Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Τι σκοπεύετε να ψηφίσετε στις φοιτητικές εκλογές;

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ 16 Μάιος 2012, 8:26 pm Μπορείτε να επιλέξετε 1 επιλογή

Αριστερή Ενότητα ΟΞΥ Χημικών Μηχανικών
Σύνολο ψήφων: 7 (21%)
Δ.Α.Π.-Ν.Δ.Φ.Κ. Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ
Σύνολο ψήφων: 2 (6%)
ΕΝΤΡΟΠΙΑ χημ/μηχ σχήμα της Ε.Α.Α.Κ.
Σύνολο ψήφων: 6 (18%)
Πανσπουδαστική Κίνηση Συνεργασίας Χημικών Μηχανικών
Σύνολο ψήφων: 2 (6%)
Π.Α.Σ.Π. Χημικών Μηχανικών (Δεν υπάρχουν ψήφοι)
Χ.Α.Μ.Α.Σ. (σχήμα που συμμετέχει στα Ε.Α.Α.Κ.)
Σύνολο ψήφων: 2 (6%)
Κάποια παράταξη αλλά είμαι αναποφάσιστος
Σύνολο ψήφων: 1 (3%)
Λευκό/Άκυρο
Σύνολο ψήφων: 5 (15%)
Θα απέχω
Σύνολο ψήφων: 8 (24%)
Σύνολο ψήφων: 33

Re: Φοιτητικές εκλογές 2011-12

21
Σοφια έγραψε:Μετά τις εκλογές το Πολυτεχνείο το καθαρίζουνε από τις αφισούλες που υπάρχουν παντού η το αφήνουν στο αίσχος που ήταν σήμερα?? :whistle:
Μέχρι πέρυσι ερχόταν εταιρεία ανακύκλωσης, η οποία και συνέλεγε όλες τις αφίσες. Ελπίζω να μην άλλαξε αυτό φέτος λόγω των γενικότερων οικονομικών δυσκολιών.

Re: Φοιτητικές εκλογές 2011-12

22
Προσωπικά ελπίζω κάποια στιγμή η από κάθε πλευράς παράταξη να σταματήσει να κολλάει παντού αντιαισθητικές αφίσες που κατά την άποψη μου δεν χρησιμεύουν σε κάτι και μάλιστα να χρειάζεται να πληρώνουμε και συνεργείο για τις βγάλουν αφού γίνει το συγκεκριμένο πανηγυράκι...Προσωπική μου άποψη πάντα... :whistle:

Re: Φοιτητικές εκλογές 2011-12

24
Σοφια έγραψε:Προσωπικά ελπίζω κάποια στιγμή η από κάθε πλευράς παράταξη να σταματήσει να κολλάει παντού αντιαισθητικές αφίσες που κατά την άποψη μου δεν χρησιμεύουν σε κάτι και μάλιστα να χρειάζεται να πληρώνουμε και συνεργείο για τις βγάλουν αφού γίνει το συγκεκριμένο πανηγυράκι...Προσωπική μου άποψη πάντα... :whistle:
Συμφωνώ απόλυτα! :)

Re: Φοιτητικές εκλογές 2011-12

26
Κυκλοφόρησε μια φωτογραφία της σελίδας του βιβλίου του ΦΣ που έχει τα αποτελέσματα της καταμέτρησης, την επισυνάπτω για τα ακριβή νούμερα, τα οποία επιβεβαιώνουν σε γενικές γραμμές και οι παρατάξεις στις ιστοσελίδες τους. Συγκεκριμένα (τα ποσοστά είναι επί των έγκυρων):
Spoiler: show
ΔΑΠ: 129, 28.1%, 2 έδρες
ΠΑΣΠ: 115, 25.1%, 2 έδρες
ΕΝΤΡΟΠΙΑ: 85, 18.5%, 2 έδρες
ΠΚΣ: 62, 13.5%, 1 έδρα
ΧΑΜΑΣ: 31, 6.8%, 1 έδρα
ΟΞΥ: 28, 6.1%, 1 έδρα
Λευκά: 9, 2.0%
Έγκυρα: 459
Άκυρα: 17 (ποσοστό 3.6% επί του συνόλου)
Σύνολο: 476
Επισυνάπτω δυο αρχεία με τα αποτελέσματα των εκλογών από το 2008 μέχρι φέτος με τα αντίστοιχα διαγράμματα. Αν κάποιος έχει παλιότερα δεδομένα, πολύ ευχαρίστως να τα προσθέσω!*

Παρατηρώ τα εξής:
  • Μειώνεται συνεχώς (και με μεγάλο ρυθμό) η συμμετοχή στις φοιτητικές εκλογές.Το 2008 ψήφισαν περίπου 600 άτομα (δεν γνωρίζω τα λευκά-άκυρα εκείνης της χρονιάς, ας υποθέσουμε 620 σύνολο) και φέτος 476. Δηλαδή μείωση περίπου 25 έως 30 ψηφοφόροι λιγότεροι ανά έτος. Όπως θα παρατηρήσετε, η εξάρτηση μοιάζει γραμμική.
  • Από πλευράς ποσοστών, κάθε παράταξη διατηρεί περίπου τη θέση της. "Κονταρομαχίες" μεταξύ ΔΑΠ-ΠΑΣΠ για την πρώτη θέση, αλλά κάθε χρόνο έχουν ελάχιστη διαφορά μεταξύ τους.
  • Εξαιρώντας τη μείωση του ποσοστού της ΧΑΜΑΣ, μετά τη διάσπασή της το 2010, οι "κόκκινες" παρατάξεις(-σχήματα...) φαίνεται να ανεβαίνουν συνολικά.
  • "Παγκόσμια σταθερά" και στη σχολή μας η ΠΚΣ (βλ. ΚΚΕ), η οποία διατηρεί το πιο σταθερό ποσοστό!
Σχετικά με τις φοιτητικές εκλογές και τον νέο νόμο: Τα ψηφοδέλτια έγραφαν πάνω σαφώς "για το ΔΣ του Φοιτητικού Συλλόγου", άρα τυπικά δεν έχει σχέση με τον νέο νόμο, ο οποίος επιβάλλει εκλογές με ενιαίο ψηφοδέλτιο για όλους τους φοιτητές, για την ανάδειξη εκπροσώπων στα συλλογικά όργανα του ιδρύματος (βλ. νόμο 4009/2011, άρθρο 49, παρ. 2). Δηλαδή: το τι κάνουμε οι φοιτητές μεταξύ μας δεν το ελέγχει αυτός ο νόμος, ωστόσο (τυπικά) ΔΕΝ έχουμε εκλέξει εκπροσώπους μας στη σχολή αυτή τη στιγμή. Τα περί εφαρμογής ή μη του νόμου είναι άλλη συζήτηση, απλώς διευκρινίζω τι προβλέπεται.

*(Το αρχείο είναι μορφής .ods (Open Document Spreadsheet) και ανοίγει με το LibreOffice Calc ή άλλα συμβατά. Επισυνάπτεται και "εκτυπωμένο" σε pdf. Τα αποτελέσματα έχουν αντληθεί από τα παλιότερα topics εδώ.)
Συνημμένα
Τα αποτελέσματα των φετινών εκλογών
Τα αποτελέσματα των φετινών εκλογών
Ekloges08to12.ods
Αποτελέσματα εκλογών από το 2008 έως το 2012, με γραφήματα
(135.52 KiB) Μεταφορτώθηκε 130 φορές
Ekloges08to12.pdf
Το αρχείο Ekloges08to12.ods "εκτυπωμένο" σε μορφή pdf
(117.91 KiB) Μεταφορτώθηκε 131 φορές

Re: Φοιτητικές εκλογές 2011-12

29
Άλλη μια ενδιαφέρουσα ανάλυση προκύπτει αν συσχετίσουμε το πόσοι ψήφισαν με το πόσοι ήταν υποψήφιοι, ώστε να δούμε κατά πόσο οι εκλογές προσελκύουν το ενδιαφέρον του κόσμου που δεν συμμετέχει στα ψηφοδέλτια παρατάξεων. Επίσης, γνωρίζοντας από ποια έτη είναι οι υποψήφιοι, μπορούμε να δούμε σε ποιο έτος είναι ο "πυρήνας" κάθε παράταξης και άλλα ενδιαφέροντα.

Ενδεικτικά: οι υποψήφιοι φέτος ήταν συνολικά 246, ενώ οι συνολικές ψήφοι 476. Δηλαδή πήγαν να ψηφίσουν κάτι λιγότερο από τους διπλάσιους από όσους ήταν υποψήφιοι. Ένα πολύ απλοϊκό συμπέρασμα (με το οποίο δεν συμφωνώ, αφού υπάρχουν και άλλες παράμετροι) θα μπορούσε να είναι "κάθε υποψήφιο τον ψηφίζει αυτός και ένας φίλος του".

Επίσης, το πιο "ενεργό" έτος φαίνεται να είναι το 5ο (2007) με πλειοψηφία στη ΔΑΠ και έπειτα το 3ο (2009) με πλειοψηφία στην ΠΑΣΠ. Σε κάθε έτος, την πλειοψηφία έχει μια από τις δυο.

Από πλευράς επιρροής σε άτομα εκτός παράταξης, το ΟΞΥ (ΑΡΕΝ) είναι με διαφορά μπροστά, καθώς το στήριξαν 4 φορές περισσότεροι από τους υποψηφίους του. Ακολουθεί η ΔΑΠ με λόγο λίγο πάνω από 2 και τελευταία εμφανίζεται η ΧΑΜΑΣ με λόγο μόλις 20% πάνω από τη μονάδα. Όλα αυτά προφανώς βασίζονται καθαρά σε αριθμούς και η πραγματικότητα μπορεί να είναι αρκετά πιο περίπλοκη.

Επισυνάπτονται πάλι το πρωτότυπο .ods για όποιον θέλει να ελέγξει/εμπλουτίσει τους υπολογισμούς και το ίδιο σε .pdf για όσους δεν μπορούν να διαβάσουν Open Document Format.

ΥΓ1: Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω πόσοι φοιτητές είναι εγγεγραμμένοι στη σχολή μας. Κατά το δυνατόν ακριβές και πρόσφατο νούμερο θα με έκανε πολύ χαρούμενο! :)
ΥΓ2: Ακολουθώντας το καταστατικό μας και αντικαθιστώντας τον όρο "ταμειακά εντάξει μελών" με "συνολικό αριθμό ψηφισάντων στις τελευταίες εκλογές", η απαρτία για τις φετινές Γενικές Συνελεύσεις ορίζεται στα int(476/4)=119 άτομα. Αν θέλουμε να είμαστε κατά το δυνατόν τυπικοί φυσικά...
ΥΓ3: Ξέρω ότι δεν σας ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι εκλογές, αλλά νομίζω ότι βγαίνουν ενδιαφέροντα συμπεράσματα!
Συνημμένα
Ekloges12.ods
Ανάλυση ψήφων-υποψηφίων για τις εκλογές του 2012
(22.91 KiB) Μεταφορτώθηκε 132 φορές
Ekloges12.pdf
Εκτύπωση σε pdf του Ekloges12.ods
(48.96 KiB) Μεταφορτώθηκε 130 φορές

Re: Φοιτητικές εκλογές 2011-12

30
thanks Makis για τους διαφωτιστικούς υπολογισμούς σου. Προσωπικά, ήμουν μία από τους απέχοντες της φετινής ψηφοδοτικής διαδικασίας. Έχοντας πάρει μέρος σε όλες τις προηγούμενες, φέτος ένιωθα πιο απρόθυμη από ποτέ να ασχοληθώ. Τόσο από άποψη μη εκπροσώπησης από καμία παράταξη/σχήμα, όσο και απτο γεγονός ότι την κατάσταση της σχολής την κρατάμε οι ίδιοι στα χέρια μας, είτε με συνελεύσεις ετών είτε ακόμα και με τη φυσική, καθημερινή παρουσία μας στη σχολή.

Anyway, κάπως κάπου διέρρευσε μία φήμη ότι τις φετινές εκλογές τις κέρδισε η ΔΑΠ, έχοντας δωροδοκήσει φοιτητές με πραγματικά θέματα της περασμένης εξεταστικής. Κ ότι το όλο εγχείρημα, λειτούργησε ως αποκάλυψη για τον τρόπο που λειτουργεί η ΔΑΠ μες στις σχολές, όπως είχε λειτουργήσει και πέρσι η αποκάλυψη των λιστών των καταγεγραμμένων φοιτητών και των προσωπικών τους στοιχείων, που διατηρούσε η ΔΑΠ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι κατά πόσο ευσταθεί αυτή η φήμη. Και το βάζω με bold, για να φανεί ότι δεν κατηγορώ κανέναν συνδικαλιζόμενο, απλά ζητώ διευκρινίσεις(Παρεπιπτόντως, να πω ότι αυτό με τις λίστες ίσχυε, είχα καταφέρει να τις κατεβάσω και εγώ στο PC μου).
9 για το carefree και το κοινωνικό μήνυμα