Re: Διαφημίσεις σε forum

12
Αγαπητέ διαχειριστή,σε καμία περίπτωση δε θέλαμε να θίξουμε τη φήμη και την ακεραιότητα αυτού του σπουδαίου(κτλ. κτλ.) φόρουμ. Η ασπίδα του φόρουμ απέναντι στις διαφημίσεις στέκει ακλόνητη :razz:
Άλλωστε, το ίδιο πρόβλημα μου εμφανιζόταν και σε άλλες σελίδες αλλά το έλυσα!

1)Λοιπόν,για όσους αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα,προτείνω να τσεκάρουν τα add-ons( και δη τα extensions) του browser τους και να σβήσουν(disable or remove) όσα είναι άχρηστα.Στο πισί μου δούλεψε και τέρμα πια οι ενοχλητικές διαφημίσεις :D

2)Αν αυτό δεν πετύχει,μπορείτε να μπείτε σε αυτό το site--> http://text-enhance.com/#(που αποδεικνύει περίτρανα τις προσπάθειες των διαφημιστών να παρακάμψουν το Αdblock και ότι είμαστε κι εμείς θύματα :razz: ) και πατήσε το "OPT-OUT" που είναι στο κάτω μέρος της σελίδας[ αν και δεν ξέρω αν πραγματικά δουλεύει αυτό καθώς στο δικό μου pc σταμάτησαν αυτές οι διαφημίσεις μόλις έσβησα τα ανεπιθύμητα extensions(βλ. 1)]

3)Αν ούτε αυτό λύσει το πρόβλημα,μπορείτε να δοκιμάσετε αυτό το add-on-->Element Hiding Helper for Adblock Plus

4)Τίποτα από τα παραπάνω δεν έλυσε το πρόβλημα?Τότε,κάντε αυτό που πρότεινε ο Μάκης,έλεγχο για malware/spyware/adware

5)Προσπαθήσατε τα πάντα αλλά οι ενοχλητικές διαφημίσεις συνεχίζουν να εμφανίζονται?
Ε τότε,συμβιβαστείτε με το πρόβλημα :bleh:
"People don’t listen, they just wait for their turn to talk."
— Chuck Palahniuk

Re: Διαφημίσεις σε forum

14
Αν εννοείς "δεν αναγνωρίζεται καθόλου", νομίζω στα free hosting υπάρχει κάποια επιλογή για το αν θα φαίνονται ή όχι.
Γενικώς μπορείς να ρυθμίσεις τι πράγματα βλέπουν οι μηχανές αναζήτησης (bots). Στο phpBB πρέπει να ψάξει στην κατηγορία "permissions".

Κατά τα άλλα, εξαρτάται από την επισκεψιμότητα του site αλλά και φυσικά από το τι ψάχνεις στη μηχανή αναζήτησης. Αν βάζεις ολόκληρο το όνομα του site αλλά δεν βγαίνει στα αποτελέσματα, τότε υπάρχει θέμα! Επίσης, έχε υπ' όψιν σου, ότι οι μηχανές αναζήτησης έχουν έναν κάποιο χρόνο απόκρισης μέχρι να αρχειοθετήσουν το καινούργιο σου site ή να προσθέσουν το νέο σε αυτό περιεχόμενο.

Σχετικά με το σε ποια θέση εμφανίζεσαι: για το Google υποτίθεται μπορείς να κάνεις διάφορα κόλπα, αλλά γενικώς δεν το ξεγελάς εύκολα. Σίγουρα μπορείς να ζητήσεις κάποιες επί πληρωμή υπηρεσίες της Google (ή της Yahoo ή ή ή) που θα βάλουν το site σου σε περίοπτη θέση (αν έχεις δει κάποια "featured" που βγάζει καμιά φορά). Από εκεί και πέρα, εξαρτάται τι θες εσύ, πόσο σε νοιάζει να εμφανίζεται ψηλά, αν η φύση του site που έχεις φτιάξει σηκώνει να δίνεις και άλλα λεφτά για την κάλυψη υπηρεσιών πέρα των βασικών και αναγκαίων κτλ.

Το σίγουρο που μπορείς να κάνεις, είναι να γράψεις στον τίτλο και στην περιγραφή του site τις χαρακτηριστικότερες λέξεις-κλειδιά. Π.χ. εδώ ο τίτλος δεν είναι ούτε "forum", ούτε "chemeng". Είναι "ChemEng NTUA - forum Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ". Θα μπορούσε να είναι και κάτι πιο σύνθετο. Αν βάλεις στο Google "forum Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ" θα βγει πρώτο λόγω σχετικότητας και λόγω επισκεψιμότητας. Σημείωση: η αναζήτηση λαμβάνει ως κριτήριο και τα cookies. Συνεπώς, αν θες να ελέγξεις τι ακριβώς παίζει, καλό είναι να μπαίνεις π.χ. μέσω "private browsing" (στον firefox λέγεται έτσι).