Ηλεκτρονικές Εγγραφές-Δηλώσεις Μαθημάτων Χειμερινών Εξαμήνων

1
Ανακοινώνεται σε όλους τους φοιτητές της Σχολής Χημικών Μηχανικών (εξαιρούνται οι πρωτοετείς φοιτητές), ότι οι εγγραφές και δηλώσεις μαθημάτων των Χειμερινών Εξαμήνων, για το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016, θα πραγματοποιηθούν μόνο ηλεκτρονικά, μέσω της ηλεκτρονικής διεύθυνσης της Σχολής,

Εγγραφές Μαθημάτων

κατά το παρακάτω χρονικό διάστημα:

Έναρξη: Δευτέρα 05/10/2015
Λήξη: Κυριακή 18/10/2015

Για την ηλεκτρονική εγγραφή, όσοι φοιτητές δε διαθέτουν ήδη κωδικό χρήστη, μπορούν να απευθύνονται στο Κέντρο Ηλεκτρονικών Υπολογιστών του Ε.Μ.Π. (Κτήριο Η/Υ, τηλ. 210772 2451, 210772 2457).
Εκπρόθεσμες εγγραφές δε θα γίνονται δεκτές.


Σημ. Ι: Η ηλεκτρονική δήλωση θα πρέπει να υποβληθεί οριστικά έως την καταληκτική ημερομηνία. Ημιτελείς ηλεκτρονικές δηλώσεις μαθημάτων, μετά τη λήξη της περιόδου των εγγραφών, δε θα λαμβάνονται υπόψη.
Σημ. ΙΙ: Δε θα υπάρχει δυνατότητα εξέτασης σε μαθήματα, τα οποία δεν έχουν συμπεριληφθεί στην ηλεκτρονική δήλωση.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Ηλεκτρονικές Εγγραφές-Δηλώσεις Μαθημάτων Χειμερινών Εξαμ

2
Καλησπέρα παιδιά.
Χρειάζομαι τα φώτα σας. Οι ερωτήσεις μου έχουν κάνει με το κομμάτι των εγγραφών.
Καταρχάς, ελπίζω να μην υπάρχει θέμα που δήλωσα Φυσικοχημεία ΙΙ και Τεχνική Μηχανική, σε περίπτωση που δεν τα έχω περάσει στην πρόσφατη εξεταστική του Σεπτεμβρίου, καθότι δεν έχουν βγει οι βαθμοί. Δηλ. δήλωσα μαθήματα που δεν ξέρω αν έχω περάσει.
Άλλο ζήτημα για το οποίο θα ήθελα να ρωτήσω κάτι είναι το εξής: στην εγγραφή μου έβαλα και το μάθημα Στοιχεία Μηχανολογικού Εξοπλισμού 7ου εξαμήνου, παρόλο που μπαίνω στο 5ο, και πιο συγκεκριμένα από την εμβάθυνση Σχεδιασμού το επέλεξα. Το ότι το διάλεξα από την κατεύθυνση αυτή, εφόσον, είναι υποχρεωτικό μάθημα για όλους και όχι εμβάθυνσης, δε σημαίνει πως αναγκαστικά θα πάρω αυτή την εμβάθυνση του χρόνου έτσι;
Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!

Re: Ηλεκτρονικές Εγγραφές-Δηλώσεις Μαθημάτων Χειμερινών Εξαμ

3
Όχι δεν υπάρχει θέμα που τα δήλωσες. Θα διευθετηθούν απο τη γραμματεία όταν παραδοθούν οι βαθμοί.


Επίσης, όχι για τα κορμού δεν είναι δεσμευτικό. Σε ρωτάει ούτως ή άλλως στο 7ο εξάμηνο εκ νέου τι κατεύθυνση θες, ανεξάρτητα απο το αν έχεις δηλώσει μαθήματα απο το 7ο εξάμηνο και πανω όταν είσαι απο τρίτο Έτος και κατω
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Ηλεκτρονικές Εγγραφές-Δηλώσεις Μαθημάτων Χειμερινών Εξαμ

4
Την Κυριακή 18/10 παρουσιάστηκε τεχνικό πρόβλημα στην πλατφόρμα των ηλεκτρονικών εγγραφών. Το πρόβλημα διορθώθηκε άμεσα και η πλατφόρμα είναι εκ νέου ενεργή.
Ως εκ τούτου, παρατείνεται η ημερομηνία υποβολής ηλεκτρονικής εγγραφής και δήλωσης μαθημάτων έως και την Πέμπτη 22 Οκτωβρίου 2015 (βλ. και προηγούμενη ανακοίνωση).
Για την ηλεκτρονική εγγραφή, όσοι φοιτητές δε διαθέτουν ήδη κωδικό χρήστη, μπορούν να απευθύνονται στο Κέντρο Ηλεκτρονικών Υπολογιστών του Ε.Μ.Π. (Κτήριο Η/Υ, τηλ. 210772 2451, 210772 2457).
Μετά το πέρας της ως άνω ημερομηνίας το σύστημα θα κλείσει και δε θα υπάρξει περαιτέρω παράταση.
Υπενθυμίζεται ότι σε κάθε περίοδο εγγραφών και δηλώσεων μαθημάτων, οι φοιτητές μπορούν να δηλώνουν και τα μαθήματα στα οποία είτε έχουν λάβει προβιβάσιμο βαθμό αλλά δεν έχει ενημερωθεί σχετικά η καρτέλα τους, είτε δε γνωρίζουν τη σχετική βαθμολογία. Μετά την καταχώριση προβιβάσιμης βαθμολογίας, το σύστημα ενημερώνεται και η όποια αντίστοιχη δήλωση μαθήματος διαγράφεται και δεν περιλαμβάνεται στο δελτίο βαθμολογίας της τρέχουσας περιόδου.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα