Ποιά πορεία πρέπει να ακολουθήσει το Ε.Μ.Π?

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ 13 Νοέμ 2013, 3:16 pm Μπορείτε να επιλέξετε 1 επιλογή

Ανοίγουμε και καπάκι εξεταστική (Σενάριο πρύτανη)
Σύνολο ψήφων: 8 (12%)
Ανοίγουμε και καπάκι μάθημα (με ή χωρίς πτυχιακή)
Σύνολο ψήφων: 46 (68%)
Στήριξη αγώνα Διοικητικών Υπαλλήλων, κλειστό πανεπιστήμιο μέχρι δικαίωσης
Σύνολο ψήφων: 14 (21%)
Άλλο (Δεν υπάρχουν ψήφοι)
Σύνολο ψήφων: 68

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

51
Στην πρυτανική πράξη σημειώνεται στο τέλος πως θα επικυρωθεί από τη Σύγκλητο. Δηλαδή για να τεθούν σε ισχύ οι αποφάσεις που αναφέρονται εκεί από τον πρύτανη πρέπει πρώτα να εγκριθούν και από τη Σύγκλητο;Αν ναι, τότε πως ο κοσμήτορας της σχολής μας έβγαλε ήδη πρόγραμμα;Αν γνωρίζει κάποιος ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί ας μας πει!Ευχαριστώ!

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

53
Με βάση τα τελευταία που διάβασα περί προγράμματος και εξεταστικής είμαι στη σπάνια και δυσάρεστη θέση (όσοι έχουν διαβάσει τα ποστ μου κατά καιρούς θα καταλάβουν) να προτρέψω σε μηδέν σύμπνοια και προσπάθεια να λειτουργήσουν όλα αυτά που η πρυτανική πράξη αποφασίζει ερήμην και σε βάρος δικό μας και του πτυχίου μας. Η υποκριτική στάση της πρυτανείας είναι μνημειώδης. Αφού έδινε παράσταση ανυπακοής στο υπουργείο προφανώς για να πείσει τους υπαλλήλους ότι βοηθάει στον αγώνα τους, τώρα κάνει στροφή 180 μοιρών και μάλιστα μεταβιβάζει το κόστος του αγώνα 100% στους φοιτητές.

Θεωρία συνωμοσίας και με βάση τα όσα έχει πει κι ο Αλκίνοος: Ενδέχεται να μην ήθελε άλλο να το τραβήξει ο ίδιος ο Σιμόπουλος και να επιδιώκει με τις παράλογες προτάσεις αποφάσεις του να οδηγηθούμε εμείς στο να το συνεχίσουμε γι αυτόν; Δηλαδή και εκείνος καθαρός ως άλλος Πόντιος Πιλάτος, και οι φοιτητές να σηκώνουν το βάρος που αδυνατεί πλέον να σηκώσει; Αν λέω βλακείες διορθώστε με και συγχωρέστε με, υπάρχει και μια συναισθηματική φόρτιση. :)
Kuchiki Byakuya

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

54
Ρίχνω ένα σενάριο στη συζήτηση, το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, απλώς υποθέτω:
μήπως υπάρχει νομικό θέμα στη μέση; Σκέφτομαι τι έγινε ?πέρσι? δηλαδή, που βγήκε ειδική νομοθετική ρύθμιση ώστε να γίνει πρόσθετη εξεταστική για τους επί διπλώματι, ειδικά για εκείνο το έτος, ενώ κανονικά (πλέον) δεν προβλέπεται. Υποθέτω δηλαδή (δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό, πραγματικά) ότι ο πρύτανης αυτή τη στιγμή, με αυτή του την κίνηση, προσπαθεί να "σώσει" όσους ήταν να τελειώσουμε τη σχολή τον Σεπτέμβρη, επειδή δεν είναι νομικά δυνατόν (πλέον) να γίνουν "πτυχιακές" εξεταστικές.

Κι εγώ αυτή τη στιγμή αν ήμουν σε μικρότερο έτος θα ήθελα οπωσδήποτε να την ξεχάσουμε (έστω για την ώρα) την εξεταστική και να δούμε πώς μπορούμε να επικεντρωθούμε στα μαθήματα, που (θα έπρεπε τουλαχιστον να) είναι ουσιαστικότερα. Βέβαια τώρα μας "καίει" κάποιους αρκετά, οπότε θα βόλευε πολύ αν μπορούσε να γίνει κάποια ρύθμιση με την οποία να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι. Δεν ξέρω όμως αν μπορεί. Φυσικά, όλα αυτά αν έχουμε λύσει το "ξεκινάμε ή όχι".

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

56
Σύμφωνα με το group του Facebook σήμερα οι φοιτητές έχουν καλεσει ΔΣ με σκοπο να μεταφερθει η συνελευση του συλλογου τη Δευτερα, όπου και παράσταση διαμαρτυρίας στον κο. Μπουντουβή. Η σχολή τη Δευτέρα δε θα λειτουργεί (από εκπαιδευτικής διαδικασίας) αλλά θα είναι ανοιχτή για όλους τους φοιτητές και για την ενδεχόμενη Γενική Συνέλευση...

Επειδή δεν ξέρω αν έγινε Δ.Σ αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

Επίσης, στους Ηλεκτρολόγους βγήκε η εξής ανακοίνωση:
http://www.ntua.gr/announcements/rector/uploads/2013-11-09_148648_hmmy.pdf

Tα σχόλια δικά σας...
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

58
Φαντάζομαι ότι ο Μπουντουβής έμαθε για την παράσταση διαμαρτυρίας που οργανώνεται και θέλει να δώσει απάντηση, πριν ακούσει τις προτάσεις των φοιτητών. Αν όντως ανοίξει τώρα η σχολή, όπως φαίνεται κάποιοι θα πρέπει να "θυσιαστούν" (είτε οι προπτυχιακοί είτε οι επι πτυχίω).
Study at ΕΜΠ they said... It will be fun they said...

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

59
Αφού είναι παράνομη η εξεταστική επί πτυχίο τι θυσιάζεται? Όσο για τις τροπολογίες και τα παρεμφερή, τόσα χρόνια στο ΕΜΠ χτυπιούνται και βρίσκουν τρύπες και βγάζουν πρυτανικές αποφάσεις στο τσακ μπαμ για να κάνουν τις εξεταστικές όπως όπως...Τώρα ξαφνικά όλα είναι παράνομα?
Ας διαβάσουμε λοιπόν, καλό κάνει το διάβασμα, και ας δούμε πώς θα γίνουν αυτές οι εξετάσεις...
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Ανοίγει Απο Δευτέρα το ΕΜΠ;

60
Το θέμα είναι τι γίνεται με τις πτυχιακές εξεταστικές από εδώ και πέρα. Αν λόγω της χρονικής συγκυρίας είναι παράνομη η διεξαγωγή της, υποθέτω το να "κολλήσει" σε μια κανονική εξεταστική (όπως έγινε και πέρσι) δε θα αποτελέσει πρόβλημα. Ελπίζω δηλαδή, αλλιώς θα έχουμε και άλλα προβλήματα στο σύντομο μέλλον...
cron