Αρχείο: Εγγραφές πρωτοετών (2010-11)

1
Σημειώνω επίσης οτι πρέπει να περάσετε με την ακτινογραφία σας από το ιατρείο της πολυτεχνειούπολης, που βρίσκεται κρυμμένο μέσα στα δέντρα, απέναντι από την εξωτερική πόρτα του αμφιθεάτρου 1.

Και κάτι ακόμα... Τις μέρες των εγγραφών θα βρείτε πολλούς που θα θέλουν να σας "βοηθήσουν". Να είστε κάπως προσεχτικοί μέχρι να μπείτε στο κλίμα, καθώς πολλοί θα σας πλησιάσουν για λιγότερο ανιδιοτελείς σκοπούς. Προτείνω να πάρετε ό,τι χαρτί σας δώσει ο οποιοσδήποτε (και να το διαβάσετε) αλλά να μην βιαστείτε να δώσετε ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ μη-πρωτοετή το τηλέφωνό σας από την πρώτη μέρα.

Re: Εγγραφές πρωτοετών - Χρήσιμες Πληροφορίες

2
Και μια ακομη σημειωση:Απο την ακτινογραφια θελουν μονο το χαρτακι που ειναι κολλημενο πανω, την υπολοιπη ουτε που την κοιτανε(επισης αμα δεν κουβαλατε μαζι το μεγαλο καφε φακελο της ακτινογραφιας κανετε πιο δυσκολο τον εντοπισμο σας ως πρωτοετεις απο τους προαναφερθεντες «καλους» σαμαρειτες )
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Εγγραφές πρωτοετών - Χρήσιμες Πληροφορίες

3
Άποψη μου, μη βγάλετε ακτινογραφία. Η εγγραφή σας μπορεί να πραγματοποιηθεί και χωρίς αυτή. Τώρα αν σας τη ζητήσουν στο πτυχίο δε ξέρω, θα δω σε μερικά χρονάκια. Δε ζούμε στη δεκαετία του 40 να βγάζουμε ακτινογραφίες για ψύλλου πήδημα. Σχετική συζήτηση στο αδελφό semfe.gr.

Re: Εγγραφές πρωτοετών - Χρήσιμες Πληροφορίες

4
Σημειώνω ότι φέτος δεν απαιτείται ακτινογραφία και λοιπές ιατρικές εξετάσεις (ανανέωσα χθες και το πρώτο post σχετικά).

Ξέρει κάποιος πότε ακριβώς ξεκινάνε οι εγγραφές φέτος; Κάποια επίσημη πηγή;

Στη σελίδα της ΔΑΠ λέει 13 Σεπτεμβρίου
Στη σελίδα της ΠΑΣΠ λέει 15 Σεπτεμβρίου
Κάποια ανακοίνωση στο internet δεν έχει βγει.

edit: Πάντως στο δελτίου τύπου του Υπουργείου Παιδείας εδώ, λέει 13 Σεπτεμβρίου. Υποθέτω πάμε με γνώμονα αυτό.

Επίσης οι απαιτούμενες φωτογραφίες είναι 2 ή 6; Το 2008 είχαμε δώσει 2 από ό,τι θυμάμαι. Τώρα τις αυξήσανε; (γιατί όμως; Μια για το φάκελο και μια για το πάσο δεν χρειάζονται μόνο; Πάνε και στο υπουργείο τώρα; )

Re: Εγγραφές πρωτοετών - Χρήσιμες Πληροφορίες

5
Ελπίζω να μην είναι 13 γιατί ήθελα να κουρευτώ και να βγάλω φωτογραφίες και να πάω και πρώτη μέρα. Αν και με την ασυνεννοησία όλοι όποτε να είναι θα έρθουν. :) Οπότε ελπίζω δίκιο να έχει η ΠΑΣΠ (σε καμία περίπτωση αυτό δεν είναι πολιτική δήλωση :D)
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years

Re: Εγγραφές πρωτοετών - Χρήσιμες Πληροφορίες

6
Α και κάτι πιο σημαντικό: Αν θυμάμαι καλά είχαμε πει ότι πρέπει να δηλώσουμε μάθημα επιλογής πρώτου εξαμήνου κατά την εγγραφή. Μετά μπορούμε να το αλλάξουμε ή θα είναι δύσκολο έως αδύνατο;
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years

Re: Εγγραφές πρωτοετών - Χρήσιμες Πληροφορίες

7
Μπορείς πολύ εύκολα. Εξ' άλλου προβλέπεται μια περίοδος (κάπου 3 βδομάδες νομίζω) που μπορείς να αλλάξεις μαθήματα ακριβώς για αυτόν τον λόγο. Στο πρώτο εξάμηνο πρέπει να πας στη γραμματεία να το αλλάξεις (ίσως πλέον να μπορείς να το κάνεις και ηλεκτρονικά). Στα παραπάνω εξάμηνα αλλάζει πολύ απλά από την ηλεκτρονική καρτέλα σου.

Πάντως, αν έχεις αμφιβολία για κάποιο μάθημα, μη βιαστείς να πάρεις βιβλίο για αυτό, γιατί τότε θα είναι όντως δύσκολα τα πράγματα...

edit: Σύμωνα με τη σελίδα της ΠΑΣΠ πάντως, "Κύριες ημέρες εγγραφών δεν θα υπάρξουν, σε αντίθεση με τις περασμένες χρονιές." . Αυτό ίσως σημαίνει ότι δεν θα μαζευτείτε πχ την πρώτη μέρα σε αίθουσα αλλά θα πάτε στη γραμματεία.

Πάντως παιδιά δεν ξέρω... Ο καθένας λέει διαφορετικά (από τις ημερομηνίες μέχρι τα δικαιολογητικά) και ανακοίνωση από τη γραμματεία στο internet δεν έχει βγει. Αν έχει βγει κάπου στη σχολή δεν το ξέρω γιατί δεν έχω πάει αυτές τις μέρες καθόλου. Το μόνο σίγουρο είναι το δελτίο τύπου του Υπουργείου.

Re: Εγγραφές πρωτοετών - Χρήσιμες Πληροφορίες

9
Εγώ θα επικυρώσω αύριο ένα αντίγραφο της βεβαίωσης πρόσβασης (το χαρτί με τα μόρια), θα βγάλω τις φωτογραφίες λογικά μεθαύριο και θα συνεννοηθώ με μια φίλη μου που θα αιτηθεί για μεταπτυχιακό πότε θα ανεβούμε. Στο μεταξύ θα πάρω και ένα τηλεφωνάκι στην γραμματεία μπας και με διαφωτίσουν σχετικά για να μην κουβαληθώ τσάμπα. Αν και για καλό και για κακό θα έχω μια υπεύθυνη δήλωση κι αν μου πουν ότι θέλουν κάτι που δεν το έχω θα δηλώσω ότι θα το προσκομίσω το ταχύτερο δυνατό και ας κάνουν ότι θέλουν.
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years

Re: Εγγραφές πρωτοετών - Χρήσιμες Πληροφορίες

10
Δηλαδή για να καταλάβω εκτός από όλα τα χαρτιά που χρειάζονται για την γραμματεία, μετά πρέπει να πάω για αίτηση στην βιβλιοθήκη και στο γυμναστήριο(είμαι εγγεγραμμένος σε γυμναστήριο απλά θα ήθελα να γραφτώ και κολυμβητήριο)...Επίσης πρέπει να κάνω αίτηση για τον κωδικό πρόσβασης...Μια μέρα ολόκληρη θα κάνουμε αιτήσεις;