Re: Ποδήλατο στην Αθήνα

31
GK1992 έγραψε:Ρε παιδιά ψηθείτε μέσα στο εαρινό να αφήσουμε ενα ποδήλατο-δόλωμα κλειδαμπαρωμένο σε περίοπτη θέση να δούμε ποιός θα την κάνει ... Καιρό έχει να παίξει κανα καλό τρέξιμο ..
Καλή ιδέα,ελπίζω μόνο ο τυπάς να μην μπαίνει στο φόρουμ :razz:
Προσφέρω και το ποδήλατο μου για δόλωμα,αν και είναι ψιλοσαράβαλο,οπότε παίζει να μη μπει καν στον κόπο να το κλέψει... :razz:
enkoufo έγραψε:Ωραία να κάνουμε αυτό... Θα αφήσουμε ένα ποδήλατο λυτό, θα στήσουμε καραούλι 5, 6 άτομα και όταν πάει να βάλει το βρωμόχερό του στο ποδήλατο θα του την πέσουμε και θα του ρίξουμε μια μπάτσα ο καθένας... Και μετά θα πάρουμε τηλέφωνο τη Χρυσή Αυγή να λύσει το θέμα... :bleh:
Κι αν ο τύπος είναι Χρυσαυγίτης?Θα καταλήξουμε και κερατάδες(που λέει ο λόγος) και δαρμένοι. :bleh:
Σε αυτήν την περίπτωση μάλλον αναθεωρώ για τη προσφορά του ποδηλάτου μου :whistle:

Πέρα από την πλάκα,μεγάλη ξενέρα να σου κλέβουν το ποδήλατο.Μάλλον το είχαν ψάξει το θέμα από καιρό,αφού απ' ότι φαίνεται ήξεραν πότε να χτυπήσουν...
Δε θέλω να πιστεύω ότι είναι κάποιος συμφοιτητής μας,αλλά δυστυχώς τίποτα δεν αποκλείεται...
Όντως πρέπει να κάνουμε κάτι!
"People don’t listen, they just wait for their turn to talk."
— Chuck Palahniuk

Re: Ποδήλατο στην Αθήνα

32
Έλα μωρέ, κανένας κακομοίρης κλεφταράς που την έχει δει πονηρός θα είναι. Αλλά ότι και να είναι, μ@λ@κας είναι. Δεν είναι το κόστος το μεγάλο πρόβλημα, κάποια στιγμή θα το αντικαταστήσεις. Αλλά ένα ποδήλατο έχει όσο να 'ναι και μεγάλη συναισθηματική αξία. Άσε που πιθανότατα θα το σκοτώσει σε τιμή.

Re: Ποδήλατο στην Αθήνα

38
Καλησπέρα,

επειδή πρόσφατα αγόρασα ένα καινούργιο πολύ ωραίο ποδήλατο και δε θέλω να μου το κλέψουν, έχει κανένας νεώτερα για αυτές τις ιστορίες με τις κλοπές; Έχω αγοράσει και μια κλειδαριά ποδηλάτου τύπου πέταλο (http://www.shopbikes.eu/product_info.ph ... cts_id/356) που μου φαίνεται καλή αλλά με τρομάξατε εδώ γιατί διάβασα ότι το άλλο το ποδήλατο ήταν με χοντρή αλυσίδα και το κλέψανε.

Re: Ποδήλατο στην Αθήνα

39
Δεν έχω ακούσει για νέα κρούσματα η αλήθεια είναι. Μάλλον επειδή μετά τη λήξη της εξεταστικής η πολυτεχνειούπολη έχει κόσμο όλη τη μέρα.

Καταρχάς το ότι πήρες πέταλο είναι από μόνο του ένα καλό στοιχείο. Το ποδήλατο του enkoufo ήταν κλειδωμένο με αλυσίδα μηχανής (νομίζω), όπως και τα υπόλοιπα ποδήλατα που κλάπηκαν την ίδια περίοδο (και πάλι νομίζω) και η μέθοδος ήταν "κοπή με κόφτη", στην οποία τα πέταλα είναι κάπως πιο ανθεκτικά. Τώρα, πέταλο με 11€ μου φαίνεται λίγο περίεργη φάση... Αν είναι και ελαφρύ μάλλον σημαίνει ότι δεν είναι και το καλύτερο υλικό, αλλά σίγουρα αποθαρρύνει.

Θα πρότεινα να διαβάσεις το άρθρο "πώς να μην χάσω το ποδήλατό μου", θα σου λύσει πολλές απορίες.
Επίσης, καλό θα ήταν, αν τώρα ξεκινάς να βγαίνεις με ποδήλατο στους δρόμους, να διαβάσεις και το άρθρο "Ποδηλατώντας στο δρόμο".
Αν δεν έχεις κράνος, πάρε! Και έναν καθρέπτη, είναι πολύ φτηνός! Και μετά κοίτα την κλειδαριά.

Επίσης προσοχή, βλέπω κάποιους με Abus Bordo Folding κλειδαριά τελευταία: υπάρχουν δυο κατηγορίες, η "κανονική" και η "light". Η δεύτερη κόβεται πολύ εύκολα!

Re: Ποδήλατο στην Αθήνα

40
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ποδήλατο δεν είναι πολύ ακριβό και νομίζω ότι δεν αξίζει να δώσω πανω απο 20-30 ευρώ για κλειδαριές. Επίσης από το κατάστημα μου είχαν προτείνει να χρησιμοποιώ δυο διαφορετικές κλειδαριές στο ποδήλατο, οπότε πάντα έχω και μια δεύτερη, διαφορετικού τύπου.

Ευχαριστώ ξανά! Καλές βόλτες με τα ποδήλατα