Βρείτε μας χαϊδευτικό όνομα...

1
Ξέρετε... Αυτό το "ChemEng NTUA forum" είναι πολύ "ψυχρό" και κακόηχο. Έχει κανείς κάποια πρόταση για χαϊδευτικό όνομα; Κάποιος είπε να το πούμε "Χρυσούλα" :P

Μόλις πέσουν στο τραπέζι μερικές επιλογές θα τις βάλουμε σε ψηφοφορία. Ο νικητής θα κερδίσει... χμ... τι λέτε για ένα σπιτικό παγωτό; Τα βρίσκουμε αυτά... :mrgreen:

Re: Βρείτε μας χαϊδευτικό όνομα...

3
Τελευταία κάνω και πειράματα με τις γεύσεις... Ψήνεσαι για ένα cookies? Ή για ένα μαστίχα-βύσινο? (νομίζω γίνομαι αρκετά δελεαστικός για να ακούσω καλές προτάσεις... :-P)

Κάποια στιγμή πάντως θα πρέπει να το συζητήσουμε το θέμα. Χρειαζόμαστε ένα δεμένο σετ από:
  • Όνομα
  • Μασκότ
  • Λογότυπο
  • Διάφορα γραφικά για το site (background, κουμπάκια κτλ).
Νομίζω θα είναι πολύ ωραία, αλλά να πρέπει πρώτα αφ' ενός μεν να μαζευτούμε πολλοί και να προχωρήσει το forum, αφετέρου δε να τελειοποιηθεί και τεχνικά το site (να φτιαχτεί το portal βασικά).

Θα μου άρεσε πάντως ένα όνομα σε στυλ "Μικροί Χημικοί" με μασκότ ένα παιδάκι σε φάση σαν τον Tux στην εικόνα μου :P

Re: Βρείτε μας χαϊδευτικό όνομα...

4
Αυτό το "ChemEng NTUA forum" έχω αρχίσει να το βαριέμαι... Ακούω προτάσεις για πιο "συναρπαστικό" όνομα! :D

Ρίχτε τις προτάσεις σας το συντομότερο δυνατόν! Θέλω κάτι πρωτότυπο και χαρακτηριστικό για τη σχολή μας. Όποιος σκεφτεί και ένα καλό αντίστοιχο λογότυπο έχει bonus!

Ελάτε βρε παιδιά, ασχοληθείτε λίγο... :(

Re: Βρείτε μας χαϊδευτικό όνομα...

6
Κοίτα, δεν είναι κακό... Όμως δεν ταιριάζει τόσο στο δικό μας. Θα ταίριαζε περισσότερο σε κάποιο blog σχετικό με τη χημεία. Επίσης προφανώς θέλουμε κάτι μικρό και εύκολο, ώστε να μην παρατηρείται το ιδιαίτερα σπαστικό φαινόμενο με την περικοπή των (επίσης σπαστικών) μεγάλων ονομάτων. Βλ. "Ανάλυση Συστημάτων Χημικής Μηχανικής" ("Συστήματα", "Ανάλυση", "Χημική Μηχανική" είναι μερικές λανθασμένες περικοπές) ή πχ "Φαινόμενα Μεταφοράς" σε "Φαινόμενα" (κάτι εξώφθαλμα αόριστο).

Keep thinking! ;)

Re: Βρείτε μας χαϊδευτικό όνομα...

7
Λοιπόν, έχω νέα πρόταση. Φρέσκια φρέσκια, είναι ακόμα ζεστή (μόλις βγήκε από το φούρνο).
Τι θα λέγατε για το " 40% vol. " ;;; (με υπότιτλο το "ChemEng NTUA forum")

1. Είναι σχετικό με την απόσταξη, από τα πλέον κλασσικά αντικείμενα του Χημικού Μηχανικού
2. Έχει σχέση με πάρα πολλά μαθήματα της σχολής (ενδεικτικά: Θερμοδυναμική, Φυσικοχημεία, Οργανική Χημεία και άλλα)
3. Είναι τσαχπινομπιρμπιλιάρικο (πιασάρικο)
4. Δεν είναι ιδιαίτερα εύκολο στην προφορά (μάλιστα είναι και κάπως μεγάλο), αλλά σηκώνει άνετα χαϊδευτικά όπως "το 40ρι" κτλ

Σχόλια ως προς αυτό; Άλλες προτάσεις; Δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι καλύτερο μέχρι στιγμής και το ψιλοβιαζόμαστε...

Παρακαλώ αφήστε ελεύθερη τη φαντασία σας και κάντε προτάσεις! :D