Θέλετε να δημοσιεύονται στο forum τα αποτελέσματα των εξετάσεων;

Όχι, σε καμία περίπτωση
Σύνολο ψήφων: 5 (15%)
Ναι, αλλά να μπορούν να τα βλέπουν μόνο τα μέλη του forum
Σύνολο ψήφων: 26 (76%)
Ναι, και να μπορούν να τα βλέπουν και οι επισκέπτες
Σύνολο ψήφων: 3 (9%)
Σύνολο ψήφων: 34

Θέλετε να δημοσιεύονται οι βαθμοί στο internet?

1
Με αφορμή ένα post του kinglebron στο topic με τα αποτελέσματα της εξεταστικής του Ιουνίου 2010, θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας για το εξής θέμα:

Θέλετε να δημοσιεύονται στο internet (και πιο συγκεκριμένα σε αυτό το forum) τα αποτελέσματα των εξετάσεων;

Πιστεύω οτι τα δυο κυρίως αντικρουόμενα πράγματα που πρέπει να σκεφτεί κανείς πριν απαντήσει είναι:

1. εάν ανεβαίνουν στο internet, θα μπορεί ανά πάσα στιγμή κάποιος να βλέπει τι βαθμό πήρατε στο τάδε μάθημα κτλ. Ας μην ξεχνάμε οτι το forum δεν το διαβάζουν μόνο φοιτητές... (παρόλο που το ποσοστό, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, είναι συντριπτικά υπέρ των φοιτητών). Σε αυτό συνυπολογίστε οτι σε όλα τα μαθήματα (ή τουλάχιστον σε αυτά στα οποία θα μπορούσαμε να ανεβάζουμε βαθμολογίες) οι λίστες βρίσκονται έτσι κι αλλιώς ελεύθερα στη γραμματεία ή τοιχοκολλημένες κάπου στη σχολή.

2. εάν ανεβαίνουν στο internet, θα μπορείτε ανά πάσα στιγμή να ενημερωθείτε για τους βαθμούς σας χωρίς να τρέχετε στη σχολή (ιδίως το καλοκαίρι) και κυρίως έγκαιρα, χωρίς να περιμένετε δηλαδή να καταχωρηθούν στην καρτέλα σας στη γραμματεία.

Το ίδιο θα μπορούσε να γίνει και για βαθμούς εργαστηρίων, εργασιών κτλ αλλά εκεί τίθεται θέμα του κατά πόσο είναι απαρασίτητο. Επιλέξτε ό,τι σας εκφράζει από τα παραπάνω και αφήστε τα σχόλιά σας από κάτω. Μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή σας ανά πάσα στιγμή. :)


edit: Ομολογώ οτι υπάρχει μια "στατιστική αδυναμία" στην ψηφοφορία: Υπάρχει η επιλογή "ναι, και να τα βλέπουν και οι επισκέπτες", ενώ μόνο στα μέλη επιτρέπεται να ψηφίζουν στα polls (για το λόγο του οτι διαφορετικά αλλοιώνεται πανεύκολα η ψηφοφορία). Συνεπώς η τελευταία επιλογή μάλλον φαίνεται οτι μπήκε καθαρά για τους τύπους... Άστοχο.

Re: Θέλετε να δημοσιεύονται οι βαθμοί στο internet?

3
Χμ... Αυτό σε πολλές περιπτώσεις είναι πολύ εύκολο, σε μερικές άλλες λίγο κουραστικό και σε κάποιες άλλες πολύ δύσκολο...

Πολύ εύκολο είναι όταν οι λίστες έχουν κατευθείαν μόνο τον αριθμό μητρώου.

Λίγο κουραστικό είναι όταν έχουμε τις λίστες μόνο σε φωτογραφία και περιέχονται και το ονοματεπώνυμο σε αυτές.

Πολύ δύσκολο είναι όταν δεν αναγράφονται στις λίστες οι αριθμοί μητρώου...

Πάντως μπορεί να γίνει και μου φαίνεται κι εμένα πιο σωστό αυτό που προτείνεις. :-)

Re: Θέλετε να δημοσιεύονται οι βαθμοί στο internet?

4
Αν όπως λες οι βαθμοί υπάρχουν σε φωτογραφία όπου περιέχονται και τα ονόματα είναι πολυ απλό αυτα να σβηστούνε με μια τροποποίηση ή αποκοπή της φωτο. Το αναφέρω γιατί έχω δει κάτι αντίστοιχο και σε άλλο forum. Τωρα για την τρίτη περίπτωση δεν έχω κάτι να προτείνω απλά από όσο θυμάμαι μόνο σε λίστες που βγαίνουν στο internet καμιά φορα δεν αναγράφεται ο αριθμός μητρώου και αυτές ούτως ή άλλως μπορούν να τις δουν όλοι.

Με την ευκαιρια σας εύχομαι και καλό καλοκαίρι!!!

Re: Θέλετε να δημοσιεύονται οι βαθμοί στο internet?

5
Μόλις το σκέφτηκα κι εγώ αυτό (οι απλές λύσεις καμιά φορά είναι οι πιο δύσκολες να τις σκεφτείς :-P). Ομολογώ οτι δεν το σκέφτηκα καθώς είχα στο μυαλό μου κάτι σε στυλ "δημιουργία λίστας" μέσω OCR (αναγνώρηση χαρακτήρων κειμένου από εικόνα) ώστε να είναι μαζεμένο. Έτσι πάντως όλα γίνονται. :-)

Re: Θέλετε να δημοσιεύονται οι βαθμοί στο internet?

6
Αποσύρω τη δημοσκόπηση από την κεντρική σελίδα, καθώς δεν φαίνεται να υπάρχει ενδιαφέρον...
Μέχρι αυτή τη στιγμή (σχεδόν δυο μήνες, έστω θερινούς, μετά την πρώτη ανάρτηση) έχουν ψηφίσει συνολικά 20 μέλη. Το 90% θέλει να δημοσιεύονται στο forum οι βαθμολογίες. Το 70% θέλει να δημοσιεύονται μόνο με πρόσβαση από τα μέλη του forum, ενώ το 20% θέλει να δημοσιεύονται ελεύθερα.
cron