Δωρεά οργάνων

1
Στη νέα "ακαδημαϊκή ταυτότητα" θα μπορεί να γράφει κανείς (προαιρετικά) αλλεργίες και αν θέλει να γίνει δωρητής οργάνων.
Υποθέτω ότι ελάχιστοι θα συμπληρώσουν το σχετικό πεδίο. Ποια είναι όμως η άποψή σας για τη δωρεά οργάνων; Πώς βλέπετε το θέμα;

Re: Δωρεά οργάνων

2
Αρχικά μου φαίνεται πάρα πολύ παράξενο αυτό! :shock: (μα στην ταυτότητα!!). Γενικά, όμως, είμαι προσωπικά πολύ θετική στην δωρεά οργάνων! Αν πάθαινα κάτι θα ήθελα να μπορέσουν με τα οργανά μου να βελτιώσουν ή και να εξασφαλίσουν την ζωή τους άλλοι άνθρωποι. Είναι ένα δώρο ψυχής που συχνά οι άνθρωποι όταν πονάμε για συνανθρώπους μας δεν το σκεφτόμαστε, σίγουρα όμως αν ένας δικός μας άνθρωπος είχε ανάγκη θα θέλαμε να έχει κάποιος άλλος τη μεγαλοψυχία να το κάνει.

Re: Δωρεά οργάνων

3
Στη ταυτότητα όμως ?Όσον αφορά τη δώρηση οργάνων, αν θέλεις να είναι γνωστό σίγουρα θα πρέπει να το έχεις πει σε άτομα, ώστε αν συμβει κατι να πράξουν αναλόγως. Δεν μου φαίνεται λογικό. Για τις αλλεργίες πάλι ποιο τ νόημα? Φτάνει να τις ξέρεις εσύ και να προστατεύεσαι, άλλωστε και να τη γράψεις στη ταυτότητα δεν γλιτώνεις τίποτα, δεν πρόκειται όπου πηγαίνουμε να δείχνουμε το πάσο..
People who wish to analyze nature without using mathematics must settle for a reduced understanding

Re: Δωρεά οργάνων

4
Αρχικα θα 'θελα να πω οτι η φοιτιτικη ταυτοτητα ισως να μην ειναι και το καλυτερο μεσο για να περιεχονται τετοιες πληροφοριες αλλα απο την αλλη ειναι ενα θετικο μετρο εφοσον δεν υπαρχει αντιστοιχος σχεδιασμος για την ταυτοτηα/διπλωμα οδηγησης κλπ.(κοινως απο το ολοτελα καλη και η Παναγιωτενα).Απο κει και περα, μου φαινεται πολυ στενομυαλος ο τροπος με τον οποιο πολλοι συμφοιτητες προσεγγιζουν αυτο το θεμα.Στην ομαδα στο facebook μερικοι το διακωμωδουν κιολας και δεν καταλαβαινω το γιατι, να ειμαι ειλικρινης.Η Ελλαδα κατεχει απο τις χαμηλοτερες θεσεις στη σχετικη λιστα με τις δωρεες οργανων (και αν θυμαμαι καλα και στην αιμοδοσια) ενω μιλαμε για μια πραξη που δεν εχει κανενα ουσιαστικο αντικτυπο στον παθοντα και μπορει να σωσει με αυτο το τροπο 6-7 συνανθρωπους του, οι οποιοι περιμενουν εναγωνιως μοσχευματα για να ζησουν καποια χρονια παραπανω. Η δωρεα οργανων -κατα τη γνωμη μου φυσικα- θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικη και θεωρω τριτοκοσμικο οποιον ειναι καθετα αντιθετος με αυτην.Οσο για τις αλλεργιες που αναφερεις panos108, φυσικα και εξαρταται απο εσενα το να προστατευθεις αλλα πες οτι κατι συμβαινει και παθαινεις ενα σοβαρο αλλεργικο σοκ και δεν μπορεις να επικοινωνησεις.Κακο ειναι να υπαρχει μια καρτα πανω σου για να ξερει αυτος που θα σε περιθαλψει τι ακριβως εχεις παθει? Αυτα τα πραγματα πραγματικα μπορουν να σωσουν ζωες.

Re: Δωρεά οργάνων

5
Αν θέλετε διαβάστε στην ιστοσελίδα του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων κάποια πράγματα για τη δωρεά οργάνων. Επίσης ίσως σας ενδιαφέρει πρόσφατο άρθρο με τίτλο "Ζωή σε εννέα ανθρώπους έδωσε 59χρονη δωρητής οργάνων"

Δεν έχω καταλάβει το εξής: έστω ότι είσαι στην εντατική, σε βρίσκουν εγκεφαλικά νεκρό και χαρακτηρίζεσαι δυνητικός δωρητής οργάνων. Από εκεί και πέρα σου παίρνουν ό,τι χρειάζεται κάποιος εκείνη τη στιγμή ή σε "διαμελίζουν" κανονικότατα παίρνοντας ό,τι μπορεί να θεωρηθεί μελλοντικά χρήσιμο; Αφελής η απορία αλλά για χάρη της συζήτησης...

Πάντως τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι και τόσο άσκοπη η ερώτηση για δωρεά οργάνων στην ακαδημαϊκή ταυτότητα (με την έννοια του ότι αν είσαι δωρητής έχεις έτσι κι αλλιώς σχετική κάρτα). Με αυτόν τον τρόπο πετυχαίνουν περίπου 250 χιλιάδες νέοι άνθρωποι να το σκεφτούν έστω και για μια στιγμή. Μπορεί να μην το δηλώσουν τώρα αλλά υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να το δηλώσουν στο μέλλον. Μάλλον αυτό που μας κάνει να μην το σκεφτόμαστε είναι περισσότερο ότι δεν θέλουμε να σκεφτόμαστε την ιδέα του θανάτου.

Κατά τα άλλα ας μείνουμε στη γενικότερη συζήτηση για τη δωρεά οργάνων. Σχόλια για το ότι ζητούνται τέτοια στοιχεία στην ακαδημαϊκή ταυτότητα ας γίνουν στο σχετικό topic. :)

Re: Δωρεά οργάνων

6
Δεν έχω καταλάβει το εξής: έστω ότι είσαι στην εντατική, σε βρίσκουν εγκεφαλικά νεκρό και χαρακτηρίζεσαι δυνητικός δωρητής οργάνων. Από εκεί και πέρα σου παίρνουν ό,τι χρειάζεται κάποιος εκείνη τη στιγμή ή σε "διαμελίζουν" κανονικότατα παίρνοντας ό,τι μπορεί να θεωρηθεί μελλοντικά χρήσιμο; Αφελής η απορία αλλά για χάρη της συζήτησης...
Δεν το γνωριζω προσωπικα αλλα εφοσον τα οργανα εχουν πολυ μικρο χρονο ζωης και με δεδομενο οτι σιγουρα υπαρχουν ανθρωποι ανα τον κοσμο που εχουν αναγκη καποιο μερος η μελος πιθανολογω οτι η δευτερη περιπτωση ειναι η πιο πιθανη.
Πάντως τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι και τόσο άσκοπη η ερώτηση για δωρεά οργάνων στην ακαδημαϊκή ταυτότητα (με την έννοια του ότι αν είσαι δωρητής έχεις έτσι κι αλλιώς σχετική κάρτα). Με αυτόν τον τρόπο πετυχαίνουν περίπου 250 χιλιάδες νέοι άνθρωποι να το σκεφτούν έστω και για μια στιγμή. Μπορεί να μην το δηλώσουν τώρα αλλά υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να το δηλώσουν στο μέλλον. Μάλλον αυτό που μας κάνει να μην το σκεφτόμαστε είναι περισσότερο ότι δεν θέλουμε να σκεφτόμαστε την ιδέα του θανάτου
Αυτο νομιζω ειναι και το πιο σημαντικο σε αυτη την υποθεση.Μιλωντας για την δικη μου περιπτωση, ενω το ειχα στο πισω μερος του μυαλου μου συνεχεια,δεν ετυχε να μπω στην διαδικασια να δηλωσω δοτης κυριως γιατι δεν το βρηκα ποτε μπροστα μου.Τελικα, καποια στιγμη που πηγα για αιμοδοσια μου εδωσαν μια καρτα.Υπαρχει ομως πολυς κοσμος που ισως δεν το βρει μπροστα του ποτε και το αφησει να υπαρχει σαν ιδεα.Επισης,καλως η κακως, οι νεοι ειναι οι καλυτεροι υποψηφιοι για δοτες καθως ενα νεο και υγιες σωμα ειναι σε τεραστιο ποσοστο χρησιμοποιησιμο, ποσο μαλλον σε μια χωρα σαν τη δικη μας που δυστυχως σκοτωνονται χιλιαδες νεοι στους δρομους καθε χρονο.

Re: Δωρεά οργάνων

7
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι προσφέρει το να αναφέρει μια φοιτητική κάρτα πάνω οτι είσαι δωρητής οργάνων. Πέραν του ότι δε νομίζω πως αυτό είναι δεσμευτικό, καθώς για να δηλωθείς δωρητής οργάνων πρέπει να ακολουθήσεις άλλη διαδικασία, τη θεωρώ πλήρως άχρηστη πληροφορία. Η ομάδα αίματος θα ήταν πολύ χρηστικότερη.
Αν θες μετά το θάνατο σου να δωρίσεις τα όργανα σου ενημερώνεις κάποιους πολύ κοντινούς σου για την πρόθεσή σου. Να ξέρει η μάνα σου, ή ο πατέρας σου ή ο αδερφός σου οτι είσαι υπέρ αυτής της ιδέας και θα ήθελες να το κάνεις. Ή διαφορετικά δηλώσου στο εθνικό μητρώο δωρητών και αν αποδημήσεις εν τόπο χλοερό ανοίγει ο φάκελος και τα όργανα σου διατίθονται. Δε καταλαβαίνω τη θέση έχει αυτό το πράμα που είναι καθαρά προσωπικό σε μια, επαναλαμβάνω, φοιτητική κάρτα.

@Poisonblack
Τριτοκοσμικό κατά τη γνώμη μου είναι να υποχρεώνεις ανθρώπους να γίνονται ανακυκλώσιμα υλικά χωρίς την θέληση τους. Ο καθένας μπορεί να εκλογικεύει τη δωρεά οργάνων με όποιον τρόπο θέλει αλλά δε μπορεί σε καμία περίπτωση να αποφασίζει για το πως θα διαθέσει το σώμα ενός συνανθρώπου του. Άσε που διαφωνώ και αυτό που λές για το οτι θα σε κινητοποιήσει η κάρτα. Δεν είναι διαφημιστικό έντυπο, φοιτητικό εργαλείο είναι.

@MakisH

Πολύ Ντέξτερ βλέπεις :bleh:
Ψυγειάκι κατευθείαν όλα πάνε. Και αυτό που λέει η Poisonblack ισχύει, η ζήτηση είναι μεγάλη και όλα τα όργανα φεύγουν σχετικά γρήγορα.

Άσχετο αλλά με τη πρόοδο των βλαστοκυττάρων λογικά σε καμιά δεκαριά χρόνια δεν θα έχει νόημα αυτή η συζήτηση.
Θα χορέψετε ...

Re: Δωρεά οργάνων

8
Να πω κι εγώ κάτι, μιας και κανείς σας δεν το ανέφερε...
Είμαι υπέρ της δωρεάς οργάνων, αλλά ποιος μου εγγυάται ότι ο τρόπος που λειτουργεί το σύστημα δεν είναι "σαπιος" ?
Εννοώ, ποιος μου εγγυάται ότι δε θα με ξεκανουν πριν την ώρα μου επειδή κάποιος γιατρός λαδωθηκε από κάποιον ματσωμενο?
Και μη μου πείτε ότι είναι απίθανο!
Σόρρυ για το "βαρύ πειραιώτικο" στυλ, αλλά νομίζω καταλάβατε τι λέω.

Re: Δωρεά οργάνων

9
Δεν μπορώ να πω ότι δεν το σκέφτηκα, ωστόσο λες ότι είναι πιθανότερο να κάνεις πολύ μεγάλο καλό σε κάποιους συνανθρώπους σου παρά να βρεθεί ο λαδωμένος γιατρός και ο ματσωμένος με την ανάγκη. Σίγουρα θα μπορούσαν να γραφτούν πολλά βιβλία/κόμιξ/ταινίες με τέτοιο θέμα πάντως. Για την πραγματικότητα απλώς δεν γνωρίζω.

@GK1992: Παραλείπω τα περί σκοπιμότητας αναγραφής στην κάρτα (στο σχετικό topic παρακαλώ). Κατά τα άλλα δεν χρειάζεται να είναι διαφημιστικό έντυπο. Βλέπεις ότι με αφορμή αυτό ήδη 6 άτομα συζητάνε σε αυτό το topic και πολλοί άλλοι διαβάζουν. Τη δουλειά του την κάνει, ευαισθητοποιεί καθώς σου "πετάει το θέμα μπροστά στα μάτια". Εύστοχο αυτό με τα βλαστοκύτταρα αν και μάλλον θα είναι πανάκριβα τα αντίστοιχα όργανα για πάρα πολλά χρόνια ακόμα. Υποθέτω δηλαδή...

Re: Δωρεά οργάνων

10
@DionKost: αν και δεν είμαι ειδήμων, νομίζω γνωρίζεις πολύ καλά για τέτοια κυκλώματα. δεν είναι απαραίτητο να ξεκάνουν τους δωρητες. όποιος βρεθει στο λάθος μερς τη λαθος ώρα είναι πιθανός "δότης" εν αγνοία του. νομίζω η συζήτηση δε στόχευε σε αυτό, αλλά στο τι είθισται...
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One