του χρόνου θα είναι το 4 και θα πρέπει σε 3 μαθήματα να κάνουμε συνδιδασκαλία με το 3ο....
Αλλά είμαστε ένα εξαιρετικά μεγάλο εξάμηνο 200+ άτομα,βάλε και τα παιδιά του άλλου έτους μιλάμε για 350+ άτομα...
και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο θα μάθουμε τίποτα......... και δυστυχώς αν κρίνω από την οργάνωση τώρα δεν θέλω να
φανταστώ του χρόνου.....

Re: Νέο Πρόγραμμα Σπουδών

34
Ναι αλλά αμέσως μετά την εφαρμογή του, εάν περάσει, θα πρέπει να γίνουν ορισμένα μαθήματα σε συνδιδασκαλία. Και εμείς θα κάνουμε συνδιδασκαλία ένα μάθημα νομίζω. Είναι στο αρχείο "Υλοποίηση" της ανακοίνωσης, στην παράγραφο "Μεταβατικές ρυθμίσεις".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geoste την Τετ 18 Ιαν 2017, 1:47 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Re: Νέο Πρόγραμμα Σπουδών

36
ggianniko έγραψε:Όταν λες ότι θα γίνεται συνδιδασκαλία με το 3ο; Το πρόγραμμα σπουδών, όταν εφαρμοστεί, θα εφαρμοστεί στο 1ο έτος, όχι στους προηγούμενους.
"Το προτεινόμενο Πρόγραμμα Σπουδών (ΠΣ) μπορεί να εφαρμοσθεί από το έτος 2017-
18 κανονικά για τους φοιτητές που φοιτούν το 1ο, 2ο, 3ο και 4ο έτος στο τρέχον
ακαδημαϊκό έτος σύμφωνα με τις μεταβατικές διατάξεις και τις παρατηρήσεις του
παραρτήματος «Μετάβαση από το ισχύον στο προτεινόμενο ΠΣ». Η δε αντιστοίχιση
των μαθημάτων κορμού επισυνάπτεται στον σχετικό Πίνακα 1. Οι φοιτητές που
φοιτούν το 5ο έτος ακολουθούν το ισχύον ΠΣ μόνο για μία ακαδημαϊκή χρονιά."

Αναγράφεται αυτό πάντως!

Re: Νέο Πρόγραμμα Σπουδών

37
Ξέρει κάποιος που θα μπορούσα να ρωτήσω κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες όπως πχ. αν έχεις περάσει 1 από τα 2 μαθήματα που ενώνονται, αν θα χρωστάς ολόκληρο ο καινούριο ή για παράδειγμα την ηλεκτροτεχνία του 5 ου εξαμήνου που καταργείται αν έχει κάποιο νόημα να την δώσεις τώρα αφού καταργείται;

Re: Νέο Πρόγραμμα Σπουδών

38
Ίσως απευθείας την επιτροπή σπουδών; Σίγουρα θα υπάρχουν πολλά "τεχνικά" θέματα που δεν έχουν σκεφτεί και θα προκύψουν από την εφαρμογή του νέου ΠΣ. Να υπενθυμίσω ότι στην επιστολή της εισηγούμενης επιτροπής που επισυνάπτεται στη σχετική ανακοίνωση, αναφέρεται:
Σας παρακαλούμε όπως αποστείλετε παρατηρήσεις, απόψεις και σχόλιά σας στη διεύθυνση andrea@central.ntua.gr είτε με μορφή διορθώσεων και σχολίων στα κείμενα είτε σε ανεξάρτητο κείμενο, έως τις 15/2/2017, ώστε να ληφθούν υπόψη για συζήτηση σε επόμενη ΓΣ. Επίσης, παρακαλούμε όπως επικοινωνήστε μαζί μας για οποιαδήποτε διευκρίνηση ή συζήτηση.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.