Ποια κοινωνικά δίκτυα χρησιμοποιείτε;

1
Ποια κοινωνικά δίκτυα χρησιμοποιείτε (και ποια συνειδητά ΔΕΝ χρησιμοποιείτε) και γιατί; Νομίζω ότι υπάρχουν γρήγορες αλλαγές από γενιά σε γενιά και μάλλον κάποια από όσα χρησιμοποιούν οι νεότεροι προσωπικά δεν τα ξέρω καν.

Πόσο συχνά και για πόση ώρα χρησιμοποιείτε το καθένα; Τι περιεχόμενο θέλετε να βλέπετε και τι σας εκνευρίζει να βλέπετε σε αυτά;

Facebook; Twitter; LinkedIn; Google+/YouTube; Myspace; hi5; Instagram; Tumblr; Digg; (κάπου εδώ αρχίζω να μην είμαι σίγουρος πώς γράφεται το καθένα)

(btw, υπενθυμίζω ότι υπάρχει μια σελίδα για το forum στο facebook)

Re: Ποια κοινωνικά δίκτυα χρησιμοποιείτε;

2
LinkedIn, Google+, Tumbrl,we :heart: it

Δεν μου αρέσει το fb :bleh: γιατί είναι overrated, όταν υπάρχουν καλύτερα περιβάλλοντα σε μηχανές δικτύωσης.
MakisH έγραψε:Πόσο συχνά και για πόση ώρα χρησιμοποιείτε το καθένα;
Όχι πολύ συχνά. Ίσως περισσότερο το Tumblr και το Google+.
MakisH έγραψε:Τι περιεχόμενο θέλετε να βλέπετε και τι σας εκνευρίζει να βλέπετε σε αυτά;
Δε θέλω να βλέπω pics του τύπου "πορτρέτο ροφού" (αν καταλαβαίνετε τι εννοώ) κυρίως σε γυναικεία προφίλ. Τα στάτους του τύπου "που βρίσκεστε τώρα". Τα στάτους των σχέσεων(χήρος-στα 20 ας πούμε :tomato: ) κλπ.
Δε με ενοχλεί κάτι άλλο, μέχρι τώρα τουλάχιστον 8-)
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Ποια κοινωνικά δίκτυα χρησιμοποιείτε;

4
To Tumblr είναι κάτι σαν μικρογραφία blog( αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ο παραλληλισμός) στο οποίο ουσιαστικά ποστάρεις όπως ακριβώς σε ένα bloggspot (που σημαίνει ότι χρησιμοποιείς οποιουδήποτε τύπου πολυμέσα). Η επικοινωνία με άλλα άτομα γίνεται μέσω σχολίων που κάνεις (σε πρώτη φάση)
Το Tumblr διαθέτει διάφορες ρυθμίσεις αναφορικά με τα είδη των ποστ και τις επιλογές επεξεργασίας τους(στο οποίο θέμα δε θα μπω :razz: ) αλλά είναι ανάμεσα στις "επιλογές του λογαριασμού" του κάθε χρήστη. (Π.χ. που εμφανίζεται το miniblog , ποια η μορφή του, taggs, μαζικές κοινοποιήσεις, κοινότητες μελών κλπ).
Σε αυτό το σημείο πρέπει να σημειωθεί, ότι εφόσον δεν ποστάρεις δικό σου υλικό, μπορείς αρκετά εύκολα να εμπλακείς σε υποθέσεις πνευματικών δικαιωμάτων(γελοία εύκολα για να πω την αλήθεια).

Γενικά αυτά. Αν ρωτάς εμένα συγκεκριμένα, έχω miniblog για τη φωτογραφία και τα σκίτσα μου :razz:
Στο ίδιο μήκος κινείται και το weheartit( we :heart: it) ,με τη διαφορά ότι εκεί έχεις πορτοφόλιο και όχι μπλογκ.
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Ποια κοινωνικά δίκτυα χρησιμοποιείτε;

6
Όλα πάνω κάτω το ίδιο δεν κάνουν;;; :razz:
Η επιλογή είναι του καθενός ανάλογα με το τι ζητά ακριβώς( σε δυνατότητες, μορφή επικοινωνίας κλπ)
Όχι, δεν είναι το ίδιο με το twitter.
Ωστόσο βέβαια, εκτός από το "φαίνεσθαι" υπάρχουν πολλές διαφορές.(π.χ πολιτική απορρήτου, μορφή περιβάλλοντος και ορισμένες άλλες δυνατότητες(επεξεργασία πολυμέσων, πρόσθετα) κλπ).
Δεν τα αναφέρω όλα γιατί προφανώς θα γίνει σεντόνι το ποστ.
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone