Otaku-συζήτηση

1
Λοιπόν επειδή έχω καταλάβει ότι είμαστε πολλοί στο φόρουμ και μιας και έχουμε πιάσει όλα τα άσχετα, όμως εποικοδομητικά, θέματα ας ξεκινήσουμε και ένα thread για τα άνιμε. Γράψτε ό,τι θέλετε, προτείνετε άνιμε, πείτε τα πορσωπικά σας αγαπημενα κ.τ.λ. have fun :D
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Otaku-συζήτηση

3
Otaku (おたく/オタク?) is a Japanese term that refers to people with obsessive interests, commonly the anime and manga fandom.
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Otaku-συζήτηση

4
Κυριολεκτικά σημαίνει σπίτι αλλά στη slang εκδοχή στην Ιαπωνία είναι αυτός που ασχολείται τόσο πολύ με anime, manga κοκ σε σημείο που να μην βγαίνει από το σπίτι του. Ο όρος στις υπόλοιπες χώρες (πάλι με χρήση slang) σημαίνει απλά όσους ασχολούνται με την Ιαπωνία και ότι έχει σχέση με αυτή όπως τα anime...Κοινώς στην Ιαπωνία είναι ύβρις ενώ εκτός Ιαπωνίας είναι χόμπυ.
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Otaku-συζήτηση

5
I am sorry guys δεν έχω τη δική σας κατάρτιση στο θέμα, δεν ήξερα τον όρο ^^ Πάντως πιστεύω ότι θα έχει επιτυχία το θέμα(κρίνοντας από τα soundtrack) :T:
Jealousy is the fear or apprehension of superiority: envy our uneasiness under it.
-William Shenstone

Re: Otaku-συζήτηση

7
Όντως από τα καλύτερα άνιμε (για το brotherhood μιλάω παντα). Είναι στο τοπ 5 μου.. Στο πρώτο έφαγα μεγάλη ξενέρα από το σημείο που ξεκινά ανεξαρτητη ιστορία από το μάνγκα.. ήταν καταστροφική η στροφή που κάναν.. Σχετικά με το brotherhood δε μου άρεσε που το εκμεταλλεύτηκαν και βγάλαν ταινία μετα.. Κατα τα άλλα δεν του βρίσκω ψεγάδι 8-)

Λατρεύω τα openings από το συγκεκριμένο, και εδικά το 5ο
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Otaku-συζήτηση

9
Επίσης εξαιρετικό και καινούργιο είναι το attack on titan (shingeki no kyojin).
Σε αυτό ξεκίνησα αρχικά να βλέπω το anime, αλλά η πλοκή είναι τόσο καλή,
που σε κάποια φάση σταμάτησα το anime, και πέρασα στο manga για να προχωράω
πιο γρήγορα την ιστορία ! (ε και μετά ξαναξεκίνησα να βλέπω το anime :P ).
Πάρτε μια δόση από το πρώτο opening :
Chemical Engineers are the present day's Alchemists.

Re: Otaku-συζήτηση

10
Fullmetal Alchemist brotherhood συμφωνώ με τους προλαλησαντες.
Στο τοπ 5 μαζί με deathnote εννοείται. Εγώ είμαι πιο πολύ στο στυλ shoujo πάντως και ένα από τα αγαπημένα μου ( για κοριτσάκια αν θέλετε) είναι το Nana με επίσης καλό soundtrack κατά τη γνώμη μου κυρίως από την Olivia Lufkin(Αμερικανογιαπωνέζα).
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと