Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2015-16)

31
Οι σημειώσεις από τις φετινές διαλέξεις του κυρίου Λυμπεράτου
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2015-16)

34
U=Cv*T γιατί υποτίθεται οτι έχεις κάνει τόσες παραδοχές για το έρμο το αέριο, που εφαρμόζεται :P
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2015-16)

35
Στα περσινά θέματα, στο θέμα 2, που ζηταει πρακτικά το h1-h2, για καμπύλη του μετηρτικού διαφράγματος για β=0,8 και για ko=0.9, έχουμε 2 διαφορετικά Redo/ko. Βγάζουμε 2 αποτελέσματα και τελείωση η υπόθεση, ή μου διαφεύγει κάτι που οδηγεί στο να αποκλείσουμε ένα από τα 2 αποτελέσματα??
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2015-16)

36
Έλαβες υπ' όψιν σου τις αλλαγές στις εκφωνήσεις; Νομίζω για το 2ο θέμα η αλλαγή είχε γίνει επειδή εμφανιζόταν το πρόβλημα που αναφέρεις. Αλλά μπορεί να μη θυμάμαι καλά.
Και για τις αποφάσεις,/ σ' εκείνες τις στιγμές της ανυπολόγιστης δύναμης μας,/ κανείς δεν πήρε την ευθύνη ύστερα από την ήττα.
Κι όχι γιατί δεν μετρήσαμε κόστη, συνέπειες ή απώλειες,/ αλλά ήτανε τέτοιες οι επιθυμίες/ που όλα τα δικαιολογήσαμε.

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2015-16)

37
Στα περσινά θέματα, στο θέμα 2, που ζηταει πρακτικά το h1-h2, για καμπύλη του μετηρτικού διαφράγματος για β=0,8 και για ko=0.9, έχουμε 2 διαφορετικά Redo/ko. Βγάζουμε 2 αποτελέσματα και τελείωση η υπόθεση, ή μου διαφεύγει κάτι που οδηγεί στο να αποκλείσουμε ένα από τα 2 αποτελέσματα??
Έλαβες υπ' όψιν σου τις αλλαγές στις εκφωνήσεις; Νομίζω για το 2ο θέμα η αλλαγή είχε γίνει επειδή εμφανιζόταν το πρόβλημα που αναφέρεις. Αλλά μπορεί να μη θυμάμαι καλά.

Όντως είχε δοθεί διευκρίνηση τότε για αυτό το θέμα, λόγω αυτού του "προβλήματος" με τις 2 τιμές. Δεν υπάρχει κριτήριο για να επιλέξεις μια από τις δυο τιμές, αν θυμάμαι καλά. Μάλλον με την αλλαγή διαμέτρου βγαίνει μια τιμή, αλλιώς γράφεις και τις δύο.
Why is a raven like a writing desk?

Re: [7ο] Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού (2015-16)

40
@ΜιΖητα, I grigea. Απο ο,τι είδε η διευκρίνιση δόθηκε γιατί στην αρχική εκφωνηση δεν υπήρχε σημείο τομής..
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα