Re: Βρείτε μας χαϊδευτικό όνομα...

11
Καλό :P

Βασικά θέλω να αποφύγουμε την παγίδα του να βγάλουμε κάτι καθαρά χημικό. Θέλουμε κάτι να παραπέμπει σε Χημικούς Μηχανικούς περισσότερο. Και το λογότυπο εννοείται θα αλλάξει (που η βουτανόλη είχε μπει εντελώς τυχαία και πρόχειρα εκεί).

Re: Βρείτε μας χαϊδευτικό όνομα...

13
Σίγουρα πάντως πρέπει τουλάχιστον να το ξαναφτιάξω γιατί το πρωτοέφτιαξα σε πολύ χαμηλή ανάλυση και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω αλλού.

Σκέφτομαι κάτι με την κλασσική διάταξη απόσταξης που βλέπουμε στα καρτούν και τον τρελό επιστήμονα από δίπλα. Αφροί, αέρια, χρωματιστά υγρά κτλ.

Re: Βρείτε μας χαϊδευτικό όνομα...

16
Το βρήκα (αστειεύομαι): Η εικόνα ενός αλχημιστή επί το έργον. Εχει χημεία, παριστάνονται αντικείμενα που κατά κάποιο τρόπο αποτελούν πρώτο σταδιο χημικών αντιδραστηρων (άμβυκες κ.λ.π) και είναι κι αλχημεία οπότε θα μου αρέσει εμένα. :D
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years

Re: Βρείτε μας χαϊδευτικό όνομα...

18
Τελικά δε νομίζω οτι είναι αρκετά καλό το "40% vol."...
Ακούω εναλλακτικές προτάσεις! (βιαζόμαστε λίγο)

Θέλω κάτι χαρακτηριστικό μας, όχι καθαρά χημικό, εύηχο, να το θυμάται κανείς εύκολα και να είναι "πιασάρικο". Απελπισμένος administrator ψάχνει όνομα... :P

Re: Βρείτε μας χαϊδευτικό όνομα...

20
Λοιπόν, έχουμε νέες προτάσεις:

1. "Το κύκλο"
2α. "Αζεότροπο"
2β. "Αζεότροπον"
2γ. "ο Αζεότροπος"
3α. Χημικομηχανικίξ
3β. Χημηχανίξ

edit:

4. Εντροπίξ

φαίνεται να μας αρέσει ιδιαίτερα (MakisH, fotinit17, Nick Rss) το κόνσεπτ του Γαλάτη. Δεκτές οι προτάσεις που μας συνδέουν με καταστροφές, μαστουρώματα με αμωνία κτλ :P