Βάσεις 2013

1
ανακοινώθηκαν οι βάσεις λοιπόν. Δεν θέλω να σχολιάσω την κατακόρυφη πτώση τους, αλλά τη χαζή αύξηση των θέσεων. η σχολή μας λοιπόν αύξησε τις θέσεις απο 108 σε 130. Ευτυχώς έχουμε καλή επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα και θα βολευτούν όλοι... :tomato: :wall: :wall:
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: ΒΑΣΕΙΣ 2013

2
μαζί σου περί αύξησης... προσωπική μου άποψη, για τη σχολή μας τουλ, θα επρεπε να ειναι 100 το max των ατομων μαζι με ολες τις μεταγραφες κλπ. γυρω στα 60 ατομα υποστηριζει βελτιστα αλλα πες με ολα τα "γαρνιρισματα" 100. οχι 130 με το καλημερα σας. το μονο που μας σωζει (και τις υπολοιπες σχολες φανταζομαι) ειναι το μικρο ποσοστο συμμετοχης :whistle:
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: ΒΑΣΕΙΣ 2013

5
Εγώ για τις θέσεις δεν είμαι και τόσο σίγουρος θεωρώ οτι 130 φοιτητές θα έπρεπε να μπορεί να τους αντέξει μια σχολή του ΕΜΠ, ιδιαίτερα τώρα που έχουν περιοριστεί πολύ οι μεταγραφές απο επαρχία. Αλλά πάλι δεν έχω κάνει τα περισσότερα εργαστήρια της σχολής ακόμα και δεν ξέρω την κατάσταση.

Αυτό που μου άρεσε πάντως στις βάσεις είναι που παροτι όλα τα πολυτεχνεία έπεσαν πολύ η δική μας σχολή κρατήθηκε καλά. Σε σύγκριση με τους πολιτικούς ας πούμε που καταποντίστηκαν παντού, εμείς είμαστε μόνο 1175 μόρια κάτω απο τους ηλεκτρολόγους που παραδοσιακά είναι πρώτοι.
Πάμε δυνατά να ξεκινήσουμε δημοσιεύματα οτι κορέστηκε η αγορά απο ηλεκτρολόγους να τους φάμε και αυτούς του χρόνου :P

Re: ΒΑΣΕΙΣ 2013

6
panos108 έγραψε:Και 100 πολύ είναι αλλά ναι..
Indeed.. απλα σου εξηγησα το σκεπτικο. μιας και τα "κοινωνικα κριτηρια" και οι μεταγραφες ειναι αναγκαιο κακο αλλα φετος προβλεπω μεγαλη νιλα.... ειναι πολλα τα 150 ατομα... κ ποιος ξερει ποσα ακομη...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: ΒΑΣΕΙΣ 2013

7
Εγω πιστεύω ότι το πιο ουσιώδες δεν είναι η ποσότητα των φοιτητών αλλά κατά πόσον όσοι εισέλθουν στην σχολή πραγματικά το θέλουν και δεν είναι γι αυτούς αναγκαίο κακό...Εαν τους αρέσει αυτό που κάνουν όλοι βολεύονται αλλά δυστυχώς τα προηγούμενα χρόνια έχουν δείξει ότι πολύ μικρό ποσοστό ενδιαφέρονται πραγματικά για το αντικείμενο της σχολής.
C'est en faisant n'importe quoi,
qu'on devient n'importe qui

Re: ΒΑΣΕΙΣ 2013

8
foivakos91 έγραψε:Εγω πιστεύω ότι το πιο ουσιώδες δεν είναι η ποσότητα των φοιτητών αλλά κατά πόσον όσοι εισέλθουν στην σχολή πραγματικά το θέλουν και δεν είναι γι αυτούς αναγκαίο κακό...
Οχι να φανω απαισιοδοξος, αλλα ηδη δεν ειμαστε λιγο στριμωχτα στα εργαστηρια;
Παρεπιμπτοντως, τις πρωτες μερες που πατανε ολοι, θα τους χωραει το αμφθιθεατρο;
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Βάσεις 2013

9
Οπότε, για την ιστορία, φέτος οι βάσεις για τα τμήματα Χημικών Μηχανικών είναι:

1. ΧΜ ΕΜΠ: 17269
2. ΧΜ ΑΠΘ: 16421
3. ΧΜ ΠΠ: 15758

Για τις σχολές του ΕΜΠ (πλην της Αρχιτεκτονικής), οι βάσεις είναι:
1. Ηλεκτρολόγων Μηχ. & Μηχ. Υπολογιστών: 18471
2. Μηχανολόγων Μηχανικών: 18176
3. Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών: 17882
4. Χημικών Μηχανικών: 17269
5. Πολιτικών Μηχανικών: 17225
6. Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών: 15212
7. Αγρονόμων & Τοπογράφων Μηχανικών: 14892
8. Μηχανικών Μεταλλείων - Μεταλλουργών: 14405

Καλή αρχή στους νέους συμφοιτητές μας! :D
cron