Προσοχή! Ο κάθε χρήστης φέρει όλη την ευθύνη των όσων γράφει. Σε περίπτωση λογομαχίας, οι συντονιστές δεν είναι υποχρεωμένοι να υπερασπιστούν κανέναν. Δεν υπάρχει "επίσημη άποψη του forum" (καθώς σε αυτό γράφει ο οποιοσδήποτε) και δεν θα πρέπει να στοχοποιείται αυτό λόγω μηνυμάτων μεμονωμένων μελών του. Σημειώστε πως, σε περίπτωση που η κατάσταση ξεφύγει εκτός ελέγχου, οι συντονιστές διατηρούν το δικαίωμα του κλειδώματος θεμάτων και επιβολής κυρώσεων. Θα πρέπει αυτό να γίνει σεβαστό ως προσπάθεια διατήρησης της ειρήνης και όχι ως "κόλπο" για να προαχθεί μια συγκεκριμένη άποψη. Παρακαλούμε επίσης να αποφεύγετε τις μακροσκελείς απαντήσεις.

Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

ναι
Σύνολο ψήφων: 49 (84%)
οχι
Σύνολο ψήφων: 8 (14%)
δεν ξερω
Σύνολο ψήφων: 1 (2%)
Σύνολο ψήφων: 58

Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

1
Οπως καθε χρονο ανοιγουμε συζητηση για να δουμε τι πισστευουν οι φοιτητες...!

http://www.ekaphmmy.blogspot.com/


οι παραταξεις λειτουργουν σαν φυτώρια των μεγάλων κομμάτων!
πως η νεα γενια θα φτιαξει καλυτερη γενια οταν βαδιζει στα βηματα αυτων που την εκαναν χειροτερη??????
Πάντοτε παρούσες στις ενδοπανεπιστημιακές εξελίξεις αλλά και έξω από τα ιδρύματα χειραγωγούν την σκέψη των φοιτητών και αποπροσανατολίζουν από τον κύριο σκοπό του ανθρώπου-φοιτητή που είναι μεν η αμφισβήτηση αλλά και η κριτική σκέψη και ανεξάρτητη έκφραση, ο αυτοπροσδιορισμός και η αληθινή επικοινωνία
Τι δουλειά έχουν οι κομματικές παρατάξεις στα πανεπιστήμια που γκετοποιουν την ανθρωπινη σκεψη και δημιουργουν ομοιομορφες προπαγανδιζομενες μαζες; Σε ένα χώρο που υποθετικά διέπεται από ελευθερία σκέψης και έκφρασης; Πόσο ελεύθεροι είναι οι κομματικοποιημένοι φοιτητές να σκεφτούν, πόσο μάλλλον να εκφραστούν οταν καλουνται να ακολουθουν τις γραμμες του συνδικαλισμου; Πώς θα έρθει η αλλλαγή μέσα από έναν τέτοιο θεσμό (κόμματα) όταν ο θεσμός αυτός αποτελεί καθεστώς σε μια παρηκμασμένη και κεκορεσμένη κοινωνία; Πού είναι ο αληθινός λόγος του φοιτητή ο αυτοπροσδιορισμος η ανεξαρτητη εκφραση;
http://www.ekaphmmy.blogspot.gr/

Re: Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

2
Χαίρομαι πάρα πολύ που δημοσιεύτηκε αυτό το poll. Πιστεύω ότι είναι πολύ σημαντικό να φανεί τι πραγματικά επιθυμεί ο φοιτητικός κόσμος. Αν πραγματικά αξίζει η ύπαρξη των κομμάτων ή όχι. Και σίγουρα αυτό δεν γίνεται φανερό μέσα από τις Γενικές Συνελέύσεις. Ακόμα και σταστικά να το δούμε, έχει σημασία να καταλαβούμε πόσοι πραγματικά είναι υπέρ και πόσοι κατά αυτού του "θεσμού..."

Re: Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

3
Λέγοντας "θεσμού" εννοείς τις Γενικές Συνελεύσεις, την εκπροσώπηση μέσω ομάδων ή την εκπροσώπηση μέσω κομματικών παρατάξεων;
Γιατί σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μπλέξουμε αυτές τις έννοιες.

Άλλο οι Γενικές Συνελεύσεις, άλλο η εκπροσώπηση και άλλο η εκπροσώπηση με ομάδες πολωμένες από εξωπανεπιστημιακές επιρροές.

Re: Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

4
Ναι στην άμεση εκπροσώπηση των φοιτητών μέσω Γενικών Συνελέυσεων. Όχι στα κόμματα που (προφανώς) εξυπηρετούν μη ακαδημαϊκά συμφέροντα. Η πολιτικοποίηση ,που θεσμικά έχει κυριαρχήσει από τη μεταπολίτευση και μετά, και θέλω να πιστεύω πως είχε σκοπό τη ζύμωση των κοινωνικοπολιτικών απόψεων και των δημοκρατικών διαδικασιών σε μια εποχή που επεδίωκε την εκμηδένισή τους, δυστυχώς έχει εκφυλιστεί σε οπαδίστικη πόλωση μεταξύ χρωμάτων που ουδεμία σχέση έχουν με τα καίρια προβλήματα που απασχολούν την ακαδημαϊκή κοινότητα. Οι παρατάξεις δυστυχώς λειτουργούν ως κυψέλες για επίδοξους νεανίσκους που είτε σκοπό έχουν τη προπτυχιακή και μετέπειτα βόλεψη ή μια επερχόμενη πολιτική καριέρα. Σε όσους δεν καταφέρουν τίποτα από τα δύο απλά λειτουργούν ως μέσο μαζοποίησης.
Καλύτερα λοιπόν να συνειδητοποιήσουμε τη σημασία της άμεσης δημοκρατίας και να αρχίσουμε να συμμετέχουμε ενεργά στις δημοκρατικές διαδικασίες που έχουμε στη διάθεσή μας. Κατ'αυτό τον τρόπο θέλω να πιστεύω πως οι Γενικές Συνελεύσεις θα πάρουν άλλο χαρακτήρα και σε αυτές θα τίθενται κρίσιμα ζητήματα και όχι μόνο παροχημένες διακομματικές κόντρες σε μορφή σόου (5 άτομα κάνουν διάλογο, 10 άτομα ακούνε,ένας καφές πετάγεται, και 100 άτομα ψιθυρίζουν).
In my glass coffin.
I'm waiting.

Re: Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

5
Μια απορία που μου δημιουργήθηκε αυτή τη στιγμή:
Ιστορικά, πότε και υπό ποιες συνθήκες, ξεκίνησε να υπάρχει τόσο έντονα σύνδεση/επιρροή/δράση κομμάτων στον φοιτητικό συνδικαλισμό;
Πώς ξεκίνησε το όλο θέμα και γιατί;

Re: Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

6
Ουσιαστικά και χωρίς να γνωρίζω με στοιχεία, υποθέτω ότι αυτό θα έγινε από την δεκαετία το 80 και μετά. Μέχρι τότε νομίζω πως τα κόμματα δεν έδιναν μεγάλη σημασία στην συμμετοχή των νέων στα κοινά και για την μέχρι τότε κοινωνία δεν ήταν συνηθισμένο-αποδεκτό ένας πολύ νέος άνθρωπος να ασχολείται με την πολιτική. Ωστόσο μετά έγινε κατανοητή από τα κόμματα η σημασία της προσέγγισης των νέων.

Re: Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

7
Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά μπορεί κανείς να απαντήσει σε τέτοιες ερωτήσεις με ένα ναι ή όχι;
Υποθέτω, πως υποστηρίζοντας να φύγουν τα κόμματα από τα πανεπιστήμια,είμαστε αυτόματα κατά οποιασδήποτε μορφής κομματικοποίησης στη ζωή μας. Γιατί δεν γίνεται να μιλάμε για κομματικοποιημένο συνδικαλισμό και να αφήνουμε στην άκρη την αντιπροσωπευτική "δημοκρατία". Εκτός και αν θεωρούμε ότι τα κόμματα μπορούν να εκφράσουν τον λαό, αλλά όχι τους φοιτητές.

Μετά από αυτή την παρατήρηση, έχω να κάνω και μερικές άλλες λίγο πιο συγκεκριμένες:
1.Ο JordanEMP λέει
Τι δουλειά έχουν οι κομματικές παρατάξεις στα πανεπιστήμια που γκετοποιουν την ανθρωπινη σκεψη και δημιουργουν ομοιομορφες προπαγανδιζομενες μαζες;
Δηλαδή, μόνο τα κόμματα γκετοποιούν την ανθρώπινη σκέψη στα πανεπιστήμια; Το σύστημα διδασκαλίας δεν εγκλωβίζει τον τρόπο σκέψης εντός καθορισμένων από τον εκάστοτε διδάσκοντα ορίων; Ή ας πούμε η σύνδεση του πανεπιστημίου με την αγορά εργασίας, δεν καθορίζει την παρεχόμενη από το πανεπιστήμιο γνώση;

2.Ο MakisH γράφει πιο κάτω:
Άλλο οι Γενικές Συνελεύσεις, άλλο η εκπροσώπηση και άλλο η εκπροσώπηση με ομάδες πολωμένες από εξωπανεπιστημιακές επιρροές
Συμφωνώ ότι πρέπει να γίνει ο διαχωρισμός αυτός, γιατί λέγοντας όχι στα κόμματα γενικά ή έξω τα κόμματα από τα πανεπιστήμια, σημαίνει είτε ότι είσαι κατά μιας αντιπροσωπευτικής μορφής δημοκρατίας και άρα επιθυμείς την άμεση ή ότι είσαι κατά της δημοκρατίας γενικά στα πανεπιστήμια και τα θες πιο αυταρχικά. Επίσης, λέγοντας "ομάδες πολωμένες (μεταξύ τους;) από εξωπανεπιστημιακές επιρροές" υποθέτω εννοείς τα κόμματα. Αλλά θα έπρεπε να εννοείς (και ίσως όντως να εννοείς) και τον Πρωτοσάλτε ή τον Πρετεντέρη που διαμορφώνουν συνειδήσεις ή την πίεση του γονιού που λέει "πάρε παιδί μου πτυχίο όσο πιο γρήγορα μπορείς γιατί έξω είναι ζούγκλα" και οι οποίοι, για να κάνω ένα σχόλιο και στο ανεξάρτητο πλαίσιο, έχουν μια κάποια επίδραση στα λόγια του παιδιού που μίλησε.

3. Ο αϊ-ο λέει(και έχει και πολλά Like):
Ναι στην άμεση εκπροσώπηση των φοιτητών μέσω Γενικών Συνελέυσεων
Άμεση και εκπροσώπηση δε νομίζω πως γίνεται. Άμεση και συμμετοχή γίνεται. Όμως το λογικό ερώτημα που τίθεται είναι, οι Γενικές Συνελεύσεις ποιες εξουσίες θα έπρεπε να έχουν;
Επίσης
Όχι στα κόμματα που (προφανώς) εξυπηρετούν μη ακαδημαϊκά συμφέροντα. Η πολιτικοποίηση ,που θεσμικά έχει κυριαρχήσει από τη μεταπολίτευση και μετά, και θέλω να πιστεύω πως είχε σκοπό τη ζύμωση των κοινωνικοπολιτικών απόψεων και των δημοκρατικών διαδικασιών σε μια εποχή που επεδίωκε την εκμηδένισή τους, δυστυχώς έχει εκφυλιστεί σε οπαδίστικη πόλωση μεταξύ χρωμάτων που ουδεμία σχέση έχουν με τα καίρια προβλήματα που απασχολούν την ακαδημαϊκή κοινότητα.
Συμφωνώ απόλυτα, όμως ποια θα έπρεπε να είναι τα προβλήματα που απασχολούν την ακαδημαϊκή κοινότητα; Θα πρέπει να είναι μόνο τα του πανεπιστημίου ή θα πρέπει να είναι και κοινωνικά θέματα; Γιατί όπως και να'χει το πανεπιστήμιο επηρεάζεται και από εξωτερικούς παράγοντες (έλλειψη χρηματοδότησης, κομματικοποιημένοι καθηγητές, διαφορετικά συμφέροντα του κάθε φοιτητή λόγω διαφορετικής κοινωνικής τάξης ή έστω διαφορετικών στόχων κλπ.). Δηλαδή, και για να συγκεκριμενοποιήσω λίγο το ερώτημα, θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει μόνο η σωστή λειτουργία του πανεπιστημίου;


4. Η Σοφία λέει:
Ουσιαστικά και χωρίς να γνωρίζω με στοιχεία, υποθέτω ότι αυτό θα έγινε από την δεκαετία το 80 και μετά. Μέχρι τότε νομίζω πως τα κόμματα δεν έδιναν μεγάλη σημασία στην συμμετοχή των νέων στα κοινά και για την μέχρι τότε κοινωνία δεν ήταν συνηθισμένο-αποδεκτό ένας πολύ νέος άνθρωπος να ασχολείται με την πολιτική. Ωστόσο μετά έγινε κατανοητή από τα κόμματα η σημασία της προσέγγισης των νέων.
Αυτό απ'όσο ξέρω δεν ισχύει. Η Ομοσπονδία Κομμουνιστικών Νεολαιών Ελλάδας (ΟΚΝΕ), νεολαία του τότε ΚΚΕ ιδρύθηκε το 1922, οπότε υποθέτω πως και το 1922 και οι Βενιζελικοί είχαν νεολαία κλπ. Οπότε στα κοινά συμμετείχαν οι νέοι.Επίσης, τα Σκιαδικά, έγιναν το 1901. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτή η διαμαρτυρία των φοιτητών ήταν αυτοοργανωμένη και όχι υπαγορευμένη από κάποιο κόμμα. Τώρα αν εννοείς ότι από το 80' άρχισαν να συμμετέχουν στο πανεπιστήμιο μέσω γενικών συνελεύσεων, εκλογών, δσ κλπ., ξέρω πως η χούντα το 1967 απαγόρευσε τις φοιτητικές εκλογές, οπότε υποθέτω πως τα κόμματα υπήρχαν στα ελληνικά πανεπιστήμια πολύ πιο πριν και εξέλεγαν αντιπρόσωπους.

Τελοσπάντων, με αυτό το σεντόνι ήθελα να δώσω απλά τα 2 μου cents σχετικά με ερωτήματα τύπου δημοψηφίσματος (υπέρ-κατά). Κατά την άποψη μου δεν γίνεται να λέμε όχι στα κόμματα και τέλος. Συμφωνώ με τον αϊ-ο που λέει πως η λύση για την κατάργηση των κομμάτων είναι μόνο η συμμετοχή σε αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες, αλλά διαφωνώ πως η κατάργηση των κομμάτων μπορεί να γίνει μόνο στα πανεπιστήμια ή ακόμη και αρχικά στα πανεπιστήμια. Οπότε θεωρώ πως τέτοιες ερωτήσεις όταν απαιτούν τέτοιο τύπο απάντησης είναι τουλάχιστον παραπλανητικές και μπορούν να ερμηνευτούν με οποιονδήποτε τρόπο.

Re: Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

8
Έθεσες πολλά ζητήματα (ενδιαφέρουσες απόψεις) αλλά απαντώ για την ώρα μόνο στο σημείο που απευθύνεσαι σε εμένα:

Σαφώς και επιθυμώ την άμεση! Τουλάχιστον μέσα στον φοιτητικό σύλλογο. Το πρόβλημα που βλέπω όμως είναι οτι ακόμα και στις συνελεύσεις έχουμε μια κάπως "αντιπροσωπευτική" μορφή δημοκρατίας. Σαφώς δεν ορίζεται έτσι και σαφώς πρέπει να αλλάξει με τη συμμετοχή περισσότερου ανένταχτου και τέλος πάντων μη-προσκείμενου_φιλικά_σε_μια_παράταξη κόσμου.

Όσο για την εκπροσώπηση (από ομάδες-κόμματα) σε εθνικό επίπεδο, θα έβλεπα πολύ ευχαρίστως το ενδεχόμενο να άλλαζε η σημερινή εικόνα προς κάτι λιγότερο συνδεδεμένο με τα πολιτικά κόμματα. Δεν ξέρω πώς μπορεί να λειτουργήσει αυτό σε τόσο μεγάλη κλίμακα, πιστεύω όμως οτι σίγουρα μπορεί να λειτουργήσει ο φοιτητικός σύλλογος χωρίς παρατάξεις. Όχι να μην υπάρχουν και να μην συζητάνε-προτείνουν-δρουν κτλ. Αλλά να μην λειτουργούμε με βάση αυτές.

Έχεις δίκιο για τους εξωτερικούς παράγοντες που λες. Όντως εννοώ τα κόμματα και όντως έπρεπε να το περιορίσω κάπως. Η διαφορά με αυτούς που αναφέρεις πάντως είναι ότι αυτοί δεν έχουν ούτε άμεση ούτε τόσο οργανωμένη επιρροή στα κοινά του πανεπιστημίου. Ίσως και να κάνω λάθος βέβαια. Προσωπικά πάντως δεν βλέπω γενικώς τηλεόραση αλλά στις συνελεύσεις και τις εκλογές μου τίθεται ένα πεδίο επιλογών που περιλαμβάνει ουσιαστικά μόνο παρατάξεις. Θα μπορούσα να κατεβάσω και μια δική μου πρόταση βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

ΥΓ: Είναι Πορτοσάλτε, όχι Πρωτοσάλτε... :P
ΥΓ2: Αμφιβάλλω αν ο JordanEMP θα δει το post σου (καθώς είναι μάλλον από άλλη σχολή και ξέθαψα το topic μετά από μήνες), οπότε καλό θα ήταν να του στείλεις και ένα προσωπικό μήνυμα για να το δει. ;)

Εξω τα κομματα απο το πανεπιστημιο...?

10
Οπως καθε χρονο ετσι και φετος ανοιγουμε συζητηση για να δουμε τι πιστευουν οι φοιτητες...

http://www.ekaphmmy.blogspot.com/


οι παραταξεις λειτουργουν σαν φυτώρια των μεγάλων κομμάτων!
πως η νεα γενια θα φτιαξει καλυτερη γενια οταν βαδιζει στα βηματα αυτων που την εκαναν χειροτερη??????
Πάντοτε παρούσες στις ενδοπανεπιστημιακές εξελίξεις αλλά και έξω από τα ιδρύματα χειραγωγούν την σκέψη των φοιτητών και αποπροσανατολίζουν από τον κύριο σκοπό του ανθρώπου-φοιτητή που είναι μεν η αμφισβήτηση αλλά και η κριτική σκέψη και ανεξάρτητη έκφραση, ο αυτοπροσδιορισμός και η αληθινή επικοινωνία
Τι δουλειά έχουν οι κομματικές παρατάξεις στα πανεπιστήμια που γκετοποιουν την ανθρωπινη σκεψη και δημιουργουν ομοιομορφες προπαγανδιζομενες μαζες; Σε ένα χώρο που υποθετικά διέπεται από ελευθερία σκέψης και έκφρασης; Πόσο ελεύθεροι είναι οι κομματικοποιημένοι φοιτητές να σκεφτούν, πόσο μάλλλον να εκφραστούν οταν καλουνται να ακολουθουν τις γραμμες του συνδικαλισμου; Πώς θα έρθει η αλλλαγή μέσα από έναν τέτοιο θεσμό (κόμματα) όταν ο θεσμός αυτός αποτελεί καθεστώς σε μια παρηκμασμένη και κεκορεσμένη κοινωνία; Πού είναι ο αληθινός λόγος του φοιτητή ο αυτοπροσδιορισμος η ανεξαρτητη εκφραση;
http://www.ekaphmmy.blogspot.gr/