Τι εμπειρίες έχετε μέχρι στιγμής από τις ομαδικές εργασίες;

Κάθε φορά συνεργαζόμασταν άψογα, δουλεύαμε όλοι και όλα κυλούσαν ρολόι!
Σύνολο ψήφων: 1 (11%)
Είχαμε κάποια ψευτοπαρατράγουδα αλλά γενικώς καλά.
Σύνολο ψήφων: 1 (11%)
Κάποιοι δούλευαν λιγότερο από άλλους αλλά στο τέλος η δουλειά αναγνωριζόταν.
Σύνολο ψήφων: 4 (44%)
Μόνο ένας έκανε τη δουλειά αλλά στο τέλος αυτή αναγνωριζόταν.
Σύνολο ψήφων: 1 (11%)
Μόνο ένας έκανε τη δουλειά και τελικά όσοι δεν δούλευαν έβγαιναν από πάνω.
Σύνολο ψήφων: 2 (22%)
Σύνολο ψήφων: 9

Οι εμπειρίες σας από τις ομαδικές εργασίες;

1
Σήμερα βγήκαν και οι βαθμοί του εργαστηρίου της Φυσικοχημείας ΙΙΙ. Οι του 4ου εξαμήνου κλείνουμε λοιπόν δυο εξάμηνα ομαδικών εργασιών Φυσικοχημείας όπως και δυο εξάμηνα ομαδικών εργασιών Θερμοδυναμικής (όχι, δεν βγήκε κάτι εκεί ακόμα). Επίσης όλο και κάπου αλλού θα έχετε "συνεργαστεί" ομαδικώς. Φυσικά δεν ξεχνάμε και τα μεγαλύτερα έτη, όπου νομίζω οι ομαδικές εργασίες είναι αρκετά περισσότερες...

Πείτε μας τις εμπειρίες σας!

Re: Οι εμπειρίες σας από τις ομαδικές εργασίες;

2
αχχχχχχχ..εργασιες!!!να μην ξανακουσω αυτη τη λεξη για ολο το καλοκαιρι παρακαλω...!!αν και η ομαδα μου ηταν καλη,δεν εχω παραπονο!!εχω ακουσει για πολυ παραξενες ομαδες..οποτε εμεις ειμασταν μια χαρα!!

Re: Οι εμπειρίες σας από τις ομαδικές εργασίες;

3
Προσωπικά, μέχρι τώρα (8ο εξ.) όσες φορές έχω κάνει ομαδικές εργασίες με άσχετους έχω φάει τα μούτρα μου. Σε κάποια εργαστήρια δεν έχεις επιλογή αν οι φίλοι σου είναι λίγα άτομα οπότε σου προσθέτουν και μερικούς έτσι να βρίσκονται. Ασ'τα. Σκηνές απείρου κάλλους. Μπορώ να σου λέω ιστορίες μέχρι αύριο. Μιλάμε για τουρισμό σκέτο. Άτομα στο 7ο εξάμηνο της σχολής να μην έχουν καν ακουστά τη σχέση Arrhenius. Για τέτοια πράγματα μιλάμε. Και αυτοί θα πάρουν και Δίπλωμα και θα βρουν και δουλειά.
Φιλική συμβουλή: προσέξτε με ποιους κάνετε ομάδες, γιατί μπορεί να βγείτε και κορόϊδα, να κάνετε όλη τη δουλειά και οι άλλοι να κάθονται. Επίσης, να συνεργάζεστε με άτομα που να έχουν έστω μία ιδέα για τι πράγμα μιλάει το εκάστοτε μάθημα και να έχουν παρακολουθήσει προαπαιτούμενα (Λύκειο πχ. που για πολλούς έχω αμφιβολίες ότι το τελείωσαν)...