Re: Ποιο είναι το πιο παράξενο πράγμα στο οποίο πιστεύετε;

11
Καλησπέρα και απο εμενα παιδες. Το πιο παραξενο πραγμα στο οποιο πιστευω ειναι στα πνευματα, δαίμονες κ.τ.λ Αν και σε πολλα αλλα θεματα επικρατεί η τετράγωνη λογικη στο συγκεκριμένο δεν .... :P :P
Let all of your memories burn in the fire of oblivion
Let all of your regrets burn in the fire of redemption

Re: Ποιο είναι το πιο παράξενο πράγμα στο οποίο πιστεύετε;

12
Νίκο έχουμε τον ίδιο χαρακτήρα! :lol:

Εγώ, για όποιον δεν το ξέρει ήδη, πιστεύω στη δυνατότητα δημιουργίας της φιλοσοφικής λίθου. Και σκοπεύω να προσπαθήσω πραγματικά για να βρω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ για το θέμα. Άντε, κοροϊδέψτε ελεύθερα.. :D
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years

Re: Ποιο είναι το πιο παράξενο πράγμα στο οποίο πιστεύετε;

13
Άντε, να πω κι εγώ κάτι λίγο περισσότερο on topic (Νίκο δεν σχολιάζω άλλο :P )...

Είμαι αγράμματος ως προς το θέμα, δεν έχω διαβάσει σχετικά, αλλά πιστεύω ότι ο Θεός "δεν παίζει ζάρια". Πιστεύω ότι όλα στον κόσμο είναι αιτιοκρατικά, απλώς δημιουργείται ένα τόσο περίπλοκο σύστημα, που τελικά δεν μπορούμε να το μελετήσουμε. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να μου πείτε "άρα δεν υπάρχει και Θεός". Αυτόν τον κρατάω για να αποφύγω να προσεγγίσω το θέμα της αρχής και του τέλους του χρόνου, το έξω από τη γη, έξω από το γαλαξία, έξω από το σύμπαν κτλ.

Δηλαδή πιστεύω ότι, αν γνωρίζαμε επακριβώς τα θεμελιωδέστερα θεμέλια της ύλης (που κάπου εκεί αρχίζω να σκέφτομαι μήπως τελικά όλα είναι ενέργεια, ακόμα και η ύλη, αν και αυτό το πρωτοσκέφτηκα μόλις πριν λίγο), πώς αυτά αλληλεπιδρούν και τι ακριβώς έχει συμβεί μέχρι τότε (εξαιρετικά ιδανικές και θεωρητικές καταστάσεις), τότε θα μπορούσαμε να προβλέψουμε επακριβώς το τι θα συμβεί σε άπειρο χρόνο. Φυσικά με ιδανικούς υπολογιστές που δεν πρόκειται ποτέ να φτιάξουμε και με μαθηματικά που δεν πρόκειται ποτέ να επινοήσουμε.

Κάποτε είχε τύχει να θέσω αυτή την ιδέα στον κ. Καραντώνη (αν και εντελώς στο πόδι, στο διάδρομο συγκεκριμένα μετά το τελευταίο μάθημα μαζί του) και μου είχε εξηγήσει πού κάνω λάθος. Όμως είμαι τόσο αγράμματος που ποτέ δεν κατάλαβα... :( Μίλησε λίγο περί χάους κτλ.

Πάντως όλα αυτά γίνονται συχνά αντικείμενο παραεπιστημών και αυτό με εκνευρίζει γιατί είναι μια τόσο ωραία θεωρία και την συνδέουν με πνεύματα, δαίμονες και λοιπές "ανοησίες" :P :P :P

Επίσης πιστεύω πάρα πολύ οτι υπάρχει ένας γενικός νόμος της φυσικής για όλα τα πεδία δυνάμεων (αλλά αυτό δεν φαντάζει και τόσο παράξενο).

Re: Ποιο είναι το πιο παράξενο πράγμα στο οποίο πιστεύετε;

14
Εξωγηινοι! Οχι τις βλακειες με τα UFO και τις απαγωγες και τα crop circles, απλα εκει που ολοι οι σοβαροι επιστημονες λενε οτι μπορει να υπαρχουν, εγω αδυνατω πληρως να πιστεψω οτι ειμαστε μονοι!Οπως λεει και ο Carl Sagan:"Θα ηταν τρομερη σπαταλη χωρου αν ειμαστε μονοι στο συμπαν"(αν και μπορει να ισχυει αυτο viewtopic.php?f=37&t=31&start=10#p1695 )
MakisH έγραψε: Επίσης πιστεύω πάρα πολύ οτι υπάρχει ένας γενικός νόμος της φυσικής για όλα τα πεδία δυνάμεων (αλλά αυτό δεν φαντάζει και τόσο παράξενο).
Καθολου παραξενο για την ακριβεια
johnanto έγραψε: Εγώ, για όποιον δεν το ξέρει ήδη, πιστεύω στη δυνατότητα δημιουργίας της φιλοσοφικής λίθου. Και σκοπεύω να προσπαθήσω πραγματικά για να βρω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ για το θέμα. Άντε, κοροϊδέψτε ελεύθερα.. :D
Μπορεις να κοιταξεις μια απο τις μοντερνες φιλοσοφικους λιθους: την ψυχρη συντηξη!(που παραγει και χρυσαφι, μεταξυ αλλων)
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move.
-The Hitchhiker's Guide to the galaxy

Re: Ποιο είναι το πιο παράξενο πράγμα στο οποίο πιστεύετε;

15
Σχετικά με την καθολικότητα των φυσικών νόμων, διάβασα πρόσφατα(ελπίζω όχι εδώ για να μην ρεζιλευτώ) ότι κάποιοι ισχυρίζονται ότι οι φυσικές σταθερές μεταβάλλονται, έστω και λίγο, ανάλογα με το χώρο και το χρόνο(Αν βρω το άρθρο θα το παραθέσω με edit). Ελπίζω η προσπάθεια για την θεμελίωση της ισχύος των φυσικών νόμων να μην έχει την ίδια κατάληξη με τη θεμελίωση της μαθηματικής λογικής και την απόδειξη των πάντων. :)

Όντως Μάκη, τέτοιοι υπολογιστές και τέτοια μαθηματικά αμφιβάλλω αν θα υπάρξουν..

Για τη φιλοσοφική λίθο με ενδιαφέρει και η δεύτερη ιδιότητα που της αναγνωρίζεται στα πλαίσια του μύθου, η αιώνια ζωή. Ο χρυσός είναι πολύ ντεμοντέ(άν και ακόμα δεν μπορούμε να τον παράγουμε χωρίς κατανάλωση ασύμφορα πολλής ενέργειας από όσο ξέρω)

edit: Η ψυχρή σύντηξη δεν είναι πλήρως αναγνωρισμένη, έτσι δεν είναι; Άμα θέλουμε την πιστεύουμε και αυτήν.

Ακόμη στους εξωγήινους πιστεύω κι εγώ, η πιθανότητα να υπάρχουν μου φαίνεται μεγάλη. Α, και ο Θεός υπάρχει. Σίγουρα.
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years

Re: Ποιο είναι το πιο παράξενο πράγμα στο οποίο πιστεύετε;

16
Και να τον παρήγαγες, θα έριχνες την τιμή του αν το έκανες σε μεγάλες ποσότητες, οπότε άδικος κόπος αν τον ήθελες για χρήματα...

Κάτι άλλο που πιστεύω, είναι οτι είναι πολύ αυθαίρετες οι διάφορες σταθερές που υπεισέρχονται στις διάφορες μαθηματικές εκφράσεις φυσικών νόμων. Πιστεύω οτι πρέπει να συνδέονται μεταξύ τους και με κάτι πολύ πιο απλό. Αν υπάρχει γενικός νόμος, τότε θα πρέπει να είναι τόσο απλός όσο η ευκλείδεια γεωμετρία.

Re: Ποιο είναι το πιο παράξενο πράγμα στο οποίο πιστεύετε;

17
Θα τον διοχέτευες στην αγορά σταδιακά. Θα έβγαζες χρήματα και ξαφνικά θα τον έκανες τόσο κοινό που όλοι όσοι τον έιχαν αγοράσει θα έμπαιναν μέσα. Εσύ πάλι θα είχες στα χέρια σου τα χρήματα τους. :lol:

Ορίστε το άρθρο για τη μη ισχύ των φυσικών νόμων σε όλη την έκταση του σύμπαντος: http://www.alfavita.gr/artro.php?id=9216

Να και κάτι για την σύντηξη: http://www.alfavita.gr/artro.php?id=5273 Ωραία η επιστήμη γαμώτο.. :oops:
I'll try to forget you
And I know that I will
In a thousand years