Αρχείο: Πρωτοετής? (2010-11)

1
johnanto έγραψε:Καλημέρα σ' όλους, είμαι ο Γιάννης Α. Ώρες ώρες προτιμώ να με φωνάζουν Αλχημιστή, έστω και περιπαικτικά(ναι,μόνο περιπαικτικά με φωνάζουν) επειδή έχω ένα κόλλημα με την Αλχημεία. Αυτή τη στιγμή ανυπομονώ να εγγραφώ στη σχολή. Και ήταν η πρώτη μου επιλογή. Εννοείται.
MakisH έγραψε:Καλωσήρθατε "Γιόκο-Όνο" και "Αλχημιστή"! Ανυπομονώ να σας δω να γράφετε, μπας και αποκτήσει λίγη ζωντάνια αυτό το μέρος...! :D
Όταν λες σου αρέσει η Αλχημεία; Σε ποιο βαθμό; Προσπαθείς κι εσύ να φτιάξεις χρυσάφι από σίδηρο; :P (τώρα που το σκέφτομαι, αυτό θα μπορούσε να είναι και πιο μεταφορικό...).

Το ότι ανυπομονείς να εγγραφείς στη σχολή φαίνεται από το ότι γράφτηκες ήδη εδώ. :P Δες αν θέλεις το link που λέει "Πρωτοετής?" πάνω πάνω και βοήθησέ μας να καλύψουμε τα όποια κενά. :)
johnanto έγραψε:Προσπαθώ όσο μπορώ να βρίσκω αλχημικές εικόνες και σύμβολα για την περιγραφή των διαδικασιών γιατί με τα κείμενα δεν θα τα πήγαινα καλά. :D Με ενδιαφέρει σαν ιστορία ανθρώπων που σπατάλησαν τη ζωή τους για να κάνουν κάτι σημαντικό...αλλά δεν πέτυχε. Ίσως και να μπορούσε να πετύχει, ξέρω 'γω.. Αν και το χρυσάφι δεν με αφορά τόσο, περισσότερο νοιάζομαι για τη φιλοσοφική λίθο. Για όποιον ενδιφέρεται http://en.wikipedia.org/wiki/Philosopher%27s_stone. Όσον αφορά τη σχολή τώρα, κοίταξα τη δημοσίευση Πρωτοετής και ομολογώ ότι έχει πολλά χρήσιμα πράγματα. Μόνο δύο παρατηρήσεις: 1.έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζονται τα ιατρικά για την εγγραφή στη σχολή, μετά από εντολή του Υπουργείου (προφανώς για να μην πληρώνει τους γιατρούς του δημοσίου που θα έγραφαν και θα πραγματοποιούσαν τις εξετάσεις :lol:) και 2. θα ήθελα να μάθω σύντομα το πότε ακριβώς γίνεται η εγγραφή, και αν θα γίνει μία μόνο μέρα ώστε να δούμε λίγο κόσμο, αν και δεν είμαι ιδιαίτερα του κόσμου. :oops:
MakisH:
Χμ... ναι, τελικά το μόλυβδο θέλανε να μετατρέψουνε... Αλλά σύμβολα και εικόνες; Πολύ μυστικιστής μου φαίνεσαι ρε παιδί μου... :P Πάντως, για να μην απογοητευτείς, δεν ασχολούμαστε και τόσο πολύ με την καθαρή χημεία εδώ. Ίσως ξενερώνεις λίγο που το ακούς αυτό, αλλά πιστεύω θα βρεις πολύ πιο ωραία αντικείμενα να ασχοληθείς. (κι εγώ για τη χημεία ξεκίνησα, γιατί αυτή καταλάβαινα)

Σχετικά με τα ιατρικά, θα με ενδιέφερε αν είχες κάποια πηγή (αν και θα το ψάξω και εγώ).
Σχετικά με την εγγραφή: Αν δεν κάνω λάθος, λογικά ή 13 ή 16 θα ξεκινήσουν οι εγγραφές. Υπάρχει μια περίοδος εγγραφών, αλλά άμα πας την πρώτη μέρα πάει ένα σωρό κόσμος και θα γνωρίσεις πολλούς. Επίσης την πρώτη μέρα μαζεύονται σε αίθουσα και γράφονται όλοι μαζί, ενώ μετά θα πρέπει να πας στη γραμματεία (και ίσως σου πάρει λίγο περισσότερη ώρα δηλαδή). Αποφάσισε από τώρα ποιο μάθημα επιλογής θες για το πρώτο εξάμηνο, γιατί θα το δηλώσεις εκεί. Τέλος, την πρώτη μέρα γίνεται και το εντονότερο "ψάρεμα" πρωτοετών, οπότε πρόσεχε όσο μπορείς. Να είσαι επιφυλακτικός και να μη δώσεις το τηλέφωνό σου σε ΚΑΝΕΝΑΝ μη πρωτοετή τις πρώτες μέρες.

Μεταφορά από topic "Ας γνωριστούμε!"

2
Αυτό που λες για την χημεία το έχω υπόψιν, άλλωστε ξέρω και για τα ενδιαφέροντα πράγματα που θα ακολουθήσουν. Μου έχουν πει δηλαδή και θα τα δω και μόνος μου. Σκοπεύω να ψάχνομαι για την χημεία στον ελέυθερο μου χρόνο οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Όσον αφορά τα ιατρικά, σε παραπέμπω στη σελίδα του Υπουργειου http://www.minedu.gov.gr/index.php?opti ... 06&lang=el. Μου φαίνεται δεσμευτικό για τις σχολές. Βέβαια σύμφωνα με αυτά που διάβασα να γράφετε οι εξετάσεις θα θα χρειαστούν για το αθλητικό κέντρο. :D Θέλω να γνωρίσω κάποιους από τους πρωτοετείς, ξέρω είδη τρά άτομα, δύο από το φροντιστήριο κι ένα από το σχολείο, αλλά σαφώς δεν πρόκειται να ασχοληθώ με καμία παράταξη κ.ο.κ. Αν χρειαστώ βοήθεια θα τη ζητήσω εδώ ή σε αλλους φίλους, δεν πρόκειται να βοηθήσω σε καμία περίπτωση εκείνους ούτε να κάνω τη δουλειά τους. Ξέρεις έχω έρθει κι έχω δει τη σχολή αλλα και το πανεπιστήμιο γενικότερα και ειλικρινά πιο πολύ με ενοχλεί να βλέπω παντού αφίσες παρά να ξεχάσω τη χημεία που ξέρω. Ειδικά όταν αυτοί που τις κολλάνε δεν φαίνεται να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό. Α, και ποια είναι η γνώμη σου για τα μαθήματα επιλογης του πρώτου εξαμήνου; Τόσο όσον αφορά το ενδιαφέρον που παρουσιάζουν όσο και την δυσκολία τους;
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years

Μεταφορά από topic "Ας γνωριστούμε!"

3
Ευχαριστώ πολύ για την πηγή, θα διορθώσω το αντίστοιχο post σε λίγο. :)
Για το αθλητικό κέντρο χρειάζεσαι σίγουρα παθολογικές εξετάσεις (βασικά πας στο γιατρό σου, ο οποίος ξέρει την κατάστασή σου, αφού μένεις και μόνιμα Αθήνα, και του λες να σου γράψει ένα χαρτί ότι είσαι οκ).

Το "δεν πρόκειται να ασχοληθώ με παρατάξεις" το είπαν πολλοί, αλλά δεν το εφάρμοσαν όλοι. Απλώς πρόσεχε. Και βασικά δεν είναι το πρόβλημα το να ασχοληθείς με τα κοινά, αυτό μάλιστα είναι απόλυτα επιθυμητό. Το πρόβλημα είναι να γίνεις παιχνίδι κάποιων άλλων (και αυτοί οι άλλοι δεν είναι τα παιδιά από τη σχολή που είναι στις παρατάξεις, είναι άνθρωποι εντελώς έξω από τις σχολές). Πάντως μην κάνεις τίποτα πριν αποκτήσεις θεμελιωμένη δική σου άποψη για κάποια βασικά θέματα. Τέσπα, το θέμα των παρατάξεων είναι μεγάλο και κινδυνεύουμε να μπλεχτούμε πολύ συζητώντας το με το τι στάση θα ήταν καλό να κρατήσει ένας πρωτοετής.

Αν θέλεις συνεχίζουμε στο αντίστοιχο topic για να τα βρουν εύκολα και οι επόμενοι πρωτοετείς που θα ανακαλύψουν τη σελίδα. :) (μεταφέρω τα μηνύματα αν θες)

Re: Πρωτοετής?

4
Για να μην φορτώνω τη σελίδα γνωριμίας :) με τα δικά μου, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο υλικό δικαίωμα για τους πρώτους σε βαθμολογία εισακτέους στη σχολή; Κι αν ναι τι ακριβώς και για πόσους "πρώτους";
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years

Μεταφορά από topic "Ας γνωριστούμε!"

5
Για την ακρίβεια αυτομεταφέρθηκα όπως μάλλον είδες οπότε εννοείται καλύτερα να μεταφέρεις κι αυτά γιατί φαντάζουν ίσως spamming.
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years

Re: Πρωτοετής?

6
Κοίτα... Απ' ό,τι γνωρίζω (επειδή είχα την ίδια απορία :P ):

1. Σίγουρα ένα πολύ μεγάλο ποσοστό (25% ήταν πριν δυο χρόνια που μπήκα εγώ) δικαιούται κάποια επιδότηση για Η/Υ μέσω του προγράμματος "Δες τη ψηφιακά". Όταν μπήκα εγώ η επιδότηση ήταν νομίζω το 70% και μέχρι 400€ μέγιστη επιδότηση.
2. Από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) δικαιούται υποτροφία 1000€ (εφ' άπαξ) ο πρώτος. Στη λίστα μπαίνει και ο δεύτερος, αλλά δεν ξέρω αν την δικαιούται έτσι κι αλλιώς ή απλώς ως αναπληρωματικός. Σε κάθε περίπτωση πάντως πρέπει να καλύπτεις κάποιους οικονομικούς όρους (ένα ετήσιο οικογενειακό εισόδημα αρκετά χαμηλό νομίζω).

Re: Πρωτοετής?

7
Δεν μ' ενδιαφέρει τόσο το χρηματικό όσο αυτό που είπες για τον υπολογιστή. Γιατί έχω ήδη έναν υπερεπαρκή σταθερό υπολογιστή όμως θα ενδιαφερόμουν για ένα φορητό για δουλειά. Κι αν είναι έτσι όπως τα λες δικαιούμαι. Ελπίζω να μην πέσει κάτω απο το 10% το ποσοστό που ανέφερες.. :) Πάντως για την ημερομηνία των εγγραφών που συζητούσαμε πριν δεν ξέρω, πήγα στο σχολείο χτες να ζητήσω την βεβαίωση πρόσβασης ή όπως αλλιώς λέγεται και μου είπαν ότι θα σταλεί εκεί, με τα περυσινά δεδομένα, γύρω στις 20 του μηνός. Οπότε δεν έχω ιδέα τι στο καλό θα γίνει.
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years

Re: Πρωτοετής?

8
Μαθήματα επιλογής πρώτου εξαμήνου; Δυσκολία; Προτάσεις όσον αφορά το ενδιαφέρον των μαθημάτων;
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years

Re: Πρωτοετής?

9
Κοίτα... Το πρώτο εξάμηνο (και μόνο το πρώτο εξάμηνο ευτυχώς...) έχει την ιδιαιτερότητα να προσπαθεί να κάνει να επιλέξεις και κάποιο μάθημα πιο "θεωρητικό" όπως θα λέγαμε στο λύκειο. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό στη θεωρία, στην πράξη όμως είναι λίγο εκνευριστικό καθώς δεν νομίζω ότι τα μαθήματα αυτά εξυπηρετούν όπως πρέπει τον σκοπό για τον οποίο βρίσκονται εκεί. Ένας ολοκληρωμένος επιστήμονας σαφέστατα πρέπει να έχει και γνώσεις αυτού του είδους για να μην καταντήσει ένα απλό άψυχο, "τεχνοκρατικό" εργαλείο. Θα μπορούσαν όμως να γίνονται τα μαθήματα λίγο πιο προσαρμοσμένα στα ενδιαφέροντα των φοιτητών της σχολής.

Τα μαθήματα επιλογής μπορείς να τα βρεις εδώ, αλλά αντιγράφω τη λίστα:
  • Εισαγωγή στην οικονομία
  • Εισαγωγή στην ιστορία των επιστημών και της τεχνολογίας
  • Κοινωνιολογία της επιστήμης και της τεχνολογίας
  • Ιστορία και φιλοσοφία της τεχνολογίας
  • Επιστημολογία
Κάποιος συνήθως διαχωρίζει την Οικονομία από τα υπόλοιπα μαθήματα, τα οποία φαίνονται περισσότερο συνδεόμενα μεταξύ τους. Η Οικονομία είναι το μάθημα επιλογής που επιλέγουν οι περισσότεροι. Είναι ουσιαστικά μικροοικονομία (δηλαδή τι γίνεται σε μια επιχείρηση κτλ, υπάρχει και μάθημα μακροοικονομίας στο 2ο εξάμηνο). Αν δεν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις οικονομίας, θα ήταν χρήσιμο. Ωστόσο όταν χρειαστείς τέτοιες γνώσεις μπορείς πολύ εύκολα να τις αποκτήσεις με ένα γρήγορο διάβασμα ή από άλλες πηγές. Είναι αρκετά εύκολο το μάθημα και η καθηγήτρια φροντίζει να μην βαραίνει άσκοπα τους φοιτητές. Η διδασκαλία γίνεται με διαφάνειες και πιστεύω πως πολλές φορές γίνεται λίγο πληκτική αν δεν έχεις από μόνος σου κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον για αυτά που ακούς εκεί. Η εξέταση είναι πολύ εύκολη και γίνεται με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις (διαφάνειες). Επίσης (μπορεί να μην ισχύει πλέον) δίνεται η δυνατότητα να κάνεις μια βιβλιογραφική εργασία (δηλαδή να μαζέψεις πληροφορίες για ένα θέμα και να γράψεις ένα εκτενές κείμενο) για κάποιο θέμα, από την οποία μπορείς να μάθεις αρκετά πράγματα, ακόμα και πέρα από την οικονομία. Η εργασία αυτή συμβάλει θετικά (δηλαδή υπολογίζεται μόνο αν σε βοηθάει) στον βαθμό του μαθήματος.

Μπορώ επίσης να σου πω για την ιστορία των επιστημών και της τεχνολογίας. Είναι το μάθημα που είχα διαλέξει αρχικά, υποθέτοντας ότι στην ύλη θα περιλαμβάνονταν και πιο μοντέρνα πράγματα, δηλαδή από τον 19ο αιώνα και μετά. Δυστυχώς όμως η ύλη ξεκινάει από τη μυθολογία και φτάνει μέχρι τον 18ο αιώνα αν θυμάμαι καλά. (edit: ακόμα χειρότερα... μέχρι τον 16ο αιώνα) Επίσης η καθηγήτρια είναι φιλόσοφος και όχι μηχανικός, κάτι που προσωπικά πιστεύω θα επηρέαζε τη χροιά του μαθήματος. Τέλος, το βιβλίο που χρησιμοποιούνταν τότε (πριν δυο χρόνια) ήταν δίτομο και αρκετά παχύ...

Προσωπικά κατέληξα στην Εισαγωγή στην οικονομία, χωρίς όμως να με ενδιαφέρουν καθόλου τα οικονομικά (αντιθέτως μάλιστα, μπορώ να πω ότι δεν μου αρέσουν καθόλου). Έμαθα κάποια βασικά πράγματα, με βοήθησε να πάρω εύκολα έναν καλό βαθμό και αυτό ήταν.

Τα υπόλοιπα μαθήματα ίσως παρουσιάζουν κάποιο εντονότερο ενδιαφέρον. Ας πει τη γνώμη του κάποιος που να τα είχε επιλέξει... Ελπίζω να σε βοήθησα κατά το δυνατόν. :)

Re: Πρωτοετής?

10
Επειδή κι εγώ δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για την οικονομία θα ήθελα να κάνω κάποιο από τα άλλα, ακόμα κι αν σταματούν στο 16ο αιώνα, αλλά η ιδέα δύο τομών δεν είναι ό,τι καλύτερο. Θέλω να ακολουθώ τα ενδιαφέροντα μου αλλά εφόσον δεν υπάρχει κάποιο μάθημα με σαφές αντικείμενο τη χημεία δεν καίγομαι ιδιαίτερα. Οπότε ένα εύκολο μάθημα, έστω και η οικονομία, ίσως να είναι κάτι καλό. Τί βαθμό πήρες στο μάθημα, αν επιτρέπεται; Βασικά όταν δεις τη δημοσίευση διέγραψε την και πες σε προσωπικό μήνυμα. :D
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years