Re: Otaku-συζήτηση

31
Λοιπόν οι προτάσεις μου για anime την σαιζόν Άνοιξη 2014.

Για τη λίστα: Δεν είναι με σειρά προτεραιότητας.
Για τις προτάσεις: Είναι 100% υποκειμενικές. Κάθε σαιζόν αρχίζω να βλέπω όσα μου προκαλούν ενδιαφέρον από τις διαφημίσεις και όσα δε μου αρέσουν τα παρατάω στην πορεία. Έχω δει το πρώτο επεισόδιο όλων των παρακάτω, και ορισμένων και το δεύτερο, και δεν τα έχω παρατήσει.
Θα γράψω και μια γραμμή για το καθένα (και ποια αλλά anime μου θυμίζει) , οποίος θέλει κάτι παραπάνω ρωτάει εδώ ή με πμ.

1. Brynhildr in the Darkness.
Κάπως σαν το Another, μυστήριο-μεταφυσικό;
2. Kindaichi Case Files R
Μέτριο αλλά υποφέρεται, detective stories κι έτσι.
3. Mahouka Koukou no Rettousei *
Μάλλον θα είναι καλό, μου θυμίζει λίγο guilty crown (Shu-kun για σένα είναι αυτό), καλό σχέδιο/soundtrack.
4. Captain Earth
Άλλο ένα mecha, θυμίζει όλα τα αλλά mecha. Γι αυτό λένε καλά λόγια αλλά δεν ξέρω, θα δείξει..
5. Blade and Soul *
Πολύ καλό, βασισμένο σε MMORPG των δημιουργών του Lineage 2, τέλειο σχέδιο.
6. No Game No Life
Θυμίζει Mirai Nikki και.. δεν ξέρω, πολύ χρωματιστό σχέδιο που κουράζει στο μάτι, αλλά κατά τα άλλα οκ.
7. Hitsugi no Chaika
Για να δούμε πως θα πάει αυτό
8. Black Bullet *
Shingeki no Kyojin στο μέλλον, φυσικά όχι ανάλογου επιπέδου - προς το παρόν.
9. Mangaka-san to Assistant-san
13' αστείο anime, να μείνει μεταξύ μας η πρόταση αυτή

10. Fairy Tail S2. *
Αρχίστε το τώρα, κι ας άρχισε μόλις η 2η σαιζόν. Μόνο 177 επεισόδια για να το προλάβετε.

Λίστα με τα anime κάθε σαιζόν και περιλήψεις τους, πολύ χρήσιμο για λήψη αποφάσεων και προγραμματισμό.
AniChart.net

Site από το οποίο κατεβάζω τα anime γενικά σε ο,τι ποιότητα θέλει κανείς, με ανέβασμα αμέσως μετά την ολοκλήρωση επίσημης μετάφρασης. Έχει πρόγραμμα με το ποτέ να τα περιμένετε και android app για να το παρακολουθείτε, να σας λέει ποια βγαίνουν, ακόμη και να τα κατεβάζετε στο WiFi που είστε τρώγοντας το bandwidth και να τα βλέπετε στο δρόμο ή στο σπίτι συνδέοντας το smartphone :-P
Horriblesubs.info

@Keiner: Shingeki no Kyojin. Το έχει στο site, ξέρεις τι να κανείς.

Edit: προστέθηκε αστεράκι στα πιο στανταρακια
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 007 την Δευ 14 Απρ 2014, 10:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Kuchiki Byakuya

Re: Otaku-συζήτηση

32
4. Captain Earth
Άλλο ένα mecha, θυμίζει όλα τα αλλά mecha. Γι αυτό λένε καλά λόγια αλλά δεν ξέρω, θα δείξει..
Τα 2 πρώτα επεισόδια έδειξαν ότι αξίζει! Άλλωστε τί είναι μία σεζόν χωρίς ένα τουλάχιστον mecha?

Υ.Γ. Από την προηγούμενη σεζόν αρκετά καλό mecha απεδείχθη το Buddy Complex, και αναμένω τη δεύτερη σεζόν του, όποτε βγει αυτή... Δεν ξέρω τι πάθαν και έχουν βαλθεί να βγάζουν άνιμε με περίπου 12-13 επεισόδια και με ανοιχτό το ενδεχόμενο να συνεχιστούν στο μέλλον...
9. Mangaka-san to Assistant-san
13' αστείο anime, να μείνει μεταξύ μας η πρόταση αυτή
όχι.. απλά όχι.. πήγα να το ξεκινήσω θεωρώντας ότι θα είναι κάτι σε στυλ bakuman και βγήκε να μην πω τι, και το παράτησα στα 10 λεπτά... ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΙΤΕ!!!!! Δείτε καλύτερα highschool of the dead...

Υ.Γ. κατέβασα Atelier Escha & Logy ~Tasogare no Sora no Renkinjutsushi~ και Sidonia no Kishi με την ελπίδα ότι θα βλέπονται..
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Otaku-συζήτηση

33
KiritoShu έγραψε:
4. Captain Earth
Άλλο ένα mecha, θυμίζει όλα τα αλλά mecha. Γι αυτό λένε καλά λόγια αλλά δεν ξέρω, θα δείξει..
Τα 2 πρώτα επεισόδια έδειξαν ότι αξίζει! Άλλωστε τί είναι μία σεζόν χωρίς ένα τουλάχιστον mecha?

Υ.Γ. Από την προηγούμενη σεζόν αρκετά καλό mecha απεδείχθη το Buddy Complex, και αναμένω τη δεύτερη σεζόν του, όποτε βγει αυτή... Δεν ξέρω τι πάθαν και έχουν βαλθεί να βγάζουν άνιμε με περίπου 12-13 επεισόδια και με ανοιχτό το ενδεχόμενο να συνεχιστούν στο μέλλον...
9. Mangaka-san to Assistant-san
13' αστείο anime, να μείνει μεταξύ μας η πρόταση αυτή
όχι.. απλά όχι.. πήγα να το ξεκινήσω θεωρώντας ότι θα είναι κάτι σε στυλ bakuman και βγήκε να μην πω τι, και το παράτησα στα 10 λεπτά... ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΙΤΕ!!!!! Δείτε καλύτερα highschool of the dead...

Υ.Γ. κατέβασα Atelier Escha & Logy ~Tasogare no Sora no Renkinjutsushi~ και Sidonia no Kishi με την ελπίδα ότι θα βλέπονται..
Χαχαχα σε στυλ Bakuman - όχι κύριε, η ποιότητα δεν έχει θέση σε αυτό εδώ το anime. Δεν προσπάθησα να παραπλανήσω όμως, είδες.
Έχω ένα κανόνα. Δεν βλέπω anime που έχουν στον τίτλο αυτό το σύμβολο ~. Ή μάλλον .- (τέλεια και παύλα)
To Sidonia no Kishi σκόπευα να το δω αλλά άκουσα ότι έχει ιδιαίτερο σχέδιο και δε μου πολυαρεσουν αυτά.. Φαντάζομαι για κάποιον που έχει δει το Ao Hana (έτσι δεν λεγόταν; ) μπορεί να είναι οκ.. Πάντως λογικά θα έχει καλό στορυ.. Σαν δήθεν Suisei no Gargantia..
Ανιερος πόλεμος σε μια σειρά ποιότητας όπως το Highschool of the Dead. Αίσχος.
Kuchiki Byakuya

Re: Otaku-συζήτηση

34
Φαντάζομαι για κάποιον που έχει δει το Ao Hana (έτσι δεν λεγόταν;) μπορεί να είναι οκ.
Αν θες να πεις Ano Hana, δεν καταλαβαίνω το point σου.. Μια χαρά σχέδιο είχε.. τεσπα.. πάω να δω αυτά που κατέβασα για να μπορώ να δω αν προτείνω, όντως, τα δύο τελευταία και να σκεφτώ επιχειρήματα για να πείσω τον κόσμο να έχει σε εκτίμηση τα mecha που όλοι κατά βάθος αγαπάμε...

edit: Αγαπάμε highschool of the dead
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Otaku-συζήτηση

35
KiritoShu έγραψε:
Φαντάζομαι για κάποιον που έχει δει το Ao Hana (έτσι δεν λεγόταν;) μπορεί να είναι οκ.
Αν θες να πεις Ano Hana, δεν καταλαβαίνω το point σου.. Μια χαρά σχέδιο είχε.. τεσπα.. πάω να δω αυτά που κατέβασα για να μπορώ να δω αν προτείνω, όντως, τα δύο τελευταία και να σκεφτώ επιχειρήματα για να πείσω τον κόσμο να έχει σε εκτίμηση τα mecha που όλοι κατά βάθος αγαπάμε...

edit: Αγαπάμε highschool of the dead
Ano hana, αυτός είσαι. Πολύ ιδιαίτερο σχέδιο, εκτός αν το μπερδευω. Σωστά, το λουλούδι δεν ήταν μπλε, τι Ao Hana λέω.. :-D κι εγώ τα αγαπώ τα mecha αλλά όχι όλα, κυρίως το Gurren Lagann και μετά βλέπουμε.. Και φυσικά Highschool of the Dead (ελεος)
Kuchiki Byakuya

Re: Otaku-συζήτηση

36
Εικόνα
edit: οποιος έχει άποψη επί της ερώτησης ας την εκφέρει κιόλας... Προσωπικά ίσως θα έτεινα λίγο παραπάνω στο Bleach...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Otaku-συζήτηση

37
Αυτή τη σαιζόν βλέπω μόνο το Sidonia No Kishi. Απο στόρυ είναι πολύ καλό μπορώ να πω. Έριξα και μια ματιά στο μανγκα και φαίνεται πολλά υποσχόμενο!

Το στυλ βασικά δεν με πειράζει καθόλου. *ίσα ίσα που το θεωρώ refreshing σε σχέση με όσα έχω συνηθίσει μέχρι τώρα*

Έριξα και μία ματιά στα πρώτα επεισόδια των παρακάτω: Black Bullet, Brynhildr in the Darkness, Mekaku City Actors. Δεν ξέρω αν θα συνεχίσω. Έχει παρακολουθήσει κάποιος τα δύο πρώτα μέχρι στιγμής? Λένε κάτι τα επόμενα επεισόδιά τους?

/αααα και το Blade and Soul σκέφτομαι να δω επειδή ξέρω το παιχνίδι :bleh: Το αφήνω για όταν τελειώσει το άνιμε, για να το κάνω marathon :whistle: /

@007:
To Mahouka Koukou no Rettousei θυμίζει Guilty Crown??? :o ΠΟΥ??? ΠΩΣ ΜΟΥ ΞΕΦΥΓΕ ΑΥΤΟ? παω να το δω αργότερα!

PS: πολλά mecha πάντως αυτή τη σαιζόν ή μου φαίνεται?

Re: Otaku-συζήτηση

38
KiritoShu έγραψε:
Εικόνα
edit: οποιος έχει άποψη επί της ερώτησης ας την εκφέρει κιόλας... Προσωπικά ίσως θα έτεινα λίγο παραπάνω στο Bleach...
Naruto με τα χίλια. :giveup:

//θεωρώ πως το Bleach πήγαινε απο το κακό στο χειρότερο τους προηγούμενους μήνες. Τώρα το σώζει λίγο ο Kenpachi και αυτός ο τύπος με τα όνειρα. Αλλά μετά φοβάμαι πως θα ξαναρχίσει το αναμασημένο φαγητό και στόρυ: μάχη, κακός νικάει, καλός κάνει level up, καλός νικάει, κακός κάνει level up, καλός χάνει, Ichigo τον σώζει.

:no:

Re: Otaku-συζήτηση

39
Ξεκίνησα το mahouka μόλις ενημερώθηκα ότι παρομοιάζεται με guilty grown... Δε θα έλεγα ότι το θυμίζει ιδιαίτερα.. Ίσως να έχει κάποια στοιχεία.. Προς το παρόν δεν με έχει ενθουσιάσει, καθώς δεν έχει μπει ακόμα στο ψητό να καταλάβουμε τι μέλλει γενέσθαι..

Σχετικά με το naruto vs bleach, το θέμα μου με το πρώτο είναι ότι δε μου άρεσε καθόλου το concept που επανέφερε τους πάντες στη "ζωή".. Όταν κάποιος πεθαίνει άστον να πεθάνει να ηρεμήσουμε. Τώρα με το bleach είχα φάει μεγάλη ξενερα όταν συνέχισε αφότου ηττήθηκε ο aizen, όμως, διαβάζοντας το manga αυτές τις μέρες από το chapter που σταμάτησε το anime και μετά, μπορώ να πω ότι το ενδιαφέρον μου ανανεώθηκε ιδιαίτερα. Θυμίζει το concept με τους Quincy το χαμό που είχε γίνει τα arrancar, το οποίο παραδόξως μετρώ ως θετικό...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Otaku-συζήτηση

40
Ξεκίνησα και εγώ μόλις τώρα το mahouka. Όντως δεν μου θυμίζει το Guilty Crown. :weep:
* δεν μπορώ να μην το πω: σε μία στιγμή στο ending μου φαίνεται πως είδα τον Lelouch και τον Suzaku :shock: ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΌ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ??? *
θα συνεχίσω να το βλέπω μόνο και μόνο μέχρι να εμφανιστεί αυτός ο "Suzaku". Θέλω να δω τι παίζει. Δεν μπορώ, έχω αδυναμία σε Suzaku :giveup:

Με το Naruto συμφωνώ. Στην αρχή ούτε εμένα μου πολυάρεσε οτι τους επανέφερε όλους, αλλά τώρα πλέον δεν με πειράζει.

Συμφωνώ σε αυτό με τον Aizen για το Bleach. Θα ήταν καλό σημείο να σταματήσει εκεί.

Χμμμ δεν ξέρω. Το θεωρώ λίγο ανούσιο να σου πετάνε καινούργιους χαρακτήρες πχ ορισμένους Sternritter, μόνο και μόνο για να δώσουν μιά μάχη και να πεθάνουν σε 3-4 chapters χωρίς να θυμάσαι μετά ούτε το όνομά τους. Μου δίνει την αίσθηση ότι ο Kubo δεν έχει plot, και θέλει απλά να συνεχίσει το Bleach πάση θυσία. :(
Πραγματικά ελπίζω να το φτιάξει. Ακόμα απορώ τι έγινε με τους Arrancar. Δεν είχε δείξει σε ένα κεφάλαιο πολύυυυυυυυυ παλαιά ότι κάποιοι επέζησαν και ήταν σε μία άλλη διάσταση ή κάτι τέτοιο???? σρυ δεν το θυμάμαι και πολύ καλά.
Θεωρώ ότι καλά θα ήτανε να επικεντρώσει σε χαρακτήρες που ξέρουμε ήδη. Πχ έχω πολύ περιέργεια να δω τι τρέχει με τον Ishida!