Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Re: Διαθεσιμότητα διοικητικού προσωπικού ΕΜΠ

131
KiritoShu έγραψε:Η Έκθεση Τεκμηρίωσης για τα 8 ΑΕΙ-Τα στοιχεία για όλα τα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ

Κοιτώντας τον πίνακα είδα ότι από το ΕΜΠ οι περισσότεροι διοικητικοί υπάλληλοι που τίθενται σε διαθεσιμότητα είναι απλά απόφοιτοι δευτερόβαθμιας εκπαίδευσης.. Αυτό προσωπικά μου γεννά ορισμένα ερωτηματα (σαφώς δεν έχω όρεξη να προσβάλω κανέναν από τους υπαλλήλους ή να γίνω εριστικός, απλά καταθέτω τις σκέψεις μου όπως ο κάθε ένας σε αυτό το φόρουμ (ή και σε οποιοδήποτε άλλο)).. Λοιπόν, πώς γίνεται 114 διοικητικοί που ασχολούνται με τα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ/ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ της σχολής να έχουν βγάλει απλά το Λύκειο... Με τι "αξιοκρατικά" μέσα και με ποια προσόντα προσλήφθηκαν στο ΕΜΠ ακριβώς; Κατέχουν τις απαραίτητες γνώσεις;
Επιπρόσθετα υπάρχουν και 26 άτομα δευτεροβάθμιας, επίσης, εκπαίδευσης στο προσωπικό Ηλεκτρονικών Υπολογιστών. Τα ερωτήματά μου είναι τα ίδια με την προηγούμενη κατηγορία...
Επίσης πρόσεξα ότι οι 99 από τους 399 είναι υπάλληλοι γραφείου.... Με τον όρο υπάλληλος γραφείου στο Ε.Μ.Π. τί ακριβώς εννοούμε; Ελπίζω να μην είναι αυτό που φαντάζομαι, γιατί θα αποδειχθεί ακριβώς πως στο δημόσιο δημιουργούνται θέσεις απλά για να δημιουργηθούν....
Κάτι άλλο οι κλητήρες στη Σχολή μας τι ακριβώς ρόλο έχουν;
Τώρα για τον κλάδο που αναγράφεται ως Διοικητικού Οικονομικού δεν ξέρω ακριβώς τις ανάγκες του Ε.Μ.Π. ο αρχικός αριθμός 133 που μέχρι τώρα δεν είναι λίγο υπερβολικός;;; (Ίσως να είμαι υπερβολικός αλλά δεν μπορώ να συλλάβω τον αριθμό...)
Για τους Φύλακες πάω πάσο, εντάξει χρειάζονται όσοι είναι... (Αν και που υπάρχουν, για να λέμε την αλήθεια, τα κτίρια είναι σε μία διαρκή κατάσταση βανδαλισμού)
Και κάτι τελευταίο.. Είχε ακουστεί και το ότι δε θα έχουμε γραμματείς στις σχολές κλπ (αν και θα ήταν αφορμή να μειώσουμε τη γραφειοκρατεία και τη χαρτούρα). Η γραμματεία σε ποια κατηγορία από αυτούς που τίθενται σε διαθεσιμότητα ανήκει;

Δεν έχω καμία όρεξη να προκαλέσω αντιδράσεις όπως προείπα, απλά θέλω μια ορθολογική και ήρεμη απάντηση στα (ίσως για μερικούς άκρως παράλογα) ερωτήματά μου. Δε φταίω εγώ που, όπως έχω ξαναπεί και σε παλιότερες αναρτήσεις μου, είμαι καχύποπτος...

Y.Γ. Δεν είμαι ούτε από τη ΔΑΠ και ούτε θέλω να έχω σχέση με KAMIA από τις παρατάξεις της Σχολής.. Το διευκρινίζω καθώς από ό,τι έχω δει υπάρχει μία τάση στο Πολυτεχνείο όποιος δε λαϊκίζει και αμφισβητεί τους "αγώνες" να χαρακτηρίζεται ΔΑΠίτης.
Καλές οι απορίες σου αλλά θα σου θέσω το εξής? χρειάζεται δίπλωμα αει (αν κ όπως πάμε αυτό δε σημαίνει κ απολύτως τίποτα) για να ανοίγεις πόρτες? χρειάζεται δίπλωμα ή μεταπτυχιακό για να κάνεις μία απλή δουλειά που την κάνεις χρόνια και μετράει η εμπειρία???

μου λες γίνομαι καχύποπτος και θα σου απαντήσω "μαζί σου", όμως τα "κακώς κείμενα" των πανεπιστημίων και όχι μόνο δεν είναι κατά τη γνώμη μου στους υπαλλήλους ΔΕ κ ΥΕ.
Ξέρεις τι γραφειοκρατία και τη δουλειά παίζει πίσω από το καθετι?
είσαι κατά της γραφειοκρατίας? μαζί σου, όμως η γραφειοκρατία μένει, οι υπάλληλοι φεύγουν.


ένα πράγμα μην ξεχνάς. αυτοί που φεύγουν τώρα (και θα φύγουν και του χρόνου) δε φεύγουν ούτε επειδή δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους, ούτε επειδή προσλήφθηκαν με "μεσα", ούτε επειδή είναι ΔΕ ή ΥΕ, ούτε επειδή έδωσαν πλασδτά χαρτιά (τι πλαστό απολυτηριο λυκειου?, αν ηταν ετσι το κανει και ΠΕ )

φεύγουν επειδή ΠΡΕΠΕΙ να βρεθουν 1000 ατομα που θα φυγουν και αποφασιστηκε οτι θα φυγουν απο τα ΑΕΙ και δη απο τους διοικητικους. ή νομίζΕις ότι ένας οργανισμός όπως πχ το ΕΜΠ δεν έχει κι αλλες αρμοδιότητες πέρα από τη διδασκαλία???
Hatred is Blind, Rage carries you Away...
and He who pures out Vengeance, runs the Risk of tasting a Bitter draught
...
One is All and All is One

Re: Διαθεσιμότητα διοικητικού προσωπικού ΕΜΠ

132
Καταλαβαίνω τι θες να πεις.. Θα σου απαντήσω προς το παρόν, για να μην ξεφύγουμε από το θέμα τελείως, ότι δε θεωρώ ότι το μόνο που πρέπει να κάνει ένα ΑΕΙ είναι να μεταδίδει τη γνώση.. Σαφώς πρέπει να κάνει έρευνα για την προάγει τη γνώση, να τη βελτιώσει και να προσφέρει και στην κοινωνία στο κάτω κάτω της γραφής, το οποίο το θεωρώ και μακράν πιο σημαντικό από το οποιοδήποτε καθηγητηλίκι.. Απλά από από τους αριθμούς που φεύγουν δεν μπορώ να καταλάβω πως "δεν θα μπορεί να δουλέψει τίποτα" όπως ισχυρίζονται οι διοικητικοί. Ίσως να φταίει και το νεαρό της ηλικίας.. Τώρα στον ιδιωτικό τομέα πώς όλα γίνονται με πολύ λιγότερο προσωπικό από ότι στους δημοσίους φορείς και σε πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα δε θα το καταλάβω πως γίνεται. Για να μην μακρυγορούμε αυτήν τη στιγμή το Πολυτεχνείο είναι νεκρό και δεν ενδιαφέρεται κανείς (για να λέμε την αλήθεια πάρα πολλοί δεν έχουν ιδέα ότι στο ΕΜΠ δε λειτουγει τίποτα εδώ και δύο μήνες) και αυτό δείχνει πως ο αυτός ο αγώνας δεν έχει και πολύ σωστά θεμέλεια καθώς ούτε καποιο αποτελεσμα έχει φέρει ούτε προβάλλεται από πουθενα.. Κλείνω εδώ γιατί ήδη βγαίνω εκτός θέματος...
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα

Re: Διαθεσιμότητα διοικητικού προσωπικού ΕΜΠ

133
madadayo έγραψε:ένα πράγμα μην ξεχνάς. αυτοί που φεύγουν τώρα (και θα φύγουν και του χρόνου) δε φεύγουν ούτε επειδή δεν κάνουν καλά τη δουλειά τους, ούτε επειδή προσλήφθηκαν με "μεσα", ούτε επειδή είναι ΔΕ ή ΥΕ, ούτε επειδή έδωσαν πλαστά χαρτιά (τι πλαστό απολυτηριο λυκειου?, αν ηταν ετσι το κανει και ΠΕ )

φεύγουν επειδή ΠΡΕΠΕΙ να βρεθουν 1000 ατομα που θα φυγουν και αποφασιστηκε οτι θα φυγουν απο τα ΑΕΙ και δη απο τους διοικητικους. ή νομίζΕις ότι ένας οργανισμός όπως πχ το ΕΜΠ δεν έχει κι αλλες αρμοδιότητες πέρα από τη διδασκαλία???
Δύο πράγματα από μένα στα γρήγορα:

Για τα bold: Το ότι δεν φεύγουν για αυτούς τους λόγους, δε σημαίνει ότι οι λόγοι αυτοί δεν συντρέχουν στην περίπτωση μερικών, ούτε ότι οι λόγοι αυτοί, όπου συντρέχουν, δεν είναι υπεραρκετοί για να φύγει κάποιος και να σταματήσει να επιβαρύνει μη προσφέροντας.

Για τα υπογραμμισμένα: Προφανώς η επιτάχυνση όλων αυτών των υποτιθέμενων διαδικασιών γίνεται επειδή η πολιτική ηγεσία βιάζεται να βρει θύματα για να ολοκληρώσει τα ζητούμενα από τους από πάνω της νούμερα που προβλέπονται για διαθεσιμότητα/απομάκρυνση/... Πιθανότατα να μην περισσεύουν τόσοι όσοι υποστηρίζει το υπουργείο, κι ειλικρινά το πιστεύω αυτό. Όμως προσωπικά θεωρώ ότι υπάρχουν οπωσδήποτε και άτομα που περισσεύουν. Ή άτομα που δεν ξέρω αν είναι άχρηστα, αλλά που η δουλειά τους δε φαίνεται. Για το θέμα των φυλάκων π.χ., κατανοώ ότι δεν είναι πανταχού παρόντες, αλλά μέσα στη σχολή γράφει παντού Polytexneio FM και διάφορα άλλα από τις άγιες παρατάξεις της ΣΧΜ ΕΜΠ. Η δουλειά τους αδιαμφισβήτητα είναι δύσκολη στο χώρο του ΕΜΠ, αλλά αυτή τη δουλειά πληρώνονται να κάνουν. Γίνεται αυτή η δουλειά;

Και το τυπικό υστερόγραφο από μένα, κάπως έτσι τελειώνω κάθε φορά που μιλάω. Που ήταν όλη η ακαδημαϊκή κοινότητα όταν το υπουργείο την έπεφτε σε άλλους τομείς της εκπαίδευσης; Έκανε γαργάρα και απολάμβανε την προσωρινή ασυλία, επειδή το υπουργείο ήταν πολύ απασχολημένο αλλού. Τώρα που έμειναν μόνοι τους και τελευταίοι, και οπωσδήποτε να μην μου πει κανείς ότι είναι οι μόνοι που θίχτηκαν, μάλλον οι τελευταίοι που θίχτηκαν είναι, δεν θέλει να τους υπερασπιστεί κανείς.

Και το πανεπιστήμιο πήγε και δήλωσε ότι όχι μόνο δεν περισσεύει κανένας αλλά είχαμε και έλλειμμα. Ωραίος τρόπος να μπεις στη διαπραγμάτευση. Βάλανε τα δυνατά τους.
Kuchiki Byakuya

Re: Διαθεσιμότητα διοικητικού προσωπικού ΕΜΠ

134
Εγώ έχω μια απορία μονάχα: Ας το πάρουμε από μια μικρότερη σκάλα (σε πτυχιοχαρτούρα) και συγκεκριμένα πχ από τις καθαρίστριες. Ας πούμε ότι το δημόσιο έχει 500 καθαρίστριες που αν δούλευαν όλες θα έπαιρναν 500 ευρώ η καθεμιά. Και ας πούμε ότι το ΕΜΠ έχει 50 για να καθαρίζουν και τις 8 σχολές που στεγάζονται στη Ζωγράφου. Σε παλιότερο κούρεμα "κονδηλίων" έμειναν ας πούμε 10 μόνο (για 8 σχολές ε!) και από τότε όλοι παραπονιούνται για τις βρώμικες τουαλέτες στις σχολές και όλα τα συναφή. Και τώρα με τις εκ νέου απωλήσεις θα μείνουν 5...Μιλάμε για βρώμα!!! Τονίζω πως τα παραπάνω δεν είναι τα ακριβή στοιχεία (μην τυχόν και ακούσω κάποιο επιχείρημα για ανακρίβειες), αλλά πάνω κάτω αυτό έγινε. Ένα ιδιωτικό κολλέγιο θα πρέπει να απασχολεί για την ίδια έκταση χώρου και για τις ίδιες σχολές 30-35 καθαρίστριες με μισθό 600 ευρώ (λέμε τώρα-λιγότερα παίρνουν και οι δύο κατηγορίες αλλά όχι τα ίδια) και προφανώς τα κτίρια είναι καθαρότερα. Αν τώρα βάλω στις θέσεις του προσωπικού καθαρισμού, που έλλειψή του προκαλεί αυτό το πρόβλημα σε μας, το επιστημονικό και διοικητικό προσωπικό ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?? Μια απλή απορία δηλαδή. Όντως θα κινείται κάτι? Όντως ο υπάλληλος του ιδιωτικού κάνει περισσότερη δουλειά? Να γίνουμε ιδιωτικό και μεις?
この危うげな世界さえ
越えてゆけると 信じるだけ
あなたと

Re: Διαθεσιμότητα διοικητικού προσωπικού ΕΜΠ

136
Την προηγούμενη Τετάρτη έγινε η εκδήλωση, αλλά δεν ξέρω αν τελικά έχει προγραμματιστεί κάτι για μεθαύριο. Αν έχει προγραμματιστεί, τότε μάλλον δεν έχει προωθηθεί αρκετά.

Re: Διαθεσιμότητα διοικητικού προσωπικού ΕΜΠ

137
Συνεχίζεται η απεργία στο ΕΜΠ – Στηρίζουν τους διοικητικούς στο ΕΚΠΑ

Κατά τα άλλα,η τελευταία ενημέρωση που είχα για την εκδήλωση που αναφέρεται ο Μάκης ήταν πως είναι πιθανό να γίνει στις 14:30 τελικά αν και τίποτα δεν ήταν οριστικό(ούτε καν ότι θα γίνει) καθώς έπρεπε να συνεννοηθούν οι φοιτητές με τους εργαζόμενους...Αν κάποιος ξέρει κάτι νεότερο,ας το γράψει...

PS:Παρόμοια συζήτηση έχει σχεδιαστεί να γίνει και στους Πολιτικούς
1395925_637485052961254_500181775_n.jpg
"People don’t listen, they just wait for their turn to talk."
— Chuck Palahniuk

Re: Διαθεσιμότητα διοικητικού προσωπικού ΕΜΠ

138
Υπενθυμίζω ότι αύριο Πέμπτη 31/10 στις 10:00, στα Προπύλαια του Πανεπιστημίου Αθηνών, θα πραγματοποιηθεί κοινή εκδήλωση ‐ συζήτηση για τη διαθεσιμότητα των εργαζομένων των ΕΚΠΑ και ΕΜΠ, όπως αποφασίστηκε από την τελευταία γενική συνέλευση συλλόγων διοικητικού προσωπικού και εργαζομένων ΙΔΑΧ-ΙΔΟΧ ΕΜΠ.

Re: Διαθεσιμότητα διοικητικού προσωπικού ΕΜΠ

139
Οδηγός επιβίωσης στα κλειστά ΑΕΙ - 15 ερωτήσεις & απαντήσεις
Πότε μπορεί να χαθεί ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο;
Spoiler: show
Οταν δεν περιλαμβάνει τουλάχιστον δεκατρείς πλήρεις εβδομάδες διδασκαλίας. Παράταση επιτρέπεται σε εξαιρετικές περιπτώσεις, αλλά δεν μπορεί να υπερβαίνει τις δύο εβδομάδες.
Σε ποια πανεπιστήμια υπάρχει πρόβλημα;
Spoiler: show
Αυτή τη στιγμή το μεγαλύτερο πρόβλημα εμφανίζεται στο Πολυτεχνείο και στο Πανεπιστήμιο Αθηνών (πολύ λιγότερο στην Πάτρα), καθώς στα υπόλοιπα ιδρύματα διεξάγονται τα περισσότερα μαθήματα. Ομως ο περιορισμός των δεκατριών εβδομάδων ισχύει και για κάθε ξεχωριστό μάθημα, άρα μπορεί να χαθεί μεμονωμένο μάθημα.
Μέχρι πότε υπάρχει χρόνος για αναπλήρωση;
Spoiler: show
Δεδομένου ότι βρισκόμαστε στην 8η εβδομάδα απεργίας και από τις εβδομάδες του ακαδημαϊκού έτους πάνω από έξι είναι διακοπές κι άλλες τόσες διαρκούν οι Εξεταστικές, ενώ δεν επιτρέπεται παράταση άνω των δύο εβδομάδων, τα μαθήματα πρέπει να ξεκινήσουν εντός Νοεμβρίου, όσο το δυνατόν νωρίτερα. Επίσης, αν δημιουργηθεί οποιαδήποτε νέα αναταραχή (π.χ. καταλήψεις ή αδυναμία λειτουργίας, όπως λένε οι πρυτάνεις), το πρόγραμμα δεν θα βγαίνει.
Η Εξεταστική;
Spoiler: show
Βρίσκεται στον αέρα. Αν τα ιδρύματα ανοίξουν αμέσως, ενδεχομένως με περικοπές αργιών κάπως να διεξαχθεί, αν καθυστερήσουν, δεν υπάρχει πια χρόνος.
Τι σημαίνει απώλεια εξαμήνου στην πράξη για τον φοιτητή;
Spoiler: show
Προφανώς έξι μήνες σπουδών παραπάνω - και βέβαια επιπλέον έξοδα για όσους σπουδάζουν εκτός τόπου διαμονής.
Τι γίνεται με τις εγγραφές νέων φοιτητών;
Spoiler: show
Σε όλα τα πανεπιστήμια δόθηκαν παρατάσεις. Οπου - εάν - υπάρξει πρόβλημα μετά τη λήξη τους, θα δοθούν νέες. Δεν εκτιμάται ότι θα χάσει φοιτητής την εγγραφή του χωρίς δική του υπαιτιότητα.
Υπάρχει περίπτωση πολιτικής επιστράτευσης των απεργών διοικητικών;
Spoiler: show
Το μελετούσε το υπουργείο περισσότερο σαν απειλή, αλλά δεν δείχνει πολύ πιθανό εφόσον η διαδικασία απογραφής των υπαλλήλων ολοκληρώθηκε.
Είναι αλήθεια ότι οι διοικητικοί υπάλληλοι πληρώνονται ενώ απεργούν;
Spoiler: show
Η θεωρία του νόμιμου και του ηθικού βρίσκει (και) εδώ μια εκδήλωσή της.
Αυτό που συμβαίνει πραγματικά είναι ότι πληρώθηκαν μεν ενώ απεργούν, αλλά... δεν θα πληρώνονται όταν θα δουλεύουν! Αυτό καθώς οι καταστάσεις μισθοδοσίας τους ετοιμάζονται έναν μήνα πριν, άρα τον Οκτώβριο πληρώθηκαν πράγματι ενώ απεργούσαν, επειδή οι καταστάσεις είχαν βγει αρχές Σεπτεμβρίου και, λόγω της απεργίας, δεν έστελναν στοιχεία για το πόσοι απεργούν. Οταν όμως σταματήσει η απεργία και ανοίξουν οι γραμματείες, ο καθένας τους θα λάβει τόσο λιγότερα χρήματα σε αρκετές επόμενες μισθοδοσίες όσες οι ημέρες που απήργησε (δεδομένου ότι ορίζεται προσωπικό ασφαλείας, δεν απήργησαν όλοι όλες τις ημέρες). Υπάρχει πάντως το ερώτημα κατά πόσο είναι θεμιτό να κλείνεις το πανεπιστήμιο εις βάρος των φοιτητών, αλλά να δέχεσαι να πληρώνεσαι διαρκούσης της απεργίας σου...
Τι θα γίνει με αυτούς που θα βγουν σε διαθεσιμότητα;
Spoiler: show
Αρχικά είχε υπολογιστεί να βγουν 1.349, όμως τελικά αναμένεται ότι θα είναι περίπου 1.200, ίσως λίγο περισσότεροι. Εξ αυτών, σχεδόν οι μισοί (646 άτομα) αναμένεται να μετακινηθούν σε άλλα ιδρύματα, τα οποία κρίθηκε ότι έχουν ελλείψεις. Δεν έχει διευκρινιστεί τι θα απογίνουν οι υπόλοιποι.
Πότε θα ανακοινωθούν συγκεκριμένα ονόματα όσων βγαίνουν σε διαθεσιμότητα και τι θα γίνει με τους 268 που αρνήθηκαν να απογραφούν;
Spoiler: show
Οι καταστάσεις με τα προσόντα των υπαλλήλων έχουν αποσταλεί ήδη στο ΑΣΕΠ για μοριοδότηση και αναμένεται την ερχόμενη εβδομάδα να δημοσιοποιηθεί η λίστα της διαθεσιμότητας. Για όσους δεν απογράφηκαν αναμένεται διαπιστωτική πράξη, ώστε να παραπεμφθούν στο Πειθαρχικό προς απόλυση, δεδομένου ότι πρόσφατα στη Βουλή ψηφίστηκε διάταξη που χαρακτηρίζει ειδικό πειθαρχικό αδίκημα τη μη απογραφή υπαλλήλου.
Διοικητικοί και πανεπιστημιακοί τονίζουν ότι οι αποφάσεις ελήφθησαν βάσει αναλογιών που δεν στέκουν. Λένε λ.χ. ότι το υπουργείο υπολόγισε 1 διοικητικό ανά 100 πανεπιστημιακούς, όταν οι διεθνείς αναλογίες κυμαίνονται από 70 έως 110 υπαλλήλους ανά 100 μέλη ΔΕΠ! Είναι αλήθεια;
Spoiler: show
Αυτός ήταν πράγματι ένας από τους πολλούς δείκτες που συμπεριέλαβε το υπουργείο Παιδείας στην έκθεση τεκμηρίωσης - και βέβαια προκαλεί εντύπωση. Πηγές του υπουργείου έλεγαν πάντως ότι για την τελική απόφαση μετρήθηκαν δεκάδες άλλες παράμετροι στο σενάριο αναδιοργάνωσης των πανεπιστημίων και δεν ήταν αποφασιστικός δείκτης.
Πόσοι είναι τελικά οι διοικητικοί υπάλληλοι σε ΑΕΙ - ΤΕΙ;
Spoiler: show
Συνολικά 7.670 υπάλληλοι, προ διαθεσιμότητας.
Γιατί αντιδρούν περισσότερο το Πολυτεχνείο και το Πανεπιστήμιο Αθηνών ενώ υπαλλήλους χάνουν οκτώ πανεπιστήμια;
Spoiler: show
Κατ' αρχήν, γιατί αυτά χάνουν τους περισσότερους, 498 και 399 αντίστοιχα. Αντιδρούν και τα οκτώ ιδρύματα, αλλά όχι με την ίδια ένταση. Γι' αυτό, υπάρχουν και λόγοι ιδιοσυγκρασίας και φυσιογνωμίας των δύο ιστορικών ιδρυμάτων, που εδώ και δεκαετίες αποτελούν φιλόξενες εστίες των πιο επαναστατικών θέσεων και προσωπικοτήτων, τόσο στους φοιτητές όσο και στους καθηγητές και υπαλλήλους τους.
Ξέρουμε πως οι πρυτάνεις μιλούν για «κατάσταση η οποία μπορεί να δημιουργήσει μη αναστρέψιμες βλάβες στην επιτέλεση του ερευνητικού και εκπαιδευτικού έργου». Τα νεοσύστατα Συμβούλια Ιδρυμάτων πώς τοποθετούνται;
Spoiler: show
Επίσης αντιδρούν, αλλά ζητούν από όλους να σκεφτούν τους φοιτητές και να ανοίξουν τα πανεπιστήμια. Εχει λοιπόν εκδηλωθεί ακόμα μια σκληρή αντιπαράθεση ανάμεσα σε Συμβούλια και πρυτάνεις - Συγκλήτους.
Και οι φοιτητές τι λένε για όλα αυτά;
Spoiler: show
Εχουν μαζέψει ήδη χιλιάδες υπογραφές, σε διαδικτυακή καμπάνια της ΔΑΠ, για το άνοιγμα των σχολών. Υπάρχουν όμως και ορισμένοι που υποστηρίζουν τους απεργούς.
http://www.tanea.gr/news/greece/article ... eista-aei/

Re: Διαθεσιμότητα διοικητικού προσωπικού ΕΜΠ

140
Έκτακτη Σύνοδος Πρυτάνεων στις 5 Νοεμβρίου
Όπως αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση, η απόφαση ελήφθη «σταθμίζοντας, μετά και τις τελευταίες εξελίξεις, τη δυσμενέστατη κατάσταση στην οποία έχουν περιέλθει τα Πανεπιστήμια».

Η Σύνοδος θα πραγματοποιηθεί στις εγκαταστάσεις του ΕΜΠ στο Λαύριο (ώρα 10.00 πμ.)
Αν κάτι πάει στραβά, ίσιωσέ το.
Αν δεν μπορείς, αγνοησέ το.
Άλλωστε η ζωή συνεχίζει.
Το αν θα την ακολουθήσεις είναι δικό σου θέμα
cron