Re: Otaku-συζήτηση

22
KiritoShu έγραψε:Το δικό μου τοπ 10 από άνιμε είναι το εξής

10. One Piece (φοβερό και τρομερό, όμως, ο Eichiro Oda πρέπει να πάρει απόφαση ότι δεν τραβάει άλλο και φοβαμαι ότι το τέλος θα είναι μεγάλη ξενερα)
9.Bleach (απλά έπρεπε να είχε σταματήσει ότι ξεμπερδεψαν με τον Aizen)
8. Monster (ως μάνγκα ίσως να το έβαζα και νούμερο 1 αλλά ως άνιμε εχανε)
7.Fairy Tail (αναμένω τη συνέχεια)
6. Yugioh GX (μιλάω καθαρά για την τρίτη σεζόν. Ήταν ώριμη και με σενάριο. Ασχετο που μετά την πήρε το 4kids και τη σκότωσε εν ψυχρω :cry: :cry: )
5. FMA Brotherhood (εκφραστηκα σε προηγούμενο ποστ)
4. Clannad After Story (ιεροσυλία ότι πάει πανω από FMA αλλά έχουμε και συναισθήματα)
3. Code Geass (Suzaku Kururugi ftw)
2. Death Note (χάνει την πρωτιά γιατί κάνει κοιλιά σε κάποιο σημείο)
1. Guilty Crown (Οι περισσότεροι το κράζουν, το κόψανε απότομα ΟΜΩΣ το επεισόδιο 19 απλά συμπληρώνει όλες τις ατέλειες και θεωρώ την πορεία Ouma Shu ολοκληρωμένη)
Συμφωνώ σε όλα (στα σχόλια, διότι την αρίθμηση θα την άλλαζα :bleh: ). Ιδίως το Bleach έπρεπε να είχε σταματήσει σε εκείνο το σημείο. Όλα τα άλλα τα έχω δει (FMA+Code Geass :heart: ), εκτός από Monster, Fairy Tail και Clannad, αν και μου είναι γνωστά.

Υποκλίνομαι για Guilty Crown στην πρώτη θέση!!! :clap: Απλά το λάτρεψα! (αν και η μόνη στην παρέα μου που το έβλεπε :( ) Πέθαινα κάθε εβδομάδα με κάθε καινούργιο επεισόδιο! Και η μουσική φανταστική! Το ίδιο studio έφτιαξε και την μουσική για το Attack on Titan παρεμπιπτόντως. :heart:

Re: Otaku-συζήτηση

23
Όλες οι ταινίες από το studio Ghibli (howl's moving castle, spirited away, my neighbour totoro κλπ) είναι πραγματικα έργα τέχνης! Εντωμεταξύ ο miyazaki ανακοίνωσε ότι αποσύρεται από την ενεργό παραγωγή ανιμε στο studio... :cry: :cry: :cry:

@Overspark: το attack on Titan φαίνεται ωραίο, τι θεματολογία έχει; παίζει και λίγο steampunk?
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Otaku-συζήτηση

24
Ναι οι ταινίες Ghibli είναι από τις καλύτερες ( έχω δει το Spirited Away 8 φορές και το ξαναβλέπω ευχαρίστως :flower: )

Το Attack on Titan μου άρεσε αρκετά. Κακά τα ψέματα, έχει γίνει σάλος με αυτό στην Αμερική κτλ. Steampunk θα το έλεγες λιιιίγο. Στην ουσία υπάρχουν γίγαντες που τρώνε κόσμο και η ανθρωπότητα προσπαθεί να επιβιώσει, και... θα κάνω spoiler αν συνεχίσω, δεν υπάρχει περίπτωση.

Ένα άλλο άνιμε που είδα πολύ παλιά και μου άρεσε (φέρνει και λίγο στο Guilty Crown) είναι το Persona Trinity Soul (εδώ το opening. To youtube το έχει διαγράψει) http://www.dailymotion.com/video/xsgmgo ... shortfilms
Μου άρεσε πολύ επειδή είμαι φαν της σειράς βιντεοπαιχνιδιών Persona, αλλά για κάποιον που δεν είναι σχετικός, μπορεί να φανεί μπερδεμένο.

Το top στην λίστα μου είναι το Shinsekai Yori. Δεν το αλλάζω με τίποτα. Απίστευτα ιδιαίτερο άνιμε, περίεργο, και κάπως... "κάπως". Έχει βασιστεί σε ένα βιβλίο. Είναι τόσο "κάπως" που ούτε opening δεν έχει! Αλλά έχει ωραία γραφικά, απίστευτη μουσική, πολύ μυστήριο, 3 timeskips μέσα σε 25 μόλις επεισόδια, αρκετό αίμα που δεν του φαίνεται οτί θα είχε λόγω του στυλ, και 2 υπέροχα endings. Το πρώτο εδώ: http://www.dailymotion.com/video/xxi3si ... dsub_music
(και τα επεισόδια 10, 18 και μετά είναι απλά :heart: )
Και επειδή δεν έχει opening, πάρτε και αυτό το video γιατί θα σκάσω αν δεν το μοιραστώ :giveup:

Re: Otaku-συζήτηση

25
αγαπημένο opening από anime και είχε βγει το 2007... πως περνάν τα χρόνια και δεν παίρνουμε χαμπάρι.. Κάθε τετάρτη περίμενα να βγει το γιαπωνεζικο επεισόδιο χωρίς υπότιτλους και σε χάλια ποιότητα για να πάρω χαμπάρι τι γίνεται μέσα από το οπτικό κομμάτι και μετά έβλεπα και την επόμενη μέρα το υποτιτλισμένο για να καταλάβω πλήρως τί έπαιζε.. Όχι σαν τώρα που σε λιγοτερο από πέντε ώρες έχουμε υποτιτλισμένο κάθε επεισόδιο από οποιοδήποτε άνιμε και σε 1080i... Αναμνήσεις
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Otaku-συζήτηση

27
KiritoShu έγραψε:Κάθε τετάρτη περίμενα να βγει το γιαπωνεζικο επεισόδιο χωρίς υπότιτλους και σε χάλια ποιότητα για να πάρω χαμπάρι τι γίνεται μέσα από το οπτικό κομμάτι και μετά έβλεπα και την επόμενη μέρα το υποτιτλισμένο για να καταλάβω πλήρως τί έπαιζε.. Όχι σαν τώρα που σε λιγοτερο από πέντε ώρες έχουμε υποτιτλισμένο κάθε επεισόδιο από οποιοδήποτε άνιμε και σε 1080i... Αναμνήσεις
ΑΥΤΟ.
Ακόμη το κάνω με όποιο άνιμε μου αρέσει πολύ και ας βγουν οι υπότιτλοι μετά από λίγες ώρες. :lol:
(Πάντως αν και το κανονικό yugi ήταν το πρώτο που είδα, το GX μου άρεσε πιο πολύ και το λάτρεψα. Οι χαρακτήρες ίσως ήταν αυτό που έκανε την διαφορά.)

Re: Otaku-συζήτηση

29
Δες τα OVAs του Hellsing Ultimate.. Είναι μακράν καλύτερα και ακολουθούν πιστά το Manga. (τελικά πήρες απόφαση να δεις κι άλλα anime ή απλά αναπολείς αυτά που είχες δει παλαιότερα?)
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα