Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής Σεπτεμβρίου (2013-14

11
Σε περίπτωση που χαθεί η εξεταστική Ιουλίου και δώσουμε αναγκαστικά τα μαθήματα του εαρινού εξαμήνου στην εξεταστική Σεπτεμβρίου ,μπορούμε να βελτιώσουμε τον τελικό βαθμό που πήραμε τον Σεπτέμβρη σε κάποια βελτίωση και αν ναι αυτή πότε θα είναι?
Για αυτό πιθανότατα θα πρέπει να υπάρξει διευκρίνιση από τη Σχολή, λόγω προτοτυπίας της κατάστασης
Γενικά η βελτίωση λαμβάνει χώρο μόνο στις εξεταστικές Σεπτεμβρίου και πρέπει αναγκαστικά να έπονται της τελευταίας προγραμματισμένης εξέτασης του μαθήματος (δηλ. χειμερινό ή εαρινό εξάμηνο)?
Δίνουμε ένα μάθημα , κοβόμαστε , το δίνουμε στην επόμενη κανονική και όχι επαναληπτική εξεταστική και εξακολουθούμε να μη μας αρέσει ο βαθμός, μπορούμε να δώσουμε τότε βελτίωση?
Απαντώντας και στα 2 ταυτόχρονα, βελτίωση δίνεται μόνο στην επαναληπτική εξεταστική της κανονικής περιόδου που έχει περαστεί το μάθημα. Δεν παίζει ρόλο αν το πέρασσες στο 4ο έτος ενώ κανονικά ηταν του 1ου
Αν δώσουμε στο ντούκου βελτιώσεις χωρίς δήλωση στη γραμματεία, είναι διαπιστευμένη η εγκυρότητα της εξέτασης (δηλ ο καθηγητής όντως θα το λάβει υπόψη του ή θα πεί μα το όνομα σου δν είναι στα χαρτια μπλα μπλα/ η γραμματεία δεν τροποποιεί το βαθμό μιας και δεν έχει συμπεριληφθεί 'εγγράφως' στη μηχανογράφηση λόγω της απουσίας αυτής της δήλωσης για τη βελτίωση)
Από όσο ξέρω τα προηγουμενα χρόνια το δέχονταν είτε το είχες δηλώσει είτε όχι.. Φέτος λόγω της ιδιαιτερότητας της κατάστασης υπήρξαν ορισμένα προβλήματα για όσους δεν ειχαν δηλώσει τα μαθήματα προς βελτίωση..


Ελπίζω να σε κάλυψα
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής Σεπτεμβρίου(2013-201

12
Άρα αν κατάλαβα καλά (σχετικά με το παράδειγμα με το 4ο έτος) αν περάσω τότε το μάθημα 9ενώ π.χ. ήταν του πρώτου) μπορώ να δώσω βελτίωση , σωστά?
Τελευταία φλασιά που μου ήρθε
1) Πόσες βελτιώσεις δικαιούμαστε?

2)οι βαθμοί εργαστηριών (φυσικής , χημείας κτλ) πόσο καιρό διατηρούνται, και μόλις περάσει το χρονικό όριο διατήρησης τότε τι γίνεται? Π.χ. στην Ανόργανη, έχεις περάσει το εργαστήριο αλλά δεν έχεις δώσει το μάθημα για το όσο διάστημα διατηρείται ο βαθμός. Πρέπει να επαναλάβεις το εργαστήριο ή πρέπει να γράψεις 10 στρογγυλό για να περάσεις το μάθημα με 5?
ευχαριστώ ξανά

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής Σεπτεμβρίου(2013-201

13
Άρα αν κατάλαβα καλά (σχετικά με το παράδειγμα με το 4ο έτος) αν περάσω τότε το μάθημα 9ενώ π.χ. ήταν του πρώτου) μπορώ να δώσω βελτίωση , σωστά?
yeap
Πόσες βελτιώσεις δικαιούμαστε?
δεν υπάρχει περιορισμός σε πόσα μαθήματα μπορείς να δώσεις για βελτίωση νομίζω, αν εννοείς αυτό...
οι βαθμοί εργαστηριών (φυσικής , χημείας κτλ) πόσο καιρό διατηρούνται, και μόλις περάσει το χρονικό όριο διατήρησης τότε τι γίνεται? Π.χ. στην Ανόργανη, έχεις περάσει το εργαστήριο αλλά δεν έχεις δώσει το μάθημα για το όσο διάστημα διατηρείται ο βαθμός. Πρέπει να επαναλάβεις το εργαστήριο ή πρέπει να γράψεις 10 στρογγυλό για να περάσεις το μάθημα με 5?
ευχαριστώ ξανά
Κάθε εργαστήριο έχει τα δικά του. π.χ. στη Φυσικοχημεία ο βαθμός του εργαστηρίου κρατάται μέχρι και για την επαναληπτική και μετά μετράει 100% ο βαθμός του γραπτού. Εν γένει δεν έχω δει κάποιον να ξανακάνει εργαστήριο π.χ. ανόργανης ή αναλυτικής επειδή είχε περάσει ένα μεγάλο χρονικό διάστημα
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής Σεπτεμβρίου(2013-201

15
Jellyfish έγραψε:Μια μικρή διευκρίνηση : Εννοούσα π.χ. σε ένα μάθημα πόσες βελτιώσεις δικαιούμαστε :)
μία σαφώς...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής Σεπτεμβρίου(2013-201

16
KiritoShu έγραψε:
Jellyfish έγραψε:Μια μικρή διευκρίνηση : Εννοούσα π.χ. σε ένα μάθημα πόσες βελτιώσεις δικαιούμαστε :)
μία σαφώς...
Ε κοιτα, αμα συννενοηθεις με τον καθηγητη, ισως και παραπανω. Δεν το χω δοκιμασει προσωπικα, αλλα κατι εχει παρει το αυτι μου!
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής Σεπτεμβρίου(2013-201

17
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Και δύο τελευταίες διευκρινίσεις :
1)Ξέρετε αν στο τέλος των σπουδών, με την προοπτική βελτίωσης του βαθμού πτυχίου για μεταπτυχιακά κτλ., αν γίνονται 'ατυπες' βελτιώσεις σε συνεννόηση με αρμόδιους καθηγητές και

2) Περνώ στο 1ο έτος ένα μάθημα και στο 4ο έτος ξαφνικά θέλω να το βελτιώσω, γίνεται ?

Re: Πρόγραμμα Επαναληπτικής Εξεταστικής Σεπτεμβρίου(2013-201

18
Jellyfish έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Και δύο τελευταίες διευκρινίσεις :
1)Ξέρετε αν στο τέλος των σπουδών, με την προοπτική βελτίωσης του βαθμού πτυχίου για μεταπτυχιακά κτλ., αν γίνονται 'ατυπες' βελτιώσεις σε συνεννόηση με αρμόδιους καθηγητές και

2) Περνώ στο 1ο έτος ένα μάθημα και στο 4ο έτος ξαφνικά θέλω να το βελτιώσω, γίνεται ?
1) άτυπα κατόπιν συεννοήσεως ενδεχομένως
2) ομοίως με 1
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα
cron