Re: Καπως ενδιαφερον... Ιστορίες χημικού μυστηρίου...

12
maritina έγραψε:Μια αντλία ήταν συνδεδεμένη σε σωλήνα στο κάτω μέρος του φορτηγού, και ο συμπυκνωμένος χυμός μεταφερόταν σε μια δεξαμενή μέχρι που στην αντλία γινόταν αναρροφηση αέρα κατά την αποσύνδεση της αντλίας.
Τα φορτηγά λέει ότι αποστειρώνονται αλλά μου φαίνεται ότι το πιθανότερο είναι να εννοεί ότι αποστειρώνεται το εσωτερικό της δεξαμενής και όχι το γύρω γύρω φορτηγό...Οπότε...Μπορεί να έχουν κάνει φωλιά στην σωλήνα τα μικρόβια :o :o :o
ΚΩ.ΜΗΤ.Η.Σ και στους Χημικους Μηχανικους!

Δύο Φράσεις Προκαλούν Αληθινό Τρόμο: ''Κάναμε ό,τι μπορούσαμε..'' και ''ο Βύντρα Σεντράρει! :o ''

Re: Καπως ενδιαφερον...

13
Το λούζουν το φορτηγό για να το καθαρίσουν από τη σκόνη... :P
Υποθέτω η απολύμανση γίνεται περνώντας ατμό μέσα από τον σωλήνα εξόδου της δεξαμενής. Δε νομίζω να είναι θέμα μικροβιακού φορτίου, θα είχαν έναν στοιχειώδη ποιοτικό έλεγχο, τρόφιμα είναι!

Ενδιαφέρον έχει πάντως γενικότερα αυτό με τα μικρόβια, αν ήταν ευνοϊκές οι συνθήκες. Τι ποσότητα άραγε θα μεταβολιζόταν και θα διέφευγε ως αέριο;

(μα δεν σας αρέσει η εκδοχή με τον πάγο; :weep: )

Re: Καπως ενδιαφερον...

14
Απο τη στιγμή που λέει "αποστειρωμένο" δε νομίζω να παίζει μικροβιακό φορτίο.
Βασικά ο χυμός είναι συμπυκνωμένος και σε κονσέρβα, πηχτός δηλαδή.
Όταν γίνεται η άντληση απο το φορτηγό στη δεξαμενή μάλλον λόγω διαφοράς πίεσης της αντλίας ή και θερμοκρασίας απο φορτηγό σε δεξαμενή (παίζει και μια αναρρόφηση), σχηματίζεται συμπύκνωμα του συμπυκνώματος (doing!) στα τοιχώματα.
Ο μηχανικός που λογικά θα δοκίμασε τον χυμό στην αρχή στη Φλόριντα μόλις δοκιμάζει στο σπίτι τον βρίσκει πιο αραιωμένο.
Αντίθετα όταν τα φορτηγά γυρνάνε στη βιομηχανία και εκπλένονται για επόμενη παρτίδα, τα βιομηχανικά απόβλητα έχουν μεγάλη συγκέντρωση του συμπυκνώματος του συμπυκνωμένου χυμού και το σάκχαρο των κροκοδείλων εκτοξεύεται :P.
Θα χορέψετε ...

Re: Καπως ενδιαφερον...

15
GK1992 έγραψε: βιομηχανικά απόβλητα έχουν μεγάλη συγκέντρωση του συμπυκνώματος του συμπυκνωμένου χυμού και το σάκχαρο των κροκοδείλων εκτοξεύεται :P.
Χωρις :razz: ! Ειναι σοβαρη εξηγηση γιατι ψοφανε οι κροκοδειλοι! (εκτος αν το βαζει για αντιπερισπασμο)
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Καπως ενδιαφερον...

19
GK1992 έγραψε:Απο τη στιγμή που λέει "αποστειρωμένο" δε νομίζω να παίζει μικροβιακό φορτίο.
Βασικά ο χυμός είναι συμπυκνωμένος και σε κονσέρβα, πηχτός δηλαδή.
Όταν γίνεται η άντληση απο το φορτηγό στη δεξαμενή μάλλον λόγω διαφοράς πίεσης της αντλίας ή και θερμοκρασίας απο φορτηγό σε δεξαμενή (παίζει και μια αναρρόφηση), σχηματίζεται συμπύκνωμα του συμπυκνώματος (doing!) στα τοιχώματα.
Ο μηχανικός που λογικά θα δοκίμασε τον χυμό στην αρχή στη Φλόριντα μόλις δοκιμάζει στο σπίτι τον βρίσκει πιο αραιωμένο.
Αντίθετα όταν τα φορτηγά γυρνάνε στη βιομηχανία και εκπλένονται για επόμενη παρτίδα, τα βιομηχανικά απόβλητα έχουν μεγάλη συγκέντρωση του συμπυκνώματος του συμπυκνωμένου χυμού και το σάκχαρο των κροκοδείλων εκτοξεύεται :P.

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ το βρήκες!!!! Αυτό είναι ακριβώς! :clap:

Τώρα το δωράκι... σκεφτόμουν για κανά γλυκό (ω τι ειρωνία) αλλά δεν ξέρω αν θα σ αρέσει αγαπητέ GK!

Σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε είχε πολύ πλάκα! :heart: